• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Obavezni vojni rok: Već počela izrada studije

Izvor mondo.rs

Ministarstvo odbrane, na osnovu naređenja predsednika Srbije i vrhovnog komandanta VS Aleksandra Vučića, počelo je rad na izradi studije o svim modalitetima i mogućnostima vraćanja obaveze služenja vojnog roka.

 Obavezni vojni rok - počela izrada studije Izvor: MONDO/Stefan Stojanović
ilustracija
Izvor: MONDO/Stefan Stojanović



U saopštenju Ministarstva odbrane se podseća da vojni rok u Srbiji nikada nije ukinut, već je, Odlukom Skupštine od januara 2011. godine, obaveza redovnog služenja obustavljena i uveden princip dobrovoljnosti, a obaveza uvođenja u vojnu evidenciju i obaveza služenja u rezervnom sastavu je ostala.

"S obzirom da je obustavom obaveze služenje vojnog roka prestalo organizovano osposobljavanje svih sposobnih građana za odbranu zemlje, Ministarstvo odbrane analizira efekte sadašnjeg rešanja po pitanju sprovedene profesionalizacije i traži optimalo rešenje koje je zasnovano na detaljnoj proceni bezbednosnih izazova, rizika i pretnji, sagledavanju sopstvenih iskustava i iskustava stranih armija", navedeno je u saopštenju.

Iz ministarstva napominju da i u drugim razvijenim državama osim modela profesionalne vojske postoje i kobinovani modeli koji podrazumevaju redovno služenje vojnog roka i profesionalnu vojsku i navode da takva obaveza postoji u Švedskoj, Austriji, Rusiji, Kipru, Danskoj, Estoniji, Finskoj, Grčkoj, Turskoj, Norveškoj ...

Navodi se i da u Švajcarskoj, koja je neutralna zemlja, postoji obaveza služenja vojnog roka kao i sistem obučavanja vojnih obveznika po kome svi oni moraju u toku svake godine provesti 21 dan na vojnoj obuci, kao i da se mogućnost ponovnog uvođenja obaveze služenja vojnog roka razmatra u Mađarskoj, kao i u Nemačkoj.

U Nemačkoj je, kako poručuju iz Ministarstva, predloženo da obavezni vojni rok traje osam meseci, dok se Austriji razmatra produženje služenja vojnog roka koji trenutno traje šest meseci, odnosno devet za civilno služenje.ž

Kada je reč o raspoloženju građana, istraživanje Istraživačkog centra za odbranu i bezbednost rađeno pre nekoliko meseci, pokazalo je da je u Srbiji 74 odsto građana za ponovno uvođenje obaveznog služenja vojnog roka.

Da li će Srbin opet rado u vojnike?

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče da država razmatra da od 2020/21 godine ponovo uvede obavezni vojni rok, u trajanju od tri ili šest meseci.

Komentari 179

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Anoniman

Dzabe će vojni rok mad će 90% nas Mladih danas ići na prigovor savesti pa u civilnu vojsku, I nije problem sto smo mi mladi sekaperse ili Nesto drugo, nego jednostavno nismo zainteresovani u politiku i patriotizam. Nebih da se poredimo sa SAD-om Ali ameri isto nemaju vojni rok, a vojska im je boli glava, a posebno sto danas Vise znači imati Oruzije kvalitetno i vojnika Koji zna Sta radi nego dati nekom raspaseniku Kalashnikov I da mu se Kaze "Evo puska, ciljaj metu".

Jovan

Čitam komentare sramota koliko patriota imamo a busamo se u prsa nedamo ovo ne damo ono kakvi smo metiljava nacija postali (čast i izvinjenje pojedincima) isto kao što tražimo posao a molimo boga da ne nađemo koje jadno duelno obrazovanje oćemo u evropu tamo je sve za ,,džabe"a vojska ko će pojedincima spremati trčati imati obaveze kad mama i tata pregazile godine i nemogu da idu a penzija mala da iznajme stan ili hotel da to sve odrade u mesto sinova srpske dike i junaka !!!

Gradjanin

Regrutna vojska je mač sa dve oštrice - daje privid vojne sile, dok u stvarnosti to nije, tako se 99-te pokazala kao totalna katastrofa. Kapetan Dragan (australijski SAS-ovac) je uspeo sa 18 saboraca da uhapsi 3500 Hrvata. Kada su i Hrvati napravili profesionalnu vojsku oduvali su SAO Krajinu samo tako. Naravno da je potrebno u slučaju velike nužde imati rezervoar za vojnike, ali regrutna vojska može samo da čuva ono što je već osvojila profesionalna i polu-profesionalna vojska. Čak su u Rusi odustali od regrutne vojske. Posebna je ironija što se regrutna vojska uvodi posle zatvaranje Azotare, jedinog preostalog proizvođača amonijum-nitrata, osnovne sirovine gotovo svih poznatih eksploziva i baruta! Sa čime će da pucaju, bajonetima!? Tako da ovo sada zvuči veoma zlokobno... Vojna obuka treba da bude deo obuke u srednjoj školi, a posle da se uz povlastice pravi polu-profesionalna vojska po ugledu na Zapadne zemlje, ali i Istočne! Sa ovom inicijativom treba biti veoma oprezan, i dobro oceniti da li se iza toga krije potreba za obnovu baze doušnika KOS-a, ili stvarna potreba za odbranu zemlje, i činjenica je da su južne granice jako rovite, i da svakog trenutka može da pukne jer se projekat "Zelene transverzale" zaglavio, a milioni dolara, lira i stotine kilograma zlata su uložene i stotine hiljade ljudi dislocirane čiji se moral kruni po migrantskim kampovima... JNA je imala jedan od najvećih procenata nesreća u evropskim vojskama, i veoma ložu obuku sa težištem na indoktrinaciju! Ovo sada mora da bude efikasna profesionalna obuka, vojnici moraju biti dobro opremljeni naoružani i zaštićeni pancirima. Lako je slati tuđe sinove u smrta, malo teže ide sa kolegama... zato armija mora biti bazirana na profesionalnim i polu-profesionalnim kadrovima, a ovo "Druže Tito" može da služi samo za trijažu, te stoga to treba da bude deo srednjoškolske obuke sa eventualno 1 mesec + 1 mesec obuke, i to je to. Ne postoji nikakva procena efikasnosti oružja i oruđa iz 1999-te, ni delotvornosti preduzetih mera, kao ni procena odgovornosti zbog pogibije regruta u jednom hotelu na Zlatiboru i Niškoj banji, što zajedno čini 80% gubitaka u živoj sili te 1999-te!!! Šta bi bilo da su sravnili Hotel Jugoslaviju umesto što su samo kuhinju pogodili, koliki bi onda gubici bili!? Sa ovom inicijativom treba biti jako oprezan, jer je put u Pakao popločan dobrim namerama!!!

special image