Poručila je da je Srbija spremna da ostavi prošlost iza sebe i okrene se drugačijoj budućnosti i da će, ma koliko bio težak, a ponekad i beznadežan dijalog s Prištinom, ostati privržena iznalaženju kompromisa.

Obraćajući se u četvrtak uveče učesnicima 73. zasedanja Generalne skupštine UN,ona je rekla da je Srbija na putu da počne o sebi da razmišlja kao o prosperitetnom, dinamičnom, kreativnom, inovativnom, otvorenom društvu, unutar ujedinjene Evrope, koja je celovita, slobodna i u miru.

"Mene često pitaju - kada drugi napuštaju Evropsku uniju, kada se toliko mnogo sumnja u prospekt ujedinjene Evrope - zašto bi ulazak u Uniju bio vaš prevashodni strateški cilj i često i sama sebe to pitam. A u životu, kada niste sigurni za odgovore, vraćate se na osnovne stvari", navela Ana Brnabić.

Kako je istakla, osnovna vrednost EU, u čemu je u velikoj meri nalik UN, jeste mir.

"Nije to ni privreda, ni trgovina, niti pak veće tržište. To je mir. Sve te druge stvari, i mnogo, mnogo više, proizlazile su, i uvek će proizlaziti, kao efekat prelivanja mira.

Evropska unija je mirovni projekat, i to uspešan. A mi želimo i imamo potrebu da budemo deo toga - zato postoji održivi mir, te dosledno tome, stabilnost i napredak na Balkanu - tom nemirnom regionu sveta koji je nekad bio poznat kao bure baruta Evrope", poručila je premijerka Srbije.

Takođe je naglasila da su za Srbiju izuzetno značajni regionalna saradnja i stabilnost.

"A govorimo o regionu koji nikada, baš nikada, nije bio stabilan ili predvidiv ili pak deo sveta poznat po miru, razumu i pragmatizmu. Baš suprotno. Oduvek smo bili poznati, a bogme i ponosni, na naše nabujale emocije, žrtvovanja, poetske bitke, tradicionalne omraze", primetila je premijerka.

Danas se, kako ističe, Srbija veoma mnogo trudi da sve to ostavi iza sebe, da to prevaziđe i postane razložnija, a manje emocionalna; pragmatičnija, a manje zaokupljena mitovima, ponosna na svoje pobede, a ne na svoje poraze, zemlja koja stvara neočekivana prijateljstva umesto tradicionalnih omraza.

"I ponosna sam da kažem da je naš predsednik (Aleksandar Vučić) predvodnik u toj našoj internoj borbi da odrastemo i sazremo, da ostavimo prošlost za sobom i da se okrenemo veoma različitoj budućnosti", rekla je Ana Brnabić.

Istakla je da pre svega govori o pitanju Kosova i Metohije koje, čak, kako kaže, i Ujedinjene nacije deli po sredini - manje od polovine zemalja članice UN priznaju jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, dok više od polovine, tj. više od pet milijardi ljudi u svetu, odbija da prizna nelegalnu secesiju Kosova.

Srbija nastoji u poslednjih godinu dana da zatvori Pandorinu kutiju otvorenu pre 10 godina, Srbija je danas posvećena miru i ponaša se kao odrasla - potpisala je Briselski sporazum pre više od pet godina i primenila ga, dok ga je Priština potpisala, ali još nije primenila nijedno jedino slovo koje u njemu piše.

Beograd će insistirati na primeni sporazuma i uspostavljanju Zajednice srpskih opština (ZSO), ali će i dalje biti tolerantna i strpljiva, naglasila je srpska premijerka.

"Ma koliko da je težak, a težak jeste, ma koliko da je veliki izazov, a jeste, ma koliko da je ponekad beznadežan i jalov dijalog s Prištinom, mi ćemo ostati privrženi iznalaženju kompromisa kojim će se obezbediti održiv mir, napredak i svetlija budućnost svim narodima u regionu", istakla je Ana Brnabić.

Ona je od međunarodne zajednice zatražila da i dalje podržava napore koje je Srbija inicirala.

Dodala je i da je veoma ponosna na ono što je Srbija bila u stanju da postigne u poslednje četiri godine, navodeći makroekonomsku stabilnost i to što je pokazala da je odgovoran i pouzdan partner.

Dačić: Kosovska delegacija po ćoškovima i hoklicama

Srbija, takođe, preduzima korake ka sveobuhvatnoj reformi javne uprave s jednim jednostavnim ciljem: kako bi je usredsredili na potrebe građana.

Prema njenim rečima, Srbija je odlučna da radi s drugim zemljama širom sveta na uzimanju "zajedničke sudbine", kako to mnogi u UN nazivaju, u sopstvene ruke.

Srbija ima veliku sreću da ima mnogo ljudi, naričito mladih ljudi, koji su među najboljima na svetu u kreativnom razmišljanju, video-igrama, genetskom istraživanju, digitalnoj poljoprivredi, animaciji, fizici, inženjerstvu, blokčejnu, veštačkoj inteligenciji, analizi podataka, matematici, biologiji, razvoju softvera i programiranju.

"Naš apsolutno ključni prioritet je da im damo podršku i da obezbedimo stvaranje sistema, institucija, kako bi još više njih mogli realizovati svoj puni potencijal. Ne samo da će to biti osnova za budući rast Srbije već, što je možda i važnije, da im, nadamo se, pružimo mogućnošt da zajedno s drugima iz celog sveta grade bolji svet za sve nas", zaključila je premijerka Srbije.