"Kada je Priština izgubila bitku za ulazak u Interpol, odlučila se na nerazuman, nelogičan i neprirodan potez uvođenja taksa na proizvode iz Srbije", rekao je Demo za "Večernje novosti",

Haradinaj: Imamo i teže mere od taksi Srbiji, videćete!

Kako je naglasio, "ni Srbi, ni Albanci nemaju više dece za ratovanje, vreme je za pomirenje i uspostavljanje mira".

Delegacija Prištine napustila sastanak CEFTE

"Poručujem sunarodnicima na KiM da se prema Srbima, naročcito prema onima koji žive u enklavama, ophode kao prema komšijama i da im pomognu i omoguće da normalno žive na svojim ognjištima", rekao je Demo.

On je dodao da su Albanci u Srbiji spremni da pomognu da se ostvari pomirenje između sprskog i albanskog naroda na KiM.

Matica Albanaca u Srbiji osnovana je 2014. godine sa željom da se Albanci identifikuju, okupe i da bez straha kažu ko su i šta su, koristeći prava koje svim građanima pruža Ustav Srbije.

U Srbiji u 140 opština živi 180.000 Albanaca, navele su "Novosti".

SRPSKA ROBA SAMO ZA ALBANCE

U većini albanskih radnji na Kosovu i Metohiji robe iz centralne Srbije i dalje ima, uprkos tome što su već tri nedelje na snazi takse od 100 odsto na te prozvode, pišu "Večernje novosti".

Na rafovima u tržnim centrima u Prištini, Kosovu Polju, Ajvaliji, Lipljanu, Podujevu, južnom delu Kosovske Mitrovice ali i metohijskim sredinama ima osnovnih namirinica - brašna, šećera, ulja, slatkiša, sokova, flaširane vode, "plazme" ali i kozmetičkih i higijenskih sredstava.

Jedino su, kako se navodi u tekstu, zalihe mleka i mlečnih proizvoda na izmaku.

Sagovornici Albanci su rekli da nije isključeno da su vlasnici većih tržnih centara unapred znali da će biti uvedene drastične takse.

"Danima uoči uvođenja dodatnog poreza bilo je pojačano dopremanje robe iz centralne Srbije", rekao je Albanac iz Južne Mitrovice, koji je dodao da su cene robe iste kao i ranije.

U većini radnji uglavnom je poskupelo brašno koje je stizalo mahom iz Vojvodine, a neznatno su poskupele i druge osnovne namirnice, pišu Novosti.

I Albanci i Srbi su saglasni da odluka Prištine o taksama najviše pogađa običan narod.

Da su jednostranim merama Prištine pogođeni i albanski privrednici potvrđuje podatak da je jedna od većih albanskih firmi, iz okoline Vučitrna, obustavila proizvodnju zbog nedostatka gasa, koji je isporučivala pančevačka rafinerija.