Novinar agencije AP piše da Volgograd 31. decembra izgledao kao zlokoban grad, pun straha, posle dva samoubilačka napada u kojima su poginule 34 osobe.

Vlasti Volgograda otkazale su masovne događaje za doček Nove godine, koja je jedan od najpopularnijih praznika u Rusiji, i pozvale su građane da ne ispaljuju vatromete. Svi bioskopi su zatvoreni do 2. januara 2014.

"Ljudi se plaše da bi opet moglo da se desi. Trude se da ne izlaze napolje ako ne moraju. Imamo osećaj da je rat počeo", rekla je jedna 20-godišnja studentkinja.

Gradske ulice su bile prazne, a kordon policije je okružio 10 metara visoku Božićnu jelku na centralnom gradskom trgu, samo nekoliko stotina metara od železničke stanice koja je bila na meti napada u nedelju.

AP navodi da su se bojazni od novih terorističkih napada proširile mnogo dalje od Volgograda na jugu Rusije, koji se graniči sa severnim Kavkazom.

Iako do sada još niko nije preuzeo odgovornost za napade koji su se desili u nedelju i ponedeljak na železničkoj stanici i u trolejbusu u Volgogradu, sumnja je pala na islamske pobunjenike iz Dagestana na severnom Kavkazu, čiji vođa je letos naredio svojim pristalicama da učine sve što mogu da ugroze Zimske olimpijske igre koje će početi 7. februara u Sočiju.

Prema rečima jednog policajca iz Volgograda, više od 5.200 pripadnika snaga bezbednosti Rusije poslato je u taj grad od milion stanovnika.

Policajci i snage bezbednosti pretresaju tašne žena koje ulaze u šoping centre, a i muškarci i žene moraju da prolaze kroz detektore za metal.

Kozaci nadziru neke autobuske stanice. Iako oni pripadaju zvaničnim ovlašćenim dobrovoljnim patrolama, zapravo su potomci žestokih konjanika koji su štitili cara i gonili muslimane u ruskom Kavkazu, gde je trenutno centar islamskog pobunjeništva u Rusiji.

Ruske novinske agencije su prenele da je predsednik Vladimir Putin u svom novogodišnjem obraćanju obećao da će se borba protiv terorista nastaviti "sve do njihovog potpunog uništenja".