Danas je Svetski dan voda (22. mart).
Ali, nažalost, umesto da slavimo vodu i to što nam ona pruža i da budemo srećni što imamo bogatstvo, u Srbiji je aktuelno pitanje izgradnje mini-hidroeletrana, za koje su mnogi stručnjaci ukazali da su vrlo štetne i da uništavaju prirodu.
Investitori malih hidroelektrana, klasičnih "ubica prirode", mašu papirima, kriju se iza podzakonskih akata i dokumenata, tvrde da je "sve urađeno po zakonu".
A mnoge reke i rečice u Srbiji danas su iščezle, jer je nekome palo na pamet da dozvoli gradnju derivacionih MHE i da od toga ubire prihode, ne mareći ni za lokalno stanovništvo, biljni i životinjski svet, za budućnost.
Građani su se udružili u organizacije i sami se bore protiv ove pošasti, koja nanosi mnogo veću štetu, nego što donosi korist. Stručnjaci su ukazali na svu štetnost MHE i koliko one, zapravo, ništa ne doprinose. Ali, oni kojima je dozvoljeno da grade ne haju za te proteste, ne haju za život, već besomučno guraju vodu u cevi i isušuju rečna korita.
Nad rekama na Kopaoniku, koji je, ako neko ne zna, NACIONALNI PARK PRIRODE, dakle zaštićeno područje, izvršen je genocid. Čak 23 kilometra vodotoka je ugurano u cevi! Pojedine MHE su izgrađene na rekama koje leti (prirodno) presušuju, pa je doktor Blagoje Pejić sa pravom zapitao - da li je ovde reč o nameri da se izgrade MHE pod izgovorom obnovljive energije ili se zauzimaju (osvajaju) izvori pitke vode!
Ministar za zaštitu životne sredine Goran Trivan je ponovo najavio izmene Zakona o zaštiti prirode, kojima će biti delimično zabranjena gradnja MHE. To delimično znači da će predloženim izmenama biti zabranjeno da se MHE grade u zaštićenim područjima, a da bude nastavljena izgradnja MHE u nezaštićenim područjima, u skadu sa propisima.
"Ideja je da oni koji su u skladu sa propisima tu već izgradili MHE nastave da rade, ako su gradnju obavili na tehnički ispravan način, a ako nisu, da to isprave. Oni koji tek žele da grade, moći će to i dalje da rade u nezaštićenim područjima, a mi bismo zaštitili prirodu od daljeg devastiranja ovakvom izgradnjom MHE", kaže Trivan za "Kurir".
Samim tim što je rekao da se priroda devastira, ministar je ukazao na to da su MHE štetne, ali izgleda da neće biti srušene postojeće, što je veoma loše. I u zemljama Evropske unije se shvatila štetnost MHE, odnosno njihov skroman doprinos proizvodnji električne energije, pa je na hiljade već srušeno.
Na današnjoj konferenciji za novinare Zelene stranke, gost je bio Aleksandar Rašković, koji je iz Jošaničke Banje, podno Kopaonika, koji se sa istomišljenicima godinama bori protiv najezde MHE.
Pokazao je fotografije uništenih rečnih korita u nekoliko kopaoničkih reka, a čoveka su "častili" za ovu borbu tako što su mu pred nosom, odnosno u okolini kuće postavili centralu čije turbine bruje 24 sata, svakog dana u godini, stvarajući decibele kao prilikom uzletanja aviona!
Ali, on ne odustaje od borbe i nema nameru da se seli.
U opštini Raška, kojoj pripadaju Nacionalni park Kopaonik i rezervat Golija, planirana je izgradnja 60-ak MHE. Obraćali su se svim mogućim insitutucijama, uključujući Ustavni sud, koji im je odgovorio da je "nenadležan". Uz to, opština Raška od ovih MHE nema nikakav prihod.
"Shvatili smo da je država umrla i da je dozvolila da se napravi pustoš na kopaoničkim rekama... Oni (investitori) seire nad ljudima i našom sudbinom, pa čak i obećavaju ljudima nekakve poslove u MHE. A u svih 15 izgrađenih i 5 čija je izgradnja u toku neće biti uposleni više od 7 ljudi!", ukazao je Rašković.
Blagoje Pejić, koji je takođe uključen u organizaciju za zaštitu prirode u tom kraju, ukazao je na to da su pojedine MHE izgrađene u rekama koje leti presušuju, pitajući se kako se to investitorima isplati, jer izgradnja jedne MHE košta od 500.000 evra pa naviše.
"Hoćemo da se mladi vrate na selo, u prirodu, a mi im oduzimamo vodu! Pa, za koga smo mi to onda čuvali ovaj nacionalni park svih ovih decenija u kojem više ne postoji nijedna rečica i vodotok u koji nisu položene cevi (za MHE)? Ne daj bože da nam se ponove poplave iz 2014. godine, pa Jošanička Banja i još neka sela više neće postojati", istakao je Pejić, stručnjak iz oblasti ekologije.
Zelena stranka, koja ima jednog poslanika u Skupštini Srbije, pokušaće da utiče na ostale parlamentarne stranke da se učini nešto da vode u Srbiji budu zaštićene.
Ovim rešenjima, koja se značajno oslanjanju na veliku analizu Šumarskog fakulteta u Beogradu se, kažu predstavnici ove stranke, postiže sledeće:
- ZAUSTAVLJANJE GRADNJE MHE;
- SMANJUJE se ZAGAĐENJE VAZDUHA OD SAGOREVANJA 900.000 TONA UGLJA GODIŠNJE;
- SMANJUJE se ZAGAĐENJE REKA I ZEMLJIŠTA ZA 71 MILION kubnih metaraOTPADNIH VODA GODIŠNJE.
PLAN U 5 TAČAKA:
1) Da se pijaća voda stavi u Ustav, odnosno da se zaštiti najvišim pravnim aktom države.
2) Dok se to ne učini da se stavi moratorijum na izgradnju MHE, odnosno da se stopira njihova gradnja;
3) Da se donese zakon o proceni uticaj MHE na prirodnu sredinu, kao i da se izmene zakonske odredbe tako što ova oblast više neće bniti uređivana podzakonskim aktima, već da sve bude uneto u zakon, kako bi se sprečila proizvoljna tumačenja i ponašanje;
4) Da se u parlamentu pod hitno formira Komisija koja će ispitati sve do sada izgrađene objekte, način na koji su dobijene dozvole, kako su te dozvole izdate, ko ih je izdao... One MHE koje su urađene mimo propisa da budu srušene.
5) Da se MHE zamene energetskom vrbom, biljkom koja će omogućiti pročišćavanje otpadnih voda i rešiti probleme sa kanalizacijom u svim naseljima; Ova brzorastuća biljka daje veliki godišnji prirast i može da bude višestruko korisna - čisti otpadne vode, a ujedno može da se koristi kao energent čime bi se smanjila upotreba uglja i mazuta.
SAOPŠTENJE GRADITELJA MHE POVODOM SVETSKOG DANA VODA
Nacionalno udruženje mini-hidroeletrana istaklo je danas da ova postrojenja "pozitivno utiču na kvalitet vode, jer na svojim vodozahvatnim građevinama i taložnicama čiste reke od raznoraznog komunalnog otpada koji dolazi, tako da se može zaključiti da njihov uticaj nije nepostojeći, već je pozitivan".
Ovo udruženje tvrdi da MHE "ne emituju nikakve štetne materije, tako da ne pogoršavaju kvalitet vode".
"U prostornim planovima je uspostvaljen prioritet vodosnabdevanja, pa se na pozicijama koje su rezervisane za vodosnabdevanje ne mogu graditi male hidroelektrane osim u specijalnim slučajevima kada vodoizvorište poseduje veću količinu vode od one koja je potrebna za vodosnabdevanje. U tom slučaju se nakon uzimanja vode za vodosnabdevanje ostatak usmerava na malu hidroelektranu", piše u saopštenju.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti