• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Da se žene bolje vide i na Wikipediji

Izvor mondo.rs

Ravnopravnost polova mora biti i "digitalna", na Internetu. Zbog toga je i pokrenut uređivački maraton WikiGap, čijom zaslugom je Wikipedija sada bogatija za više od 14.000 novih članaka o značajnim ženama.

Ambasada Švedske organizovala je zajedno sa master studijskim programom UNESCO katedre za kulturnu politiku i menadžment i EUNIC mrežom, treći događaj iz ciklusa EUNIC Talks na temu WikiGap – pokret za rodnu ravnopravnost na internetu.

Uređivački maraton WikiGap, globalnu inicijativu za ravnopravnost polova na internetu pokrenulo je prošle godine Ministarstvo spoljne politike Švedske sa namerom da se poveća vidljivost žena na internetu i njihovih uspeha i dostignuća. Procenjuje se da 90% članaka na Wikipediji pišu muškarci, a o njima je i četvorostruko više članaka i na Wikipediji i uopšte na internetu.

Ove beogradske lepotice su napravile žene arhitekte

Tim povodom gošća Beograda bila je Lina Eidmark, menadžerka projekta WikiGap i idejni tvorac uređivačkog maratona koji se održava u više od 60 zemalja sveta.

"Nakon dva uređivačka maratona WikiGap Wikipedija je bogatija za više od 14.000 novih članaka o značajnim ženama i njihovim uspesima, a njihove biografije pregledane su više od 60 miliona puta. Toliko puta je neko poželeo da pročita članak o važnim ženama, a to je veliki uspeh i značajan pomak“ rekla je Lina Eidmark. Ona je dodala da su zahvaljujući WikiGap inicijativi postale vidljive značajne žene iz raznih sfera, od onih koje se bore za slobodu u Ukrajini i Somaliji, do spisateljica, naučnica, žena iz kulture i nauke.

Govoreći o važnosti rodne ravnopravnosti na internetu zamenik ambasadora Švedske Juakim Vern rekao je da ravnopravnost polova "nije velika nauka".

"To je stvar ljudskih prava, demokratije i socijalne pravde. Takođe, to je preduslov za održivi razvoj, dobrobit, mir i stabilnost. Povećanje rodne ravnopravnosti pozitivno će uticati i na oblasti kao što su zdravlje i obrazovanje", rekao je Vern.

"Rodna osetljivost se mora podići i u upravljanju kulturom" rekla je Milena Dragićević Šešić , šef katedre UNESCO za kulturnu politiku i menadžment Univerziteta umetnosti u Beogradu.

Nakon dva uređivačka maratona WikiGap koji su održani u 60 zemalja sveta Wikipedija je bogatija za 14.000 novih članaka na više od 30 jezika, čime je značajno uticano na povećanje zastupljenosti žena na internetu i ovoj najvećoj svetskoj onlajn enciklopediji.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image