Potraga će biti nastavljena ujutru, saopštili su australijski spasioci.

Četiri aviona su pokušala danas da provere da li su dva velika objekta, uočena na satelitskim snimcima u Indijskom okeanu ostaci nestalog aviona.

Jedan od objekata je dug 24 metra, drugi pet metara, a Džon Jung, menadžer odeljenja za hitne situacije Australijske agencije za pomorsku bezbednost, kaže da postoji mogućnost da u tom delu Indijskog okeana, koji je udaljen od jugozapadne obale Australije četiri sata vazdušnom linijom, ima još objekata.

"Ovaj trag je verovatno najbolji koji imamo", rekao je Jung.

On je upozorio da bi objekti koji su uočeni mogli biti otpad koji se može naći duž pomorskih puteva, gde kontejneri mogu pasti sa teretnih brodova, mada je veći od dva uočena objekta duži od kontejnera, prenosi AP.

U saopštenju Australijske agencije za pomorsku bezbednost navedeno je da su četiri aviona danas pretražila prostor veličine 23.000 kvadratnih kilometara, oko 2.500 kilomeatra jugozapadno od Perta, ali bez uspeha. Ta oblast se nalazi na pola puta između Australije i nenaseljenih ostrva kod Antarktika.

"Potraga će biti nastavljena u petak", navodi se u saopštenju. Ranije je istaknuto da je potraga bila otežana zbog slabe vidljivosti uzrokovane oblacima i kišom.

Do sada ni jedan ozbiljniji trag aviona sa leta MH370 nije pronađen od kada je ova letelica nestala 8. marta, manje od sata pošto je poletela iz Kuala Lumpura za Peking.

— ABC News (@ABC) March 20, 2014


Jang je na današnjoj konferenciji za novinare u australijskoj prestonici Kanberi, rekao da su avioni poslati u oblast udaljenu oko 2.500 kilometara jugozapadno od grada Perta, s ciljem da istraže dva uočena predmeta.

On je dodao da satelitski snimci ne moraju uvek da ukažu na predmete za kojima se traga, čak i ako u velikoj meri ukazuju na njih i istakao da treba da se sačeka sa rezultatima istrage.

Australijski premijer Toni Abot je ranije danas rekao u parlamentu da su uočeni mogući ostaci malezijskog aviona i da je u oblast upućen istraživački avion Orion. Abot je rekao da je o tome obavestio i premijera Malezije Nadžiba Razaka.

Malezijski avion nestao je sa civilnog radara 8. marta ubrzo nakon poletanja iz Kuala Lumpura za Peking i od tada mu se gubi svaki trag.

Potraga za nestalim avionom prvo je počela u Tajlandskom zalivu i Južnom kineskom moru gde je nekoliko zemalja poslalo brodove, helikoptere i avione da pretraže more.

Istraga o sudbini nestalog boinga 777 fokusirana je na podacima sa satelita i radara koji ukazuju da je avion verovatno namerno skrenut sa kursa za Peking i da je to, po svemu sudeći, uradio neko stručan u kokpitu, navodi AFP.

Međutim to što Malezija stalno objavljuje često protivrečne informacije izazvalo je gnev porodica ljudi koji su se nalazili u avionu i osudu kineskih vlasti, budući da su dve trećine putnika bili Kinezi.

U potragu, koja obuhvata veliki luk kopna i mora sada je uključeno 26 zemalja.

Nestanak aviona zbunjuje istražitelje i stručnjake za avijaciju. On je nestao sa civlnog radara kod istočne obale Maleziije manje od sat vremena posle poletanja.

Malezijske vlasti veruju da je neko isključio komunikacione sisteme i naglo okrenuo u pravcu zapada nakon što je avion preleteo severoistočnu obalu i dok je leteo iznad Tajlandskog zaliva.

Zbog toga je istraga fokusirana na posadu. Malezijska policija pretražuje podatke o pilotu i kopilotu, letu i osoblju na zemlji u pokušaju da otkrije motiv istrage koja se sada vodi kao kriminalna istraga.

Poslednje reči iz kokpita izgovorene su dok je avion napuštao vazdušni prostor Malezije i prelazio u nadležnost kontrole leta u Vijetnamu.