"Banka je preokrenula trend u 2018. godini u odnosu na poslednje četiri godine u kojima je imala smanjenje tržišnog učešća što je uticalo na profitabilnost i produktivnost Banke. Od ovog dosta dugog silaznog trenda, uspeli smo u poslednja tri kvartala 2018. da preokrenemo trend i gotovo sve pokazatelje poslovanja usmerimo u pozitivnom smeru", kaže za Tanjug predsednik Izvršnog odbora Banke Vladimir Medan.
Da, država prodaje Komercijalnu, ali - polako
Ovakav pozitivan skor, kaže Medan, nije zabeležen poslednjih 10 godina, pa će matična banka u Srbiji na kraju 2018. godine ostvariti profit, pre oporezivanja, od oko 8,1 milijardi dinara.
Navodi da su u prošloj godini konsolidovane i dve "ćerke" banke, u Banjaluci i Podgorici, te na prethodnu cifru treba dodati nešto više od dva miliona evra njihovog profita, šsto čini ukupan rezultat od oko 8,3 milijardi dinara profita.
Jedan od bitnih ciljeva u narednom periodu je dalje smanjenje nenapolativih (NPL) kredita i nekretnina koje nisu u funkciji poslovanja banke, odnosno da se one privedu nameni ili u nekom narednom periodu pretvore u novac, rekao je Medan.
Republika Srbija je većinski vlasnik sa 41,7 odsto, a deo vlasništva ima Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) i IFC (deo Svetske banke), kao i dva fonda koji svi zajedno imaju vlasničko učešće od 41,4 procenta.
Udeo u vlasnišvu ima i nekoliko preduzeća koja drže nešto više od po jedan posto, a ostatak čine mali akcionari.
Komercijalna banka u Srbiji trenutno ima 2.775 zaposlenih, 202 filijale i dodatnih 300 zaposlenih u Banjaluci i Podgorici.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Kakav debakl Hrvatske u košarci, i to od Bosne! Odlazak na Eurobasket će biti nemoguća misija
Mislite da će biti lako? Neće! Savo Milošević zna da će se Partizan mučiti do kraja godine