Više od osam meseci nakon što je žitelje ruskog grada zadesio nesvakidašnji događaj, naučnici su predočili nova saznanja u časopisu "Science".
Proučavajući veliki broj izveštaja, svedočenja, video i fotografskog materijala istraživači, predvođeni stručnjacima ruske Akademije nauka, kažu da se meteor kretao brzinom od 18,6 kilometara u sekundi, a da je usled tolike brzine svemirsko telo dostiglo kritično opterećenje i eksplodiralo na oko 28 kilometara iznad Zemlje.
U trenutku eksplozije, zaslepljujuća svetlost koja je emitovana bila je 30 puta svetlija od sunčeve, a i prilog tome svedoči i činjenica da se veliki broj ljudi, koji su se tada našli napolju, prijavio u bolnice sa opekotinama.
I pored činjenice da je bio težak 12.000 tona, meteor je izgubio 76 odsto svoje mase pre eksplozije, a najveći fragment, oko 600 kilograma težak, srećom je završio u jezeru.
Podaci do kojih su naučnici došli proučavajući eksploziju meteora iznad Čeljabinska doveli su i do novih zaključaka, prema kojima je šansa da se tako nešto ponovo dogodi 10 puta veća nego što se ranije smatralo.
Kako se navodi u drugom izveštaju u časopisu Nature, slične događaje možemo da očekujemo svakih 25 godina, prenosi RTS.
Duško Vujošević kritikuje Petruševa: Mora da se dovede u red, a Zvezda da se pozabavi njime
"Sigurno smo najbolji klub u regionu": Nebojša Čović na proslavi Crvene zvezde!
“Željko, gledaj sad šta ćeš”: Partizan ima novog sponzora, Ostoja Mijailović otkrio sve detalje!
Partizan u punoj Areni traži povratak na pobednički kolosek: Klub se oglasio pred meč sa Fenerom
Voditeljka čestitala Dončiću katolički Božić: Jokić kaže "nije moj", a pogledajte Lukinu reakciju