Konferencija "Principi dobre uprave kao brana od korupcije" okupila je veliki broj domaćih i stranih eksperata, predstavnika civilnog društva i medija, koji su u velikom meri saglasni u oceni da je u Srbiji institucionalizovana loša uprava i da država i dalje ne preduzima neophodne korake da se postojeće stanje izmeni.

Predsednik Odbora Agencije za borbu protiv korupcije Zoran Stojiljković je, kao domaćin skupa, istakao da dobra uprava, između ostalog, mora podrazumevati odgovornost, kompetentnost i posvećenost javnom dobru, ali da Srbija nakon više od jedne decenije konsolidovanja demokratije u toj oblasti ne može da dobije prelaznu ocenu.

Stojiljković je konstatovao da se u srpskoj javnosti stvara utisak da je za suzbijanje korupcije, koja proističe iz loše uprave, dovoljna represivna delatnost, odnosno hapšenje i sudsko procesuiranje, dok se prevenciji ne pridaje gotovo nikakav značaj.

"Oni koji misle da se samo hapšenjem može rešiti stvar zapravo veruju u delotvornost prncipa pokvarenih jabuka, da se problem može rešiti tako što se iz korpe uklone trule jabuke, ali problem nastaje u voćnjaku, odnosno netransparentnoj javnoj upravi", rekao je Stojiljković.

Zaštitnik građana Saša Janković konstatovao je da su danas građani i administracija u Srbiji neprijatelji, ističući da su najčešći primeri loše uprave, koji imaju veze i sa korupcijom, ćutanje uprave i neizvršavanje konačnih odluka od strane organa uprave.

Janković je upozorio na paradoks koji je nastao donošenjem uredbe o posebnim naknadama za ubrzan rad, kojom su građani prinuđeni da plaćaju da dobiju neka akta, čime se institucionalizuje neefikasna i loša uprava. On je istakao da je, sa stanovišta dobre uprave, neprihvatljivo postavljanje pomoćnika ministara koji nemaju nijednog dana iskustva u javnoj upravi.

"Mesto pomoćnika ministra nije političko i po zakonu je to vrh profesionalne piramide. Takvo postavljenje je šamar svakom profesionalcu u državnoj upravi. Ne može se u takvoj atmosferi očekivati od ljudi u upravi da streme najvišim profesionalnim dostignućima", upozorio je Janković.

I poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić kazao je da već godinama bez uspeha pokušava da političkim subjektima u Srbiji objasni da zemlje koje podignu nivo transparentnosti beleže dobre rezultate u borbi protiv korupcije.

"Bez greške mogu da kažem da koncentracija problema u vezi sa komunikacijom sa javnošću u organu uprave ili javnom preduzeću gotovo po pravilu pokazuje da imate posla sa korupcijom", rekao je Šabić.
Prema njegovim rečima, ko god ima problem da rezultate svog rada predoči javnosti zanimljiv je antikorupcijskim organima.

"Utopija je verovati da samo na integritetu može da počiva dobra uprava, primenu zakona mora da prati i malo sile i odgovornost, jer ako kršite zakon morate biti kažnjeni", istakao je Šabić, konstatujući sa žaljenjem da Vlada Srbije do sada nije naložila primenu nijednog od nekoliko stotina zahteva poverenika na koje nije dobijen odgovor.

(Tanjug, foto ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)