• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Počeli pregovori Srbije i Evropske unije

Izvor MONDO/Agencije

Prva međuvladina konferencija između Srbije i Evropske unije koja formalno označava početak pregovora o pridruživanju Uniji održana je danas u Briselu.

Uoči konferencije, delegaciju Beograda, koju predvode premijer Ivica Dačić i prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić, dočekao je predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Baroso, s kojim je usledio sastanak. Nakon toga, i zvanično je počela međuvladina konfrencija.

U ime EU, konferenciju je otvorio ministar spoljnih poslova i potpredsednik grčke vlade Evangelos Venizelos, koji je u prisustvu nekoliko šefova diplomatija zemalja članica predstavio pregovarački okvir EU, a kraći govor održao je i evropski komesar za proširenje Štefan File.

U delegaciji Srbije su i ministar za evrointegracije Branislav Ružić, ministar spoljnih poslova Ivan Mrkić i šefica Tima za pregovore Tanja Miščević.

Konferenciji su, između ostalih, prisustvovali i šef austrijske diplomatije Sebastijan Kurc i ministarska spoljnih poslova Hrvatske Vesna Pusić.

Evropski zvaničnici uputili su danas čestitke Srbiji povodom održavanja prve međuvladine konferencije sa Evropskom unijom uz ocenu da je ovo važan dan za Srbiju i region.

U prvim reagovanjima većina zvaničnika se oglasila na Twitter nalogu.

Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton čestitala je Srbiji na otpočinjanju pristupnih pregovora sa EU, navedeno je na Tviter nalogu Evropske službe za spoljne poslove (EEAS) na čijem je čelu Eštonova.

"Čestitke Srbiji povodom današnjeg otvaranja pristupnih pregovora sa EU. Ovo je važan dan za Srbiju, EU i Zapadni Balkan", napisao je na svom Twitter nalogu i predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc.

Komesar EU za proširenje Štefan File istakao je da je ovo istorijski dan za Srbiju na putu ka EU, pozdravivši po završetku prve međuvladine konferencije, na Twitteru napredak u reformama i dijalogu.

"Sledi nova zahtevna faza. Komisija će i dalje da vas podržava", poručio je on, na srpskom i engleskom jeziku.

On je, u svojoj drugoj poruci na Twitteru, napisao: "Pregovaračka pozicija EU jasna: Srbija treba da postane dobro pripremljena zemlja članica".

Povodom zvaničnog početka pristupnih pregovora EU sa Srbijom šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Majkl Devenport poručio je, takođe putem Twittera, da će EU i dalje da podržava našu zemlju.

Ministar spoljnih poslova Švedske Karl Bilt ocenio je na svom nalogu na popularnoj društvenoj mreži da je danas, kada Srbija konačno otpočinje pregovore o članstvu u EU, važan dan za čitavu Evropu.

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin pozdravio je danas održavanje prve međuvladine konferencije EU-Srbija u Briselu i ocenio da Srbija kao najveća zemlja Zapadnog Balkana "postaje i lider evropskih integracija u
regionu".

"Današnja koferencija, kojom Srbija i zvanično počinje pregovore o članstvu u Evropskoj unij, od istorijskog je značaja ne samo za Srbiju već i za čitav region. Smatram da pregovori o članstvupredstavljaju odličnu vest za građane Srbije, kao i za perspektivu ekonomskog oporavka zemlje", naveo je Kacin u saopštenju.

On je izrazio uverenje da će srpski pregovarački tim predvođen Tanjom Miščević uraditi odličan posao, ali, kako je dodao, "glavni posao leži u Srbiji i reformama koje tamo treba sprovesti".

Žoze Manuel Barozo ocenio je da je današnja međuvladina konferencija EU-Srbija, kojom počinju pregovori o članstvu Srbije u Uniji, "novo poglavlje u odnosima i veliki uspeh".

"Pohvaljujem Srbiju za napore u reformama i napredak koji je postignut tokom poslednjih godina", navodi se u saopštenju Baroza.

On je naveo da "građani Srbije imaju snažne evropske težnje" i da će EU nastaviti da podržava Srbiju, korak po korak, na njenom evropskom putu.

Barozo je pozitivno ocenio napore srpske vlade poslednjih meseci u normalizaciji odnosa s Kosovom, "pre i posle istorijskog sporazuma iz aprila 2013. godine".

Delegaciji Vlade Srbije su ovom prilikom uručeni ključni dokumenti EU za pregovore u kojima se podvlači da je "Srbija dostigla nužni stepen usaglašenosti s merilima za članstvo".

Ministar inostranih poslova Austrije Sebastijan Kurc ocenio je da EU da današnjim otvaranjem pristupnih pregovora sa Srbijom dokazuje da drži reč i istakao da "integracija u EU zahteva mnoge hrabre reformske korake i dalje napore u normalizaciji odnosa sa Kosovom"

"Današnji Savet ministara spoljnih poslova učiniće jedan novi, veoma važan korak za zapadni Balkan - zvanično otpočinjanje pregovora sa Srbijom. Ovim korakom se još jednom dokazuje da EU drži reč, da sve zemlje zapadnog Balkana imaju perspektivu pristupanja Uniji, ako ispune preduslove," rekao je Kurc u izjavi Tanjugu.

Kurc smatra da je teško prognozirati koliko dugo će trajati pristupni pregovori sa Srbijom, "jer svaki proces pristupanja sa sobom donosi drugačije izazove".

Posle konferencije održana je i konferencija za novinare na kojoj su nam visoki zvaničnici EU poželeli dobrodošlicu, a svoje stavove izneli su i Dačić i Vučić.

Vlada Srbije je prošlog petka pod oznakom "poverljivo" usvojila uvodnu izjavu koja će biti pročitana na konferenciji, a Tanjugu je rečeno da je to urađeno kako bi se osiguralo da ovaj dokument bude premijerno predstavljen u utorak.

Pregovarački okvir EU, koja je usvojen na sastanku Ministarskog saveta krajem prošle godine, takođe još nije zvanično pušten u javnost. Pema uvidu u njegov sadržaj koji su objavile srpske novinske agencije, reč je o dvadeset pet stranica dugačkom tekstu koji se sastoji iz tri dela: osnovni principi pregovaračkog procesa, sadržaj pregovora i pregovaračka procedura.

Okvir sadrži opis svih 35 poglavlja pregovora o pridruživanju, a u javnosti je najviše pažnje privuklo poslednje poglavlje, koje se odnosi na proces normalizacije odnosa Beograda i Prištine.

U Evropskom savetu se tokom prošle godine vodila intenzivna rasprava o poglavlju 35, da bi u konačnu verziju okvira ušla formulacija da bi do kraja pregovaračkog procesa trebalo da dođe do "sveobuhvatne" normalizacije odnosa sa Kosovom, umesto "potpune", na čemu su insistirali Velika Britanija i Nemačka.

Sem toga, okvir predviđa da Beograd i Priština pre pridruživanja Srbije EU treba da potpišu "pravno obavezujući sporazum" što, prema tumačenjima evropskih diplomata, ne znači zahtev za formalnim priznavanjem Kosova, nego garanciju da će proces normalizacije imati trajan karakter.

Ministar za Kosovo Aleksandar Vulin, koji je i šef pregovora za poglavlje 35, rekao je da će skrining tokom koga će predstavnici EU detaljnije obrazložiti svoja ocekivanja od procesa normalizacije, biti održan već u sredu, 22. januara.

Srbija je još prošle godine uspešno završila skrininge za poglavlja 32 (finansijska kontrola) 23 (pravosuđe i osnovna prava) i 24 (unutrašnji poslovi).

Nakon što se skrining završi, Evropski savet će na ambasadorskom nivou davati zeleno svetlo za otvaranje pregovora za svako poglavlje pojedinačno, a očekuje se da će prva poglavlja biti otvorena već u septembru ove godine.

Prema ranije uspostavljenom pravilu, među prvim poglavljima biće otvorena ona koja se odnose na pravosuđe, policiju i zaštitu osnovnih prava, dok će u slučaju Srbije isti tretman imati i poglavlje 35.


S obzirom da su u slučaju Hrvatske, koja je u EU primljena prošle godine, pregovori trajali ukupno osam godina (uključujući dve godine pauze zbog neispunjavanja obaveza prema haškom Tribunalu), procenjuje se da bi pregovori sa Srbijom mogli da se završe najranije do kraja 2020.

Taj rok je Srbiji juče "dao" i prvi potpredsednik vlade Vučić.

Šefica tima Srbije za pregovore sa EU Tanja Miščević izjavila je uoči međuvladine konferencije da je reč o važnom događaju na putu Srbije ka EU.

"To je veliki momenat za proces evropskih integracija Srbije i za reforme", rekla je Miščević Tanjugu, navodeći da od danas "počinje da teče jedno novo vreme".

Šefica srpskog tima je podsetila da će dan nakon konferencije biti održan skring za poglavlje 35, koje je vezano za proces normalizacije odnosa Beograda i Prištine, na kome će predstavnici Evropske komisije izložiti evropske stavove o ovom pitanju.

"Otvaranje poglavlja 35 neće biti zamena za dijalog i razgovore radnih grupa o pitanju normalizacije, već još jedan format i instrument koji će Srbija iskoristiti da iznese svoje stavove o tom procesu i o primeni dogovorenog", rekla je ona.

Ministar za evropske integracije Branko Ružić poručio je uoči događaja u Briselu da je međuvladina konferencija između Srbije i EU jedan od najznačajnijih datuma u novijoj političkoj istoriji Srbije.

"Sam značaj međuvladine konferencije se ne samo u percepciji domaće javnosti već i percepciji EU činjenično može potkrepiti i time da će sutra, iako je sastanak Saveta za opšte poslove otkazan, na konferenciji učestvovati i ministri koji se bave evropskim poslovima iz Rumunije, Mađarske, Austrije, Hrvatske, Francuske, a tu će biti i ministar spoljnih poslova Grčke, predsedavajuće EU u prvoj polovini godine", rekao je Ružić.

Kako je rekao, Srbija očekuje da u ovoj godini ima još dve ili tri međuvladine konferencije, a cilj je da se otvore Poglavlja 32 i 26 uz skrining koji će se prema utvrđenoj dinamici odvijati do marta 2015. godine.

Komentari 19

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

prepisivac

Neka Bog da snage i razuma da uradimo sve najbolje. Onima koji nas vode najviše.

Patriotizam je pun novčanik

A šta ako je ta većina naroda za pristup EU,opet se reč većine ne bi poštovala,uostalom,većina je birala ovu vlast pa sada se ne slaže sa njihovim odlukama.To samo govori da mi imamo kao narod (većina) tu boljku da uvek budemo protiv,a kada se uverimo da postoji gore onda bi prihvatili bilo šta.Elem,Ukrajincima mnogi kritičari EU daju podršku u njihovoj borbi,a živote daju da budu deo EU.Ja ne smatram da je neko spreman uludo da se žrtvuje.Mi smo kao narod vezani za Evropu,tako će i biti,sviđalo se to manjini ili ne.

decko

Bolje da ne udjemo, a da li bi nasi politicari spremne da raspisu referendum, pa da se i mi gradjani izjasnimo povodom tako vaznog pitanja, ja mislim da i dalje zivimo u demokratskoj drzavi. ali nece oni to znaju da ce vecina biti protiv.

special image