Ako nam je iole stalo do zaštite reka, izvora, voda... onda ćemo morati pre svega mi da se menjamo.
Da PRESTANEMO da bacamo stare šporete, frižidere, flaše, konzerve u reke. I da za to neko odgovara! Ali i da prestane gradnja mini hidro-elektrana u zaštićenim područjima (ali i drugih građevinskih objekata, poput onih u Nacionalnom parku Kopaonik), jer ne samo da je to zabranila Evropska unija, nego će nam to upropastiti život, zdravlje, živote životinja, biljaka...
Ministarstvo za zaštitu životne sredine danas je podvuklo stav da se PROTIVI gradnji mini hidro-elektrana (MHE) po Srbiji, a pogotovo u zonama zaštićenih sredina. Podsetićemo vas da su pojedine već izgrađene u zaštićenim područjima, kakva je recimo Stara planina.
Građani Pirota su se samoorganizovali i nedavno su održali protest zbog gradnje mini hidro-elektrana, a u tom području planirano je da bude napravljeno čak 58!
Državni sekretar u Ministarstvu za zaštitu životne sredine Ivan Karić danas je govorio o tome šta nas sve čeka na putu ka otvaranju Poglavlja 27 (to je ekologija) u pregovorima sa Evropskom unijom, a imao je zanimljivu opasku da su naše reke opevane u mnogim pesmama, ali da smo skloni tome da bunare sa vodom pretvaramo u septičke jame.
Upravo tako nešto jeste i gradnja mini hidro-elektrana u zaštićenim sredinama, koje su preskupe a nisu adekvatno korisne, a pritom uništavaju prirodni svet. I prete da unište i čoveka.
Upitan šta će Ministarstvo konkretno preduzeti po ovom pitanju i da li će tražiti krivičnu odgovornost za one koji su gradnju tih mini hidro-elektrana odobrili i omogućili (dali dozvole mimo svojih nadležnosti), Karić je odgovorio:
"Ministarstvo za zaštitu životne sredine nije izdalo NIJEDNU dozvolu za gradnju MHE u zaštićenim prirodnim dobrima. Imamo takvo zakonodavstvo koje sada to omogućavaju, ali idemo ka tome i razgovaramo sa drugim ministarstvima da se zabrani gradnja MHE u zaštićenim sredinama, ali i u sredinama takozvanog 2. i 3. stepena oko njih".
On je istakao i da je važeći stav u EU da mini hidro-elektrane donose više štete nego koristi i izrazio je nadu da će ovaj problem, u dogovoru sa Ministarstvom energetike i još nekih, biti prevaziđen.
Istakao je i da je bilo ZLOUPOTREBA na nivou pojedinih lokalnih samouprava, koje su VAN SVOJE NADLEŽNOSTI, izdavale odobrenja (dozvole) za gradnju mini hidro-elekrana. Karić je dodao da će o tome uskoro više govoriti ministar za zaštitu životne sredine Goran Trivan.
Upravo zbog ovoga smo pitali državnog sekretara Ivana Karića zašto se niko iz Ministarstva onda nije pojavio na protestnom skupu u Pirotu da i na taj način javno iskaže protivljenje građenju mini hidro-elektrana i da li će zatražiti krivičnu odgovornost za one koji su u ovakvim slučajevima kršili zakon, pa zašto ne i zatvorske kazne za zločin prema prirodi, ljudima, životinjama, biljkama.
Karić je odgovorio očekivano diplomatski, rekavši da te stvari izlaze iz nadležnosti Ministarstva koje predstavlja, ali i da očekuje da se svest svih u vezi sa ekologijom i zaštitom priropde, podigne na mnogo viši nivo.
Imao je i poruku za organizacije civilnog sektora (građanska udruženja) da ne odbijaju pruženu ruku Ministarstva i da ne prave otklon, jer, uveren je, samo zajedno možemo da rešavamo probleme.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama