• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U školske klupe ove godine sešće 67.000 prvaka

Izvor Tanjug

Ove godine u školu polazi oko 67. 000 učenika.

 Prvaci- u školu kreće njih 67.000 Izvor: MONDO/Stefan Stojanović
Izvor: MONDO/Stefan Stojanović


Polazak u školu đaka prvaka predstavlja veliku radost, ali i veliki stres za roditelje i za decu, a pomoćnica ministra prosvete Vesna Nedeljković kaže da roditelji i deca ne treba da se plaše polaska u školu već da ga sa radošću dočekaju, jer to će za prvake biti nastavak igre, druženja i učenje kroz igru.

"Roditelji ne treba da se plaše već da ohrabre svoje prvake, da obu na đačke priredbe. Deca školu treba da vide kao svoj drugi dom", kaže Nedeljković za Tanjug.

PALE KAZNE: Roditelji platili za bežanje sa časa

Roditelji najčešće muči da li će njihovo dete da se snađe u školi, da li je dovoljno spremno za školske obaveze, kako će nakon vaspitača u vrtiću prihvatiti učitelja...

"Posebnu pažnju roditelji treba da obrate na korišćenje savremenih tehnoloških pomagala - telefona, interneta, društvenih mreža. Ne treba se snebivati, već u potpunosti kontrolisati vreme i načine njihove upotrebe, u cilju ocuvanja mentalnog zdravlja dece i sprecavanja brojnih problema usled njihove zloupotrebe", zaključila je Tomoć.

Psiholog Instituta za javno zdravlje Srbije "DR Milan Jovanović Batut" Vesna Tomić kaže da roditelji treba kod deteta da razviju pozitivan odnos prema školi i prosvetnim radnicima, da ga zaintersuju za sticanje znanja i sve što se dešava u školi.

"Detetu nikako ne treba pretiti školom i učiteljem, jer će se kod njega razviti strah i negativan stav prema školi što će imati brojne štetne posledice, odraziće se na uspeh u školi i odnos sa drugom decom", kaže Tomić za Tanjug.

Ona roditeljima savetuje da sa decom razgovaraju o školi, učitelju, školskim drugovima kako bi dete znalo da u porodici ima sigurnost i razumevanje, ali i da ima određene odgovornosti.

"Roditelji treba da od prvog dana nauče dete da ima svakodnevne obaveze i da treba da kontinuirano uči i radi. Poželjno mu je obezbediti radni kutak - prostor za učenje kako bi lakše formiralo radne navike", pojašnjava ona i dodaje da prvake ne treba opterećivati raznim dodatnim sekcijama kako bi im ostalo dovoljno vremena za igru.

Kako kaže od samog počcetka roditelji treba da se dogovore sa decom u koje vreme će da uči i radi domaće zadatke.

Komentari 9

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Braške

Posle par godina rasta broja prvaka 2016 je bilo 69000, imamo pad od 3% i nije za cudjenje, nije dobro ali tako je i kod drugih, u hrvatskoj je u 117 skola upis prosao bez i jednog prvaka, a bar po statistici se kod njih duplo bolje zivi, u bugarskoj i rumuniji ostale babe i dede sa ponekim unucetom il sami, nije evropa dzabe tu uniju pravila i nije ona tu da svima bude dobro...

Pravda

Zabraniti koriscenje mobilnih u svim skolama pa i srednjih Nemci zabranili cak i na odmorima.

Kolt

2010.g moja skola imala oko 600 djaka, 2018, jedva 200 i vidim neki dan spisak u maticnoj skoli i 3 isturene skole ukupno upisano u prvi razred 24 ucenika! E to je zlatno doba!! Nestajemo Srbi.

special image