Ova vest nije zvanično potvrđena.
Krim je juče dobio i prve zvanične oružane snage, kada su vojne jedinice u Simferopolju položile zakletvu na odanost narodu Krima.
Krim se nada da će ostati parlamentarna republika ako se pridruži Rusiji, rekao je predsednik Vrhovnog saveta Krima Vladimir Konstantinov.
"Razgovarali smo o tome da treba da proširimo naša ovlaštenja. Pripremićemo nacrt Ustava Republike Krim sa ovlaštenjima za koje smo spremni", rekao je Konstantinov na konferenciji za novinare u Simferopolju.
Ukrajinski ministar odbrane u prelaznoj vladi Igor Tenjuh izjavio je ranije danas da ne postoje planovi da se oružane snage Ukrajine upute na Krim.
Tenjuh je agenciji Interfaks rekao da ukrajinske snage samo sprovode vežbe u bazi.
Odgovarajući na medijske spekulacije o kretanju ukrajinske vojske nakon što su ruske snage preuzele kontrolu nad Krimom, Tenjuh je kazao da jedini pokreti snaga koji se mogu videti su "kretanje iz jedne u drugu bazu" tokom vojnih vežbi, prenela je agencija Rojters.
"Nije predviđeno slanje oružanih snaga na Krim. Oni samo obavljaju rutinske dužnosti", naglasio je on.
U međuvremenu, ruska ratna mornarica je blokirala izlaz iz zaliva Donuzlav, na zapadnoj obali Krima, potopivši između dve obale svoj ratni brod "Očakov", koji od 2011. nije u upotrebi, kao i još dva manja rashodovana broda.
Ukrajinski oficiri iz pomorske baze Novoozerne, četvrte po značaju u Ukrajini, ističu da je to učinjeno kako njihovi brodovi ne bi mogli da otplove do najveće ukrajinske vojne baze Odese, koja pruža veću sigurnost pošto je van Krima, prenosi AFP.
Od ranije proruske snage blokirale su štab ukrajinske mornarice u Sevastopolju koja i inače ima vrlo ograničene snage, a prošle nedelje je pretrpela udarac prelaskom svog komandanta, admirala Denisa Berezovskog na stranu proruskih krimskih vlasti.
Ukrajinska mornarica je deset puta manja od ruske i neadekvatno je finansirana, procenjuje londonski Međunarodni institut za strateške studije. Između ostalog, Ukrajinci raspolažu samo jednom podmornicom iz sovjetske ere, koju sada nastoje da osposobe nakon što deset godina nije korišćena.
Bazu Novoozerne, izgrađenu u sovjetsko vreme, 1976. godine, trenutno, kako se procenjuje, čuva više desetina vojnika, naoružanih kalašnjikovima. Oni su odbili ponudu komandanta ruske crnomorske flote admirala Aleksandra Vitka da pređu na rusku stranu, ističe zamenik komandanta baze Novoozerne, kapetan Viktor Šmiganovski.
Nakon potapanja ruskih brodova na ulasku u zaliv, Rusi su, po rečima Šmiganovskog, nastojali da poljuljaju moral ljudstva u bazi poslavši nekoliko helikoptera i aviona da nadleću Novoozerne.
Ukrajinski oficiri odbijaju da kažu koliko je njihovih brodova trenutno blokirano u zalivu Donuzlav.
Uz sve to, ruski vojnici preuzele su danas kontrolu nad još jednom ukrajinskom graničnom ispostavom na zapadu Krima i zarobili tridesetak ukrajinskih graničara.
To je 11 ispostava koju na Krimu drže Rusi, saopštio je portparol ukrajinskih graničara.
Granična ispostava Černomorskoje na zapadnoj ivici poluostrva Krim preuzeta je bez žrtava, oko šest časova po lokalnom vremenu, naveo je Oleg Slobođan.
Ruski vojnici su, pre 11 dana, započeli operaciju na Krimu i ukrajinski vojnici su ostali zarobljeni u svojim brojnim ispostavama i vojnim bazama i nisu pružali bilo kakav oružani otpor.
Širom Ukrajine za danas su održani patriotski mitinzi, pošto se u Ukrajini danas obeležava 200 godina od rođenja ukrajinskog nacionalnog heroja, pesnika Tarasa Ševčenka.
Pristalice novih ukrajinskih vlasti i građani koji podržavaju Moskvu sukobili su se u Sevastopolju na Krimu, gde je održan skup povodom godišnjice rođenja Ševčenka.
Proruski demonstranti će održati kontra miting i u istočnom gradu Donjecku, gde se strahuje od sukoba između njih i prokijevskih demonstranta.
Posle nemira u Ukrajini, koji su doveli do smene predsednika Viktora Janukoviča prošlog meseca, tenzija je dodatno porasla zbog odluke parlamenta na Krimu u četvrtak da se poluostrvo odcepi od Ukrajine i raspišse referendum o pripajanju Rusiji 16. marta.
Zvanični Kijev je naveo da, sada, na Krimu ima 30.000 ruskih vojnika, 5.000 više nego što je dozvoljeno postojećim sporazumom Kijeva i Moskve.
Ruska vojska raspoređena je na Krimu od prošle nedelje, što su SAD i zapadne zemlje oštro osudili, naglašavajući da to predstavlja kršenje međunarodnog prava.
Agencija Itar Tass javlja da će danas, podršku sunarodnicima u Ukrajini, izraziti i u Rusiji, gde su u velikim gradovima širom zemlje najavljeni mitinzi.
Prema prognozama organizatora, na ovakvim mitinzima u Rusiji okupiće oko 30.000 ljudi.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti