Mandati su potvrđeni na osnovu izveštaja Komisije o usaglašenosti uverenja o izboru za narodnog poslanika i izveštaja Republičke izborne komisije o sporovedenim izborima.
Intoniranjem himne "Bože pravde" i obraćanjem najstarijeg poslanika Milana Koraća (85) iz PUPS-a počelo je konstituisanje novog skupštinskog saziva, a time i redovno zasedanje.
Atmosfera u parlamentu je bila svečana, a okupili su se novi i stari poslanici.
Nakon uvodnog govora najstarijeg poslanika određena je pauza.
Sednica je ponovo nastavljena u 17.30, kada je prihvaćen izveštaj komisije za utvrđivanje saglasnosti uverenja o izboru poslanika sa izveštajem Republičke izborne komsije, čime su verifikovani mandati svih 250 poslanika.
Koraću su pomagali po jedan od najmlađih poslanika sa četiri izborne liste koje su dobile najveći broj mandata i generalni sekretar parlamenta.
Nove poslanike na ulazu u zgradu parlamenta dočekali su gardisti i crveni tepih.
U parlament su bili ministri u tehničkoj vladi - ministarka zdravlja Slavica Djukić Dejanović, ministar bez portfelja zadužen za Kosovo i Metohiju Aleksandar Vilin, ministar saobraćaja Aleksandar Antić, nekadašnji ministar prosvete Žarko Obradović, državni sekretar u MUP-u Vanja Vukić, lider DS Dragan Đilas, doskorašnji šef poslanika SNS Zoran Babić...
Među prvima su u najviše zakonodavno telo pristigli i najmlađi poslanici, među kojima poslanica DS Jovana Jovanović i predstavnik SNS Aleksandar Jovičić, a novinarske ekipe već biraju novu najlepšu poslanicu.
Budući da se konstituisanje skupštine poklopilo sa rođendanom dosadašnjeg šefa poslanika SNS Zorana Babića, koji u skupštinskim kuloarima slovi i za jednog od mogućih budućih predsednika parlamenta, on je skupštinske izveštače častio tortom i sokovima.
U parlamentu je bio i dosadašnji premijer i lider SPS Ivica Dačića, koga su mediji već videli kao novog šefa diplomatije, a novinare koji su mu odmah prišli, pozdravio je sa "Haj" (Hi).
Za nove poslanike, koji do sada nisu sedeli u skupštinskim klupama, pripremljeno je uputstvo za korišćenje sistema u velikoj sali i kako da očitaju karticu, prijave se za diskusiju ili glasaju.
Smatra se da je Skupština Srbije konstituisana potvrđivanjem mandata dve trećine narodnih poslanika, čime ujedno prestaje mandat prethodnog saziva.
Nakon potvrđivanja mandata, narodni poslanici položili su zakletvu.
Tekst zakletve glasi: "Zaklinjem se da ću dužnost narodnog poslanika obavljati predano, pošteno, savesno i verno Ustavu, braniti ljudska i manjinska prava i građanske slobode i po najboljem znanju i umeću služiti građanima Srbije, istini i pravdi!"
Srpska napredna stranka osvojila je na vanrednim parlamentarnim izborima 16. marta 158 od 250 poslaničkih mandata, koalicija SPS-PUPS-JS imaće 44 poslanika, Demokratska stranka 19, a Nova demokratska stranka 18 poslanika.
Među manjinskim strankama, Savez vojvođanskih Mađara osvojio je šest poslaničkih mandata, SDA Sandžaka tri, a Partija za demokratsko delovanje dva mandata.
Imena predsednika i zamenika predsednika većine poslaničkih klubova, kojih će u novom sazivu parlamenta biti jedanaest, su uglavnom poznata.
Tanjugu je u Srpskoj naprednoj stranci rečeno da na mestu šefa te poslaničke grupe ostaje Zoran Babić, a njegova zamenica biće Maja Gojković.
Stranke koje su na izborima 16. marta nastupale u koaliciji u okviru liste "Budućnost u koju verujemo - Aleksandar Vučić" formiraće ukupno četiri poslanička kluba, a osim SNS će samostalne klubove imati Socijaldemokratska partija Srbije Rasima Ljajića, Nova Srbija, a zajednički poslanički klub imaće i Srpski pokret obnove i Demohrišćanska stranka Srbije.
Na čelu poslaničkog kluba NS biće Miroslav Markićević, a zamenica će mu biti Dubravka Filipovski, na čelu poslaničkog kluba SPS biće Miodrag Mijatović, dok će mu zamenica biti Milena Bićanin, a na čelu zajedničkog poslaničkog kluba SPO-DHS S biće Aleksandar Jugović.
Šefica poslanika Socijalističke partije Srbije u parlamentu i u novom sazivu će biti Dijana Vukomanović, a njen zamenik će ostati Đorđe Milićević, rečeno je Tanjugu u toj stranci.
Pored SPS, svoj klub će imati i PUPS i Jedinstvena Srbija, koji su na izbore išli na listi sa socijalistima, a na čelu tih klubova biće Milan Krkobabić i Dragan Marković.
Svoj klub imaće i Nova demokratska stranka, koja prvi put ulazi u parlament, a Tanjugu je u toj stranci rečeno da će na čelu kluba biti Marko Đurišić, a zamenik će mu biti Janko Veselinović.
Samostalan poslanički klub imaće i Liga socijaldemokrata Vojvodine koja je na izbore izašla na listi okupljenoj oko NDS.
Na čelu poslanika Demokratske stranke biće, kako je Tanjugu rečeno u toj stranci, njen lider Dragan Đilas, a njegova zamenica će biti Nataša Vučković.
I ovog puta Savez vojvođanskih Mađara imaće svoj samostalni klub, s tim da će u novom sazivu on imati jednog člana više, a poslanicima te stranke rukovodiće Balint Pastor, dok će zamenik biti Laslo Varga.
Ostaje da se vidi da li će u novom sazivu parlamenta biti formirana i poslanička grupa manjina, budući da je za njeno formiranje potrebno najmanje pet poslanika.
Poslanici će 24. aprila razmatrati zakone o vladi i ministarstvima, da bi se o njima glasalo u subotu, 26. aprila, a novi ministri zakletve pred poslanicima položili u nedelju, 27. aprila.
Prema Poslovniku o radu, predlog kandidata za predsednika skupštine podnosi najmanje 30 poslanika, a poslanik može da predloži samo jednog kandidata za predsednika.
O predlogu se otvara pretres, nakon čega predsedavajuci utvrđuje listu kandidata po azbučnom redu prezimena.
Pre pristupanja izboru predsednika odlučuje se da li će glasanje biti tajno ili javno, a ukoliko se odluči da se glasa javno, glasa se prozivkom.
Za predsednika Skupštine Srbije izabran je poslanik za koga je glasala većina od ukupnog broja.
Skupština utvrduje broj potpredsednika na predlog predsednika Narodne skupštine, a kao i kod izbora predsednika i ovde najmanje 30 poslanika može da predloži jednog ili više kandidata za potpredsednika.
ČANAK SPREMAN DA POMOGNE
Lider Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak izjavio je da mu do sada nije ponuđeno da bude predsednik Skupštine, ali da je spreman da pomogne ukoliko to bude trebalo, jer nije dobro da iz jedne stranke budu predsednik, premijer i predsednik skupštine.
Čanak je novinarima rekao da je ideja o rotiranju na mestu predsednika parlamenta potpuno nova, da ima argumente i za i protiv i da jetreba dobro sagledati, te da je s jedne strane dobro da ne bude monopolizacije, ali da s druge on ne zna koliko je dobro da se predsednik menja na godinu dana, jer nije bez razloga predviđeno da ta funkcija bude na četiri godine.
On je izrazio bojazan da za godinu dana može malo da se uradi sa te pozicije, ali da ta ideja ima u sebi elemente demokratskog parlamentarizma, koji se, kako je ocenio, u Srbiji ne primenjuje dovoljno.
Na pitanje šta očekuje od novog saziva parlamenta, Čanak je izrazio bojazan da postoji veliki disbalans između vlasti i opozicije.
Šta stranke misle o rotiranju predsednika?
Poslanik DS Dragan Šutanovac kaže da Srbija nema vremena za eksperimentisanje i da nigde na svetu ne postoji praksa rotiranja predsednika.
"To ne sme da se dozvoli, nemamo vremena za eksperimente i svako ko misli da može da se rotira predsednik skupštine je egzibicionista koji eksperimetniše u Skupštini", rekao je Šutanovac novinarima, upozorivši da je predsednik parlamenta i komandant oružanih snaga, u slučaju da je predsednik države sprečen da obavlja tu dužnost.ž
On je rekao da očekuje kvalitetan i brži rad parlamenta, jer od 2000. godine parlament nema poslaničku većinu kao sada.
Dosadašnji šef poslaničke grupe SVM u Skupštini Srbije Balint Pastor izjavio je danas da je ta stranka protiv ideje o rotiranju predsednika parlamenta, iako razumeju da je to "akt dobre volje SNS".
"Mi smo se zahvalili na toj mogućnosti, ali nadam se da će sledeće srede biti izabran narodni poslanik na tu funkciju sa mandatom od četiri godine", rekao je Pastor novinarima posle sednice Kolegijuma.
On je naveo da su predstavnici SVM i Aleksandru Vučiću na međustranackom razgovorima rekli da su protiv te ideje, mada je razumeju kao akt dobre volje.
Potpredsednica SPS Dijana Vukomanović ocenila je da je ideje da se funkcija predsednika Skupštine rotira na godinu dana pokazatelj dobre volje Srpske napredne stranke i želje da se parlament demokratizuje.
Poslanik PUPS-a, koalicionog partnera socijalista, Momo Čolaković izjavio je da ima rezervu prema predlogu SNS o tome da se funkcija predsednika parlamentra rotira na godinu dana i ocenio da bi na čelu parlamenta trebalo da bude neko iz vladajuće kolacije.
Marko Đurišić iz NDS rekao je da će ta stranka razmotriti predlog o rotiranju predsednika Skupštine i da će o tome stavu obavestiti najjaču partiju u parlamentu.
On je kazao da će NDS analizirati dobre i loše sranke tog predloga, kao i to šta se tim predlogom želi postići. Kolegijuma.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti