Po završetku današnje operacije, iz australijske pomorske sigurnosne Uprave saopšteno je da je iz aviona "golim okom" uočen veliki broj malih objekata u radijusu od pet kilometara, uključujući i drvenu paletu i morsku travu.
Prethodno je saopšteno da je kineski satelit uočio veliki plutajući objekat u južnom Indijskom okeanu, koji bi možda mogao da bude olupina aviona Malezija erlajns, nestalog pre tačno dve sedmice na letu od Kuala Lumpura do Pekinga.
Ministar Hišamudin Husein izjavio je jutros da je dobio informacije da je kineski satelit snimio objekat dimenzija 22 sa 13 metara, javio je AP.
"Upravo sam primio vest da je kineski ambasador dobio satelitski snimak plutajućeg objekta na južnom koridoru i oni (Kinezi) će poslati brodove da to provere", rekao je on tokom redovne konferencije za novinare.
Nevezano s ovim u Indijskom okeanu, jugozapadno od Australije, traje potraga za plutajućim objektima. To je jako udaljeno od prvobitne putanje aviona koji je nestao sa 239 putnika i članova posade.
Četrnaest dana od nestanka Boinga 777, na letu između Kuala Lumpura i Pekinga potraga je sada koncentrisana na vodenu površinu od oko 23.000 kvadratnih kilometara, 2.500 kilometara jugozapadno od grada Perta na zapadnoj australijskoj obali.
Taj deo se pretražuje na osnovu satelitskih snimaka objavljenih u petak koji su pokazali predmete koji bi mogli da budu delovi aviona.
Ta teško pristupačna oblast je toliko daleko od obale da avionima treba četiri sata da lete u jednom pravcu, što im ostavlja samo oko dva sata za potragu.
Šest aviona su uključeni u potragu, naveo je zamenik australijskog premijera Voren Trus i dodao da je do sada, "sve pusto mada nije uzaludna vežba na tako velikoj i udaljenoj oblasti".
I dve australijska trgovačka broda su u istom području, a očekuje se i brod australijske mornarice da stigne kasno tokom popodneva, pošto će vremenski uslovi u zoni pretrage biti relativno dobri, navodi američka agencija .
I kineske vlasti su najavile da je najmanje sedam kineskih brodova upućeno u južni deo Indijskog okeana, mada mogu da prođu dani pre nego što oni stignu na lokaciju u potragu za 153 Kineza i još 86 putnika drugih nacionalnosti i članova posade koji se vode kao nestali.
U sveobuhvatnoj potrazi učestvuje 12 država, međutim do sada nema ni traga "Boingu 777" kompanije "Malezijan ervejsa" mada 25 aviona, 19 vojnih brodova, šest helikoptera i dva komercijalna kruzera i dalje tragaju i gaje nadu da će letilicu pronaći.
Posle više lažnih uzbuna, australijske vlasti ističu složenost operacije i ukazuju da primećeni predmeti na satelitskim snimcima možda nisu delovi Boinga 777.
Američko ministarstvo odbrane saopštilo je da razmatra zahtev malezijskog ministra odbrane, koji je tražio od SAD opremu za podvodno traganje koja bi pomogla u pronalaženju nestalog malezijskog aviona.
Ministar Hišamudin Husein je to zatražio u telefonskom razgovoru sa američkim kolegom Čakom Hejgelom, saopštio je Pentagon, prenosi Rojters.
Istraga u vezi sa avionom već danima protiče u znaku konfuzije, optužbi, lažnih dojava o mogućim mestima gde je navion nestao i neverovatnih glasina.
Avion je na pola puta između obala Malezije i Vijetnama promenio smer, ka zapadu, suprotno od njegove planirane putanje, i njegovi sistemi komunikacije su isključeni "namerno", prema navodima malezijskih vlasti.
Malezijski avion MH370, nestao 8. marta sa 239 putnika i članova posade, možda je prenosio zapaljive litijum-jonske baterije, saopštile su juče vlasti Malezije.
Zapaljive litijum-jonske baterije spadaju u kategoriju "opasnog tovara", jer na velikim visinama mogu da se zapale, ukoliko nisu propisno transportovane, piše "Gardijan".
Iznenadni požar koji je izazvao tovar, samo je jedna od nekoliko teorija o tome šta se desilo s avionom.
RODBINA U KINI GUBI GUBI STRPLJENJE
Posle dve nedelje bezuspešne potrage za nestalim malezijskim avionom kineska policija morala je da interveniše pošto su članovi porodica kineskih putnika iz aviona upali u pekinški hotel gde se nalaze malezijski zvaničnici i zahtevali istinu.
Do sukoba je došlo u hotelu "Lido", pošto se neki od rođaka poleteli ka malezijskim zvaničnicima i kineska policija je intervenisala, pa su oni napustili prostoriju. Porodice i dalje gaju nadu, a prema njihovim tvrdnjama Malezijci učestvuju u zataškavanju činjenica o avionu koji je nestao na letu Kuala Lumpur -Peking 8. marta.
"Vlado Malezije, kažite nam istinu. Vratite nam naše voljene. Malezijska vlada nas obmanjuje. Oni se ne usuđuju da nas suoče sa istinom", vikali su okupljeni u hotelu gde odsedaju malezijski vladini zvaničnici i gde se održavaju dnevni bifinzi za novinare, prenosi agencija AFP.
Zvezdan Terzić tražio da ga pitaju sve: Zaradili smo 420 miliona evra, neću da pričam o dugu!
"Ostanite kod kuće, izbegavajte putovanja": RHMZ izdao hitno upozorenje, prvi put se pokreće ovaj sistem
Fenerbahče otpustio Bobana Marjanovića? Povratak u Evropu pretvara se u katastrofu!
Mondo ukrštenica za 23. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Sve što treba da znate o Crvena zvezda - Partizan: Prvi derbi u ABA ligi, a već se odlučuje cela sezona!