Ljajjić je izjavio da su svi ugovori o prodaji srpskog oružja državama u Africi legalni i da imaju isključivo komercijalni karakter. Srpski ministar je tako odbacio tvrdnje prištinskih vlasti da Srbija prodaje i poklanja oružja u Africi koristeći ga kao diplomatsko sredstvo da neke od tamošnjih zemalja ne bi priznale samoproglašenu nezavisnost Kosova.

"To oružje ne dajemo ni za kikiriki, a kamoli besplatno, to oružje se prodaje, radi se o komercijalnim ugovorima, šest komercijalnih ugovora sa Kamerunom od 2014. Vrednost tog posla je 31 milion evra, i milion i 900 hiljada dolara. Na kraju krajeva, desetostruko oružja više u Kamerun izvoze SAD, Kina, Austrija, nego što izvozi Srbija", rekao je Ljajić za N1.

Pacoli "gnevan" zbog upozorenja Ane Brnabić

On je tako reagovao na tvrdnju kosovskog vicepremijera i ministra spoljnih poslova Bedžeta Pacolija koji je optužio srpske vlasti da prodaju i doniraju oružje pojedinim afričkim zemljama kako bi sprečili da one priznaju Kosovo.

Prištinski list "Zeri" preneo je da Pacoli nije želeo da navede imena tih afričkih država da kosovske vlasti optužuju Srbiju o prodaji oružja.

Pacoli: Srbija dala 300 miliona $ na lobiranje

"Nema špekulacija. Ima imena nekih država, ali zbog diskrecije ostavljamo ove informacije za nas, jer moramo da koristimo te informacije", rekao je Pacoli.

Prethodno je "Amnesti internešenel" uputio preporuku Srbiji da obustavi izvoz oružja Kamerunu, nakon snimka pogubljenja u toj afričkoj zemlji na kome se vide vojnici sa oružjem "Zastave" iz Kragujevca kako ubijaju civile.

"Amnesti internešenel" je nevladina organizacija čije preporuke nisu obavezujuće, ali imaju veliku političku i moralnu težinu.