Država je krenula u ostvarenje zahteva poslodavaca za boljim uslovima poslovanja i manjim nametima, kada već ima suficita u budžetu. Ministar finansija Siniša Mali najavio je danas da će to ministarstvo vrlo brzo izaći sa predlogom o ukidanju doprinosa za Nacionalnu službu za zapošljavanje (0,75 odsto od plate), koju za zaposlene plaćaju poslodavci na svoj teret, jer je cilj države, kaže, da se održi pozitivni ekonomski trendovi i rastereti poslovanje firmi u Srbiji.

Ministar Mali je na panelu Američke privredne komore u Srbiji (AmCham), organizacije koja okuplja 200 uglavnom američkih firmi koje u Srbiji zapošljavaju 100.000 ljudi (3,5 odsto zaposlenih po zvaničnoj statistici) a uplaćuje trećinu budžeta Srbije, obećao da će se ukinuti praksa da država donosi poreske i uopšte finansijske propise u novembru, "tajno" i bez javne rasprave, s primenom već od 1. januara.

"Obesite me na Terazijama ako to ne sprovedemo", u šali je rekao ministar, i najavio prezentacije nacrta zakona, javne rasprave i transparentno donošenje propisa.

Reforma poreske uprave i "reinžinjering sistema" biće okončani 2021. godine ali građani i privreda već sada mogu očekivati povećanje životnog standarda i bolje poslovno okruženje, rekao je ministar.

I to neće biti jedino rasterećenje poslodavcima. Kompanije su se žalile i na porez na dobit, ne toliko na stopu, koliko na druge stvari - recimo skraćenje roka amortizacije opreme jer ona više "ne traje" decenijama, već se vrlo brzo menja, pogotovo u sektoru novih tehnologija. Ministarstvo sprema rešenje i za to.

Rak rana privrede su i parafiskalni nameti. Zbog toga Ministarstvo sprema "tabelu naknada". U oktobru će Vlada usvojiti predlog zakona o naknadama, koji će objediniti na jednom mesto sve naknade koje se plaćaju i neće više moći da lokalna samouprava "izmisli" novu.

Menja se i Zakon o fiskalnim kasama, tako da će se transakcije pratiti u realnom vremenu, a uz to će onda moći da se i automatizuje povraćaj PDV-a, još jedna stavka na koju se žale privrednici. zbog sporosti poreske administracije i probijanja zakonskih rokova,

Ali, biće pooštrenja i za one koji ne izdaju fiskalne račune jer će se sada strogo poštovati kazne, recimo zatvaranje radnje na 15 dana za prvi prekršaj, pa tri meseca, šest... a kada nego bude kažnjen sa godinu dana katanca na radnji, verovatno će ostati bez biznisa, kaže ministar.

Neće biti samo boljitka za kompanije, nego i za njihove mušterije, građane Srbije. Ministar je rekao da poslednji podaci o rastu BDP-a, od čak 4,9 odsto u 2018. godini, kazuju da će biti prostora za povećanje i državnih plata i penzija, tako da će porasti i kupovna moć i tražnja stanovništva.