Predsednik Centralne izborne komisije (CIK) BiH Branko Petrić izjavio je danas da je izlaznost do 11 časova na biračkim mestima u BiH 11,41 odsto, što je za oko tri procentna poena manje nego pre četiri godine u istom periodu.

Pojedina biračka mesta u BiH nisu otvorena tačno u 7.00 sati, a razlozi su identični kao što je uobičajeno i dosad bilo na svim izborima koji su održani u BiH, saopšteno je iz Centralne izborne komisije BiH (CIK).

Izbori u BiH: Suzavac, bugarski voz...

Negde, kako se navodi, nisu na vreme izvršene pripreme za otvaranje biračkog mesta ili član nije došao zbog bolesti, pa je pozvan drugi. Na nekim mestima nisu imali ključ ili nije bilo struje, a negde su kasnili članovi biračkog odbora.

Negde su se ponovo prebrojavali glasački listići na zahtev posmatrača, a bilo je posmatrača iz istih subjekata u isto vreme. U Tešnju je policija pregledala biračko mesto, naveo je CIK BiH, prenosi Fena.

 Za opšte izbore ukupno je formirano 5.794 biračkih mesta i 314 mobilnih timova.

Za izbore su se prijavile 72 političke stranke i 39 nezavisnih kandidata.

Na izborima za članove Predsedništva BiH, biraju se tri člana, po jedan iz svakog konstituivnog naroda. Mandat članova Predsedništva BiH traje četiri godine.

Za Predsedništvo BiH prijavljeno je 15 kandidata: Šest kandidata iz reda bošnjačkog naroda: Mirsad Hadžikadić (Mirsad Hadžikadić - Platforma za progres), Fahrudin Radončić (SBB BiH), Senad Šepić (Nezavisni blok), Šefik Džaferović (SDA), Denis Bećirović (SDP BiH) i Amer Jerlagić (SzBiH).

Pet kandidata iz reda hrvatskog naroda: Jerko Ivanković-Lijanović (NSRzB), Dragan Čović (HDž BiH), Boriša Falatar (DF), Diana Zelenika (HDž 1990) i Željko Komšić (DF).

Četiri kandidata iz reda srpskog naroda: Mirjana Popović (Srpska napredna stranka), Mladen Ivanić (koalicija Savez za pobjedu), Milorad Dodik (SNSD) i Gojko Kličković (Prva SDS).

Za predsednika i potpredsednike Republike Srpske prijavilo se ukupno 37 kandidata, od čega su 21 nezavisni kandidati.

U Centralnom biračkom spisku, sa stanjem na dan 23. avgusta 2018, u BiH je upisano 3.278.908 građana sa pravom glasa.

Broj registrovanih glasača u Federaciji BiH bio je 2.092.336, a u Republici Srpskoj 1.260.597.

Predizborna tišina počela je juče u 7:00 sati, i trajaće do zatvaranja biračkih mesta u nedelju u 19:00 časova.

Poslednje istraživanje o izlaznosti pred izbore pokazalo je da će ona biti manja u odnosu na sve dosadašnje, do 50 odsto. Odziv na opštim izborima 1996. godine bio je 83 odsto.Mladi u biračkom spisku BiH čine jednu petinu, a apstinenata je gotovo 50 odsto.

MOGUĆA DUGOROČNA SISTEMSKA KRIZA

U postojećim okolnostima procenjuje se realnim da BiH novu vlast nakon izbora dobije do proleća naredne godine.

Vučić pisao Dodiku: Srbi su uvek dežurni krivci

Deo regionalnih medija smatra da bi nakon izbora mogla da usledi velika politička kriza u celoj državi, a pre svega u Federaciji BiH.

Vodeći ustavni stručnjak u BiH Nedim Ademović je u izjavi za zagrebački nedeljnik "Globus" upozorio da će u tom većem entitetu BiH izbori biti sprovedeni, rezultati proglašeni ali će, kaže, nakon toga nastupiti kriza.

Protest u Banjaluci: Otac kaže - ovo su Davidove ubice!

"Neće znati kako da formiraju vlast jer sukobljene političke grupacije imaju različite stavove. To državu vodi u blokadu, čak bi mogao biti ugrožen mir, a u tom će slučaju reagovati visoki predstavnik UN i možda će intervenisati i vojne snage ako dođe do problema", rekao je Ademović.

Inače, opšta ocena posmatrača i predstavnika međunarodne zajednice je da predizborna kampanja bila razočaravajuća, budući da nije bilo razgovora o pitanjima koja su zaista važna za građane kao što su ekonomija i vladavina prava.