Bez obzira na to što je reprezentacija Srbije bez većih problema uspešno završila takmičenje u novoformiranom takmičenju Liga nacija, sudbina Mladena Krstajića je neizvesna isto koliko i čoveka koga je zamenio posle plasmana na Mundijal - Slavoljuba Muslina.
Sve se glasnije u srpskoj javnosti govori o tome da bi novi selektor mogao da bude Dragan "Piksi" Stojković, te da bi on mogao da vodi "orlove" kroz evro kvalifikacije.
Ipak, Mladen Krstajić je i dalje selektor tako da je njemu pripala čast da u Dablinu isprati žreb za Evropsko prvenstvo kada su nas Vitor Baija, Nuno Gomeš, Roni Vilan i Roj Kin ukrstili sa Portugalom, Ukrajinom, Litvanijom i Luksemburgom.
Na prvi pogled ne deluje kao "nemoguća misija" za Srbiju koja tradicionalno loše igra kvalifikacije za EP, s tim da nam raspored takmičenja ne ide naročito na ruku...
Srbija će u martu odigrati samo jednu zvaničnu utakmicu i to protiv favorita Portugala u gostima, drugi termin rezervisan za prijateljske, dok je potom u junu očekuje još jedno "vrelo" gostovanje Ukrajini, koja je žrebana iz drugog šešira.
Već te prve dve utakmice mogle bi da daju signal da li ova generacija "orlova" ima kapacitete da se plasira na Evropsko prvenstvo, prvi put otkako se takmičimo kao Srbija.
Još davne 2000. godine nastupili smo kao Jugoslavija i poslednji meč okončali debaklom protiv Holandije (6:1), kada smo do mesta na kontinentalnoj smotri stigli direktno, s tim da ovoga puta imamo i "rezervnu varijantu" baraža izborenu upravo preko Lige nacija.
To takmičenje je selektor Mladen Krstajić delom iskoristio za uigravanje mladih igrača, pa je samo pitanje da li će podjednaku šansu istim igračima nastaviti da daje i u kvalifikacijama.
NOVA GENERACIJA "ORLOVA" - ŠANSA I U VAŽNIJIM MEČEVIMA?
Najviše vremena na terenu proveo je Miloš Veljković koji je od ne tako sjajnog debija u zvaničnim mečevima na Mundijalu protiv Brazila proveo svaki minut na terenu za Srbiju, dok mu samo u jednoj od tih utakmica partner nije bio Nikola Milenković.
Iako je čitave sezone u Fiorentini na poziciji desnog beka, Milenković se ustalio na mestu štopera na kom je igrao i u Partizanu, a uprkos tome što je Antonio Rukavina "u godinama" i činjenici da Srbija "na vidiku" nema naročito uspešnog igrača na ovoj poziciji koji bi mogao da ga nasledi, "Bleki" još nijednom nije zaigrao uz desnu aut-liniju.
S tim da, u Fiorentini, ta pozicija nije "klasično definisana", a u Ligi nacija je desetak minuta šanse na mestu desnog beka dobio i Nemanja R. Miletić iz Partizana.
Važnu ulogu dobio je Marko Dmitrović iz Eibara koji je nasledio Vladimira Stojkovića na golu Srbije, dok je zbog njegove povrede u finišu takmičenja igrao i Predrag Rajković.
Zbog povreda Sergeja Milinković-Savića i Nemanje Matića, kao i svađe selektora sa Lukom Milivojevićem, dobar deo Lige nacija "izneli" su golobradi Nemanja Maksimović iz Hetafea i Saša Lukić iz Torina, te pokazali da im nije Mladen Krstajić uzalud verovao.
------------------------------------------------------------------
IGRAČI KOJI SU NASTUPALI U LIGI NACIJA:
Golmani: Predrag Rajković i Marko Dmitrović.
Odbrana: Antonio Rukavina, Nemanja R. Miletić, Nikola Milenković, Miloš Veljković, Uroš Spajić, Aleksandar Kolarov, Milan Rodić.
Vezisti: Nemanja Maksimović, Nemanja Matić, Saša Lukić, Sergej Milinković-Savić, Ljubomir Fejsa, Branko Jovičić, Andrija Živković, Filip Kostić, Nemanja Radonjić, Adem Ljajić, Dušan Tadić i Mijat Gaćinović.
NapadačI: Aleksandar Mitrović, Aleksandar Prijović, Luka Jović i Danijel Aleksić.
--------------------------------------------------------------------
Ipak, utisak je da bolje funkcionišu u tandemu s iskusnijim igračem, nego njih dvojica u paru, pošto ta mesta u timu nose zavidnu odgovornost i teret preuzimanja inicijative.
Od mlađih igrača šansu su još povremeno dobijali Nemanja Radonjić, Mijat Gaćinović i najmanje Luka Jović, dok je Andrija Živković tri nastupa u startnoj postavi vešto koristio i završio Ligu nacija kao drugi najbolji asistent takmičenja (4 asistencije).
A, da li će se njihova uloga u timu "orlova" povećavati ili ćemo "ići na sigurno"?
Selektor je nakon "seče" veterana posle Svetskog prvenstva u Rusiji (Ivanović, Stojković, Tošić) izjavljivao više puta da nikome vrata reprezentacije nisu zatvorena, pa čak ni onim igračima s kojima je imao ozbiljne verbalne okršaje u javnosti (Milivojević i Nastasić, od skoro ponovo i Gaćinović), ali nije do sada precizirao ni da li to znači da im je dao "odmor" tokom Lige nacija kako bi ih ponovo iskoristio u mnogo važnijem - kvalifikacijama za EURO.
Tokom jeseni šansu u nacionalnom timu dobilo je čak 25 igrača, startnih 11 često sa prosekom godina i ispod 25 godina, a videćemo da li će se taj skup širiti ili smanjivati...
DVA NAPADAČA - DA LI TAKO MORAMO DA IGRAMO?
Fudbalski navijači često "laički" smatraju da bi problem neefikasnosti nekog tima mogao da reši ulazak drugog napadača, formacije sa dva ili tri napadača predstavljaju se kao drastično ofanzivnije od onih "dosadnih" sa jednim, što često zna da iznervira trenere...
I Mladen Krstajić je tako više puta upitan zbog čega Srbija ne zaigra s dva napadača, na šta je on odgovarao da ne želi da menja dosadašnju startnu formaciju 4-2-3-1.
Međutim, s usponom forme Luke Jovića, trenutno najboljim golgeterom Evrope (TOP5 Liga, nacionalni kupovi i Evropa), a uz istovremeno fenomenalnu formu Aleksandra Mitrovića - postavlja se pitanje može li Srbija u narednih deset godina da dozvoli sebi da jednog od njih dvojice drži na klupi?
Mladi napadač iz Bijeljine će krajem decembra proslaviti 21. rođendan, a videćemo koliko još golova će upisati u dresu Frankfurta koji ga dovodi budzašto iz Benfike.
Jović je ove sezone u svim takmičenjima već postigao 15 golova, izjednačen sa Leom Mesijem iz Barselone, ali mu "podmlađivanje reprezentacije" nije donelo veliku šansu pošto je igrao tek sedam minuta protiv Crne Gore, i to kao usamljeni napadač što mu ne odgovara.
U Frankfurtu igra u tandemu sa Alerom, igračem sličnih kvaliteta poput Mitrovića, ali ćemo bar do 2019. sačekati da vidimo njih dvojicu zajedno na terenu.
Želju navijača, bar donekle, ispunio je Mladen Krstajić kada je na poluvremenu poslednje utakmice protiv Litvanije (4:1) u igru uveo podjednako korpulentnog Aleksandra Prijovića, iako je ranije govorio da njih dvojica teško mogu da funkcionišu "u duetu".
Srbija je do kraja meča postigla tri gola, pa su time podgrejane priče da je formacija s dva napadača jedina logična za ovu generaciju "orlova".
Aleksandar Mitrović je u 2018. godini postigao 31 gol u svim takmičenjima, od toga 12 čak u dresu s državnim grbom, Luka Jović već sada ima 15 golova na svom kontu u dresu Frankfurta, dok Aleksandra Prijovića već duže vreme krasi sjajna forma u PAOK-u, kome je doneo i titulu, za koji je dao 40 golova od početka prošle sezone...
Od ranije je poznato da je selektor rekao da su samo trojica fudbalera nedodirljiva - Dušan Tadić, Nemanja Matić i Aleksandar Kolarov - pa se postavlja pitanje, kako uklopiti sve?
Može li Srbija da iskoristi maksimum od svih igrača, a da niko ne ispašta?
"ORLOVI" U KLUBOVIMA NA NOVIM POZICIJAMA, A U REPREZENTACIJI?
Najveća konkurencija u reprezentaciji svakako je u veznom redu gde je Mladen Krstajić tokom mečeva Lige nacija isprobao čak 12 igrača, a pretpostavka je da bi ta mesta morala da "ispaštaju" ukoliko Srbija zaista zaigra sa dva špica...
Međutim, s godinama neki reprezentativci prevazilaze "urođene" pozicije i dobijaju nova mesta u timu koja naglašavaju njihove kvalitete, što može da znači i promene za Srbiju.
Selektor naravno nema obavezu da ih koristi na mestu na kojima to radi trener iz kluba (primer Nikole Milenkovića), ali svakako je dobra opcija za njega u situaciji kada kroz igre u reprezentaciji nema vremena da ih "razigrava" na mestima na kojima inače ne igraju.
Tako je recimo Filip Kostić od dolaska u Frankfurt "vaskrsao" karijeru u Bundes ligi i eksplodirao na mestu "krilnog beka" u formaciji s tri štopera.
Momak iz Kragujevca je tako dobio nešto defanzivniju ulogu u timu, ali i dovoljno prostora za "prodore iz dubine" i brze centaršuteve, umesto čekanja lopte uz aut liniju i driblanja čuvara u situaciji "jedan na jedan".
On je četvrti najbolje ocenjeni igrač Frankfurta ove sezone (WhoScored) i do sada je upisao dva gola i četiri asistencije.
S obzirom na to da Aleksandar Kolarov već sada ima 33 godine (isticao je da bi karijeru voleo da završi kao štoper), sigurno da je dobra opcija za Mladena Krstajića što u Filipu Kostiću, pored Milana Rodića, ima još jednu opciju za mesto kraj leve aut linije.
Novu ulogu u timu dobio je i Nemanja Matić koji je, doduše jer Murinjo nije imao druge opcije, zaigrao na mestu štopera, a videćemo da li je to bio uspešan eksperiment...
Engleski mediji nisu zadovoljni kako je Srbin igrao na "poziciji unazad", ali znamo dobro da Žoze Murinjo ne sluša šta drugi pričaju, nego veruje isključivo svom instiktu. Navodno, Matić kao štoper bi mogao da donese prednost Mančester junajtedu u iznošenju lopte i sigurnom pasu, takođe u formaciji sa tri štopera.
Zanimljivu ulogu je u nekoliko navrata ove sezone imao Dušan Tadić koji je u Ligi šampiona za Ajaks znao da nastupi i kao "lažna devetka".
U domaćem šampionatu bio bi vraćen u vezni red - desno, levo ili iza špica - međutim, za sada se u dresu "kopljanika" dobro pokazivao u sve četiri uloge, što bi takođe moglo da bude interesantno Mladenu Krstajiću ukoliko Srbija zaigra sa dva napadača.
Mijat Gaćinović i dalje traži "pravu poziciju" u Frankfurtu i igrao je u "čitavom veznom redu" ove sezone, dok se Andrija Živković, posle eksperimenta na centralnom veznom, vraća na poziciju krilnog igrača u Benfiki, što je verovatno i posledica fantastičnih centaršuteva koje je slao za Prijovića i Mitrovića tokom poslednjeg meča "orlova".
Od igrača koji nisu igrali za Srbiju u skorije vreme, vredi izdvojiti i promenu uloge Nikole Maksimovića koji kod Karla Anćelotija sve češće igra kao desni bek.
Na tom mestu je češće igrao u Ligi šampiona kako bi svojoj ekipi, koja najčešće koristi levu stranu za organizovanje napada, dao sigurnost po suprotnoj strani i sprečavao kontre. Anćeloti je za sada zadovoljan njegovim partijama, a videćemo da li je to dovoljno da se Maksimović vrati u reprezentaciju za koju u zvaničnim mečevima nije nastupio od Gruzije.
U poslednjem kolu kvalifikacija za Svetsko prvenstvo prošle godine!
NOVI SELEKTOR - POTREBA ILI HIR?
Gde ima dima, ima i vatre...
Zanimljivo je da je "alarm" zapravo upalio Mladen Krstajić prilično "mračnom izjavom" nakon pobede nad Litvanijom u Beogradu (4:1) kojom se Srbija plasirala u Diviziju "B" i obezbedila baraž za EURO, ali je selektor bio prilično utučen nakon toga.
Kasnije se saznalo da je bilo svađe u svlačionici, ali je kompletan utisak bio na tome da je Krstajić bio pod prevelikim pritiskom i da se teško nosi sa njim.
Otud je i iznenadilo da nije bio siguran da li će ostati na klupi reprezentacije Srbije, pa i ne čude zbog toga prognoze da bi "štafetu" mogao da prosledi nekom drugom, trenutno se najviše priča o Draganu Stojkoviću...
Prethodno smo u reprezentaciji imali i "aferu" kapitenska traka, potom i "sukobe" sa Lukom Milivojevićem i Matijom Nastasićem, na kraju i sa Mijatom Gaćinovićem, pa možda i ne bi bilo toliko iznenađenje ukoliko iz Fudbalskog saveza Srbije zamene Krstajića novim šefom stručnog štaba - koji bi pre svega doneo bolju atmosferu koja je drastično poljuljana prethodnih nekoliko meseci.
Opet - ni to nije garancija uspeha!
Zbog svega toga teško je u ovom trenutku govoriti i o dometima reprezentacije Srbije u naredom ciklusu kvalifikacija kada je nepoznato ko će biti selektor, a od toga će - igra, pozivi igračima, atmosfera - i te kako zavisiti.
Da li ste vi za novu promenu?
Srbija, kvalifikacije za EURO2020
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
Mondo ukrštenica za 22. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Obradović izašao pred Grobare, pa čuo šta mu skandiraju: Podigao prst i tražio samo jedno, pogledajte