Poznati umetnik rođen u Beogradu Enki Bilal jedan je od članova delegacije koji za "Novosti" kaže:

"Drago mi je što me je predsednik Makron pozvao da budem u zvaničnoj delegaciji. Nismo se do sada sreli, ali su mu poznati moje poreklo i artistički angažman. Nisam samo crtač stripova, već i reditelj, slikar, scenograf, radim puno toga i deo misije biće da se sretnemo sa određenim brojem srpskih umetnika i obnovimo veze".

Kaže i da je u planu učvršćivanje odnosa u političkom, ekonomskom i vojnom domenu, te da će biti reči o Kosovu, ali i o onome što se događalo kod Trijumfalne kapije na komemoraciju povodom stogodišnjice završetka Prvog svetskog rata.

"Ceremonija pred Spomenikom zavalnosti Francuskoj trebalo bi da bude početak novog otopljavanja naših odnosa", kaže Bilal.

Makron će se obratiti NARODU, čekaće ga HILJADE ljudi!


I Reno Žirar, francuski novinar navodi tri aspekta ove posete.

"Prvi je jačanje odnosa u domenu kulture i sisret sa studentima iz Srbije. Nadam se da će to dati doprinos povećanju broja srpskih studenata u Francuskoj. Ne treba zaboeraviti da je Spomenih zahvalnosti Francuskoj na Kalemegdanu podignut u zbog toga što je Francuska prihvatila hiljade srpskih đaka i studenata tokom Prvog svetskog rata, kao što je prihvatila ranjene borce, ratovala zajedno sa srpskim vojnicima i učestvovala u oslobađanju Srbije i Beograda".

Kao drugi aspekt posete navodi podršku Francuske uzlasku Srbije u EU, a treći je, dodaje, vizija regionalne bezbednosti kou će Makron izneti, ali, napominje, želeće da sasluša i srpsku stranu s tim u vezi, kao i šta može da se uradi po pitanju rešavanja "albanskog iredentizma na Balkanu".

Geopolitičar Žak Rupnik smatra da je došlo vreme da se okrene stranica posle traumatizma devedesetih, rata na Kosovu i bombardovanja.

"Veoma je važna tema proširenja. Francuski predsednik treba da objasni smisao usporavanja evrointegracija Zapadnog Balkana i da istakne da proširenje treba da ostane apsolutna perspektiva. Ako želimo da srpsko društvo ostane privrženo evropskoj ideji, taj proces mora da zadrži kredibilitet", zaključio je Rupnik.

TOPLE REČI IZ BEOGRADA

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je danas, povodom nacionalnog praznika Republike Francuske, uputio čestitku predsedniku Emanuelu Makronu, uz želju za napredak zemlje i blagostanje njenih građana, kao i uz poruku da će već sutra imati čast da mu poželi dobrodošlicu u Beogradu.

U čestitki se kaže:

“Vaša ekselencijo, dragi prijatelju,

Primite moje iskrene čestitke povodom nacionalnog praznika, uz najbolje želje za napredak Francuske i blagostanje svih njenih građana.

Dok veličanstvenom paradom na Jelisejskim poljima slavite slobodu, jednakost i bratstvo, sa ponosnim narodom Francuske svetkuju svi koji dele te neprolazne uzore. Među njima su i građani Srbije, zemlje koja je uvek vojevala za ideale slobodarstva i nezavisnosti.

Samo dan kasnije imaću čast da Vam poželim dobrodošlicu.



Vi ste, posle bezmalo dve decenije, prvi predsednik Francuske u poseti Srbiji, i to u godini u kojoj obeležavamo 180-godišnjicu uspostavljanja diplomatskih odnosa.

Dolazite u Beograd, u jedan od samo pet gradova van Francuske ovenčanih ordenom Legije časti, koji je srpska prestonica zaslužila „za žrtve, hrabrost i veličanstven otpor u Velikom ratu“, u Beograd koji je jedinstven po Spomeniku zahvalnosti Francuskoj, i u Srbiju, čija je borba za slobodu bila inspiracija jednom Viktoru Igou. Zato će Vaša poseta da nas podseti na to da su dva naroda iskovala bratstvo u najtežim istorijskim okolnostima.

Vaša poseta predstavljaće i potvrdu da su Srbija i Francuska na dobrom putu da dostignu više nivoe političke i ekonomske saradnje, kakve zaslužuju njihovo postojano prijateljstvo i proklamovano strateško partnerstvo. I danas delimo vrednosti na kojima počiva savremena Evropa i uveren sam da je, u Vašoj viziji reformisane Evropske unije, naš evropski put realan i ostvariv.

Uvek možete da računate na Srbiju kao pouzdanog partnera u održavanju stabilnosti na Zapadnom Balkanu.

Dozvolite da, imajući u vidu ugled i uticaj Francuske u okvirima evropske i svetske politike, istaknem značaj podrške koju pružate našoj regionalnoj politici mira i saradnje, kao i rešavanju pitanja od vitalnog interesa za napredak Srbije, poput pitanja Kosova i Metohije.

U očekivanju Vašeg dolaska u Beograd, primite, ekselencijo, srdačne pozdrave i izraze dubokog uvažavanja“, navodi se u čestitki predsednika Vučića upućenoj predsedniku Makronu, saopštila je Služba za saradnju sa medijima predsednika.