• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Paprena akreditacija za fakultete,cenu prepoloviti

Izvor Tanjug

Rektori državnih i privatnih univerziteta danas su ponovo pokrenuli pitanje cene akreditacije fakulteta, studijskih programa, preporučujući Nacionalnom savetu za visoko obrazovanje da smanji cenu i za 50 odsto.

Rektorski savet Konferencije univerziteta Srbije (KONUS) na današnjoj sednici odlučio je da takav predlog pošalje Savetu, a rektor Univerziteta u Novom Sadu (UNS) Miroslav Vesković naveo je da su pre desetak dana predali dokumentaciju za ponovnu akreditaciju univetrziteta, za šta treba da uplate 720.000 dinara.

UNS je, prema Veskovićevim rečima, kao celina do sada uplatio više od 1,5 milion evra za ukupnu akreditaciju u prvim i drugom krugu.

"To je previše", rekao je prof. Vesković na sednici Rektorskog saveta KONUS-a, tela koje okuplja rektore državnih i privatnih unvierziteta u Srbiji.

U prvom krugu akreditacije univerziteta, fakulteta, studijskih programa, koji je trajao nekoliko godina, naplaćeno je oko 4,5 miliona evra, a Komisija za akreditaciju proveru kvaliteta (KAPK) je potrošila oko 200 miliona dinara.

Profesor Srđan Stanković, predsednik Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje, tela koje odlučuje o ceni, ukazao je međutim da ne žele da bilo šta odlučuju dok se država ne izjasni kako će da finansira KAPK, kojem je u međuvremenu ugašen podračun.

"Mi možemo da kažemo da je cena nula, ako država odluči da će da finansira komisiju iz budžeta. Onda to ne košta ništa i mi ćemo vrlo rado da kažemo da je cena nula", rekao je Stanković na sednici.

On je istakao da su postojale ideje da se KAPK uopšte ne finansira, a da država pre nekoliko meseci nije htela, kako je naveo, da finansira ni Nacionalni savet, protiv čega su se nekako izborili.

Na sednici je ukazano da fakulteti odnosno univerziteti iz sopstvenih sredstava plaćaju akreditaciju, što može da dovede do povećanja školarine.

Takođe, nelogično je i to što se sredstva od akreditacije ne vraćaju visokom obrazovanju nego idu u budžet, rečeno je na sednici.

Predsednik KAPK Andre Pap ukazao je da je komisiji ove godine opredeljen budžet 51 milion dinara.

"Po našoj računici, prihod će biti najmanje 100 miliona dinara, što će otići u budžet, a nama će davati minimalna sredstva", rekao je Pap i ukazao na dodatni problem šta sa onima koji su već platili drugi krug akreditacije i kako da im se vrate pare, ako cena akreditacije bude smanjena.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Miki

Ma nemoj, sada vam mnogo da plaćate, a kada naplaćujete od studenata onda je sve malo. Treba da vas bude sramota. Profesorske plate su previsoke, svi voze najnovije automobile, školuju svoju decu po inostranim univerzitetima, a ovima ovde bi uzeli i dušu da mogu.

Виктор

Море, сад бих рекао нешто, али сам културан. Плаћају се ненормалне школарине за наше стандарде (мислим на онај остатак Србије, који не спада у богате), које факултет одређује, још се и додатно наплаћују свакакве глупости, а скупо им је да плаћају акредитацију, а све то преко леђа студената. Нема више нико образ у овој нашој "лепој" држави. Није ни чудо зашто велика већина студената и осталих младих жели да оде из ове земље, иако хоћемо да останемо.

special image