Navode da je januara prošle godine, u vreme ubistva, iz Nemačke stigao u Kosovsku Mitrovicu.
Poznat je kao "bombaš iz Podujeva", plaćeni ubica i kao osumnjičeni organizator grupe koja je švercovala drogu iz Turske u zapadnu Evropu, piše RTS. Na aerodromu u Pragu uhapšen je 1999. po Interpolovoj poternici, a u Nemačkoj je osuđen zbog trgovine drogom.
Fljorim Ejupi ovih dana je tema srpskih medija. Ne prvi put. Pisali su o njegovom zločinu od pre skoro dve decenije – bombaškom napadu na autobus "Niš ekspresa", kada je ubijeno 12 Srba, a ranjene 43 osobe. Ista tema intrigirala je i strane novinare.
Italijanski novinar Rikardo Jakona, u filmu "Beskonačni rat", rekonstruiše i događaj u Podujevu.
"Zove se Fljorim Ejupi. Eto, vidite ga, to je bio on u blizini debla odakle je bomba aktivirana. Njegov DNK je pronađen na opušcima cigareta ostavljenih na mestu događaja", ukazuje se u insertu iz filma "Beskonačni rat", koji je emitovan na RTS-u 2010. godine.
To je bilo dovoljno za hapšenje i smeštanje u najveću američku vojnu bazu u Evropi, Bondstil. Usledio je preokret.
"I neverovatno, Fljorim uspeva da pobegne odande. Niko nikada nije uspeo da shvati kako je to izveo. Sledeće tri godine Fljorim je u izbeglištvu, krije se. Potom se ponovo pojavljuje 2004. na ovom istom putu za Prištinu. Ovog puta je sa još trojicom Albanaca. Odeveni su u uniforme srpske vojske. Namera je bila da izvrše atentat za koji bi optužili srpsku vojsku, i u napadu ubijaju policajca UN. Samo je jedna stvar sigurna, Albanac sa Kosova Fljorim Ejupi je terorista", kaže se u filmu.
Iako Ejupa do 2004. nije bilo u javnosti, navodi se da je učestvovao u napadima na Srbe i vojnike Kfora 17. marta. Uhapšen je sedam meseci kasnije.
Na kaznu od 40 godina zatvora zbog ubistva i terorizma osuđen je pred sudom u Kosovskoj Mitrovici 2008. Međutim, Euleksov sud oslobodio ga je zbog nedostatka dokaza.
"Ejupi je plaćeni ubica koji radi za ŠIK"
Milovan Drecun, predsednik skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju, kaže da je Ejupi plaćeni ubica koji radi za ilegalnu obaveštajnu službu ŠIK, kojom rukovodi Kadri Veselji, a gde je njegova desna ruka Džavid Haljiti.
"Ta služba je naređivala političke likvidacije preko 200 ljudi. Tačijeva ilegalna služba pod vođstvom Veseljija likvidirala je od 98. i 99. godine, i nakon dolaska Kfora i ostalih međunarodnih snaga. Postoji svedok za to – Nazim Blaca, koji nudi svoje svedočenje, ali niko ne procesuira sve to", navodi Drecun.
Pitanje koje čeka odgovor – šta je Fljorim Ejupi, koji je i u Nemačkoj pod prismotrom, radio na aerodromu u Tirani januara 2018. godine, neposredno pre ubistva Olivera Ivanovića.
"Priština pokušava da preusmeri pažnju sa te za nju veoma nezgodne situacije, na nešto drugo, da se dalje ide u podizanje eskalacije krize u odnosima sa Beogradom i srpskim narodom i da se stvori situacija u kojoj nema nastavka razgovora", smatra Drecun.
S druge strane, kako primećuje, donosi se odluka o zajedničkoj spoljnoj politici između Albanije i takozvane "države Kosova".
Iz Prištine je stigao odgovor da kosovske institucije neprestano rade na rasvetljavanju ubistva Olivera Ivanovića, ali da zvanični Beograd ne sarađuje i da štiti osobe za kojima se traga, kao što je potpredsednik Srpske liste Milan Radoičić.
Čeka se, kao i mnogo puta do sada, reakcija međunarodne zajednice.
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Uspavana Zvezda nije došla na derbi: Protiv Partizana ovakav nemaš šta da tražiš na terenu
Obradović izašao pred Grobare, pa čuo šta mu skandiraju: Podigao prst i tražio samo jedno, pogledajte