To vam sve nudi Institut za prirodnu medicinu. Kako se pripremaju melemi i kako se leče neizlečive bolesti samo su neke od tema na kojima možete da diplomirate, magistrirate i doktorirate...

Međutim, taj Institut nije akreditovan u Srbiji, nema adresu, ni svoje prostorije, a u Ministarstvu prosvete navode da takvo studiranje može da naudi studentima, kao i visokom obrazovanju u Srbiji jer ne prolazi kroz proveru kvaliteta koju radi Komisija za akreditaciju. Teško ih je i kontrolisati.

Direktor Instituta Miroljub Petrović rekao je za MONDO da akreditaciju u Srbiji nikada nisu ni tražili, kao i da se nastava odvija isključivo onlajn. On tvrdi da sa diplomom tog Instituta možete da radite u privatnoj praksi širom sveta.

"Većina država u svetu rad u domenu prirodne medicine tretira kao rad udruženja planinara, ili udruženja ljubitelja prirode... U isto vreme, oni koji se bave prirodnom medicinom smatraju da zvanična medicina ne obraća dovoljno pažnje preventivi i zdravom načinu života, tako da prirodna medicina predstavlja vrstu alternative zvaničnoj koju promovišu državne institucije, i bilo bi licemerno tražiti priznanje (akreditaciju) od nekoga na čiji rad imate zamerke", ocenio je Petrović.

Polaznici ovog "fakulteta" mogu da završe kurseve nakon kojih dobijaju sertifikat sa zvanjem "nutricionista” i “herbalista”, a oni koji završe studije dobijaju diplome sa zvanjem "diplomirani lekar prirodne medicine", "magistar prirodne medicine" i "doktor prirodne medicine".

ŠTA SE UČI NA INSTITUTU PRIRODNE MEDICINE?

Direktor Instituta nam je objasnio da se studenti obučavaju da "savetodavno utiču na zainteresovane osobe, da sačuvaju svoje zdravlje i nikada ne budu bolesni (čovek je jedini organizam u prirodi koji je bolestan), a da u slučaju oboljenja otklone uzrok bolesti - odbacivanjem loših navika, i da na taj način omoguće svom organizmu da se oporavi i ozdravi".

Kako tvrdi Petrović, Institut studente ne uči da leče ljude u klasičnom smislu (prepisivanjem lekova i slično), već da savetuju ljude da zdravo žive. Takođe, uči ih i kako da izleče neizlečive bolesti.

Zato je institucija registrovana u Americi kao organizacija koja se bavi zdravstvenom edukacijom i promocijom zdravih životnih navika, naveo je Petrović.

KAKO IZGLEDA NASTAVA?

Nastava se pohađa isključivo onlajn.

Student dobija na e-mail adresu udžbenike, kao i ispitna pitanja koja pismeno polaže.

"Pošto se prirodna medicina bavi higijenom i preventivom ona spada u naučne discipline koje mogu da se pohađaju samo iz udžbenika, bez odvijanja praktične nastave. To je slučaj i sa psihologijom, menadžmentom i drugim disciplinama takve vrste...”, rekao je Petrović.

STUDIJE NA ENGLESKOM, SRPSKOM, RUMUNSKOM I SLOVAČKOM JEZIKU

Nakon završetka kursa ili studija student dobija diplomu i sertifikat na engleskom jeziku i na jeziku na kom je studirao. Osim studija na engleskom jeziku, postoje studije na srpskom,  rumunskom i slovačkom, a u pripremi su i na mađarskom i nemačkom jeziku.

Direktor Instituta za prirodnu medicinu rekao je za MONDO da su studije namenjene onima koji žele privatno da rade u domenu preventive, higijene i zdravstvene edukacije.

"Promoteri prirodne medicine rade preko udruženja građana koja se bave zdravstvenom edukacijom, a za registraciju nije potrebna diploma. Ipak, postoje oni koji žele da imaju diplomu za ovakvu vrstu rada i oni se odlučuju da završavaju određene kurseve ili studije", rekao je Petrović.

ŠTA SVE MOŽETE NAKON ZAVRŠENIH STUDIJA?

Oni koji su završili studije na Institutu mogu da rade privatno, da registruju udruženje građana koje će se baviti promocijom zdravih životnih navika, i da organizuju seminare za pripremanje zdrave hrane, za upotrebu tople i hladne vode u poboljšanju cirkulacije, za korišćenje lekovitih biljaka koje se nalaze svuda oko nas, zašto je važno da budemo fizički aktivni i da na vreme idemo da spavamo, kaže Petrović.

"Neki naši studenti rade kao novinari u časopisima i pišu tekstove o zdravlju, neki rade kao savetnici za ishranu u fitnes centrima i sportskim kolektivima, a neki kao asistenti u privatnim ordinacijama lekara zvanične medicine", naveo je direktor Instituta za prirodnu medicinu.

SEDIŠTE U AMERICI

Ovaj fakultet u Srbiji nema nikakvo sedište, kao ni prostorije. Sedište im je u Americi, Njujorku.

Pošto se studije obavljaju onlajn Institut nema ni predavače u Srbiji, ali studenti uvek mogu, kako kaže Petrović, da konsultuju nekog od kolega.

"Naš fakultet uglavnom studiraju studenti iz engleskog govornog područja, a pošto imamo studije i na srpskom, slovačkom i rumunskom jeziku, javljaju se studenti sa prostora bivše Jugoslavije, Rumunije i Slovačke. Interesovanje za studije prirodne medicine na našim prostorima nije veliko, jer je u pitanju nešto novo, dok je u Americi to dosta popularizovano u periodu od poslednjih nekoliko decenija", rekao je Petrović.

Petrović još jednom podseća da Institut nije tražio akreditaciju u Srbiji i dodaje da su njihovi rezultati veoma prepoznati u svetu.

"Naše studente pozivaju da drže predavanja na univerzitetima i da gostuju na televizijama širom sveta. Neki od najpoznatijih svetskih sportskih kolektiva pozivaju naše stručnjake da im pomognu u radu sa igračima", rekao je Petrović.

On dodaje da su cenjeni i u svetu sporta. Preporuku za najnoviju knjigu "Oporavak sportista" Dr Milisava Nikolića koji je profesor na Institutu, potpisali su Predrag Mijatović (Real Madrid), Luka Modrić (Real Madrid), Miralem Sulejmani (Benfika, Lisabon) i Goran Krstić (evropski i svetski šampion u rvanju).

EVO ŠTA KAŽU U MINISTARSTVU

U odgovorima koji su nam stigli iz Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja navodi se da takve ustanove, kao što je Institut za prirodnu medicinu, mogu da naude studentima i visokom obrazovanju u Srbiji, pre svega jer ne prolaze kroz proveru kvaliteta koju radi Komisija za akreditaciju.

Koliko takvih ustanova ima u Srbiji ne može da se ustanovi, jer rade bez dozvole, kažu nadležni.

"Takve ustanove sigurno štete državi, a Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja nema ovlašćenja da ih kontroliše, jer se Zakon o visokom obrazovanju, po kome se vrši kontrola, odnosi samo na visokoškolske ustanove, a ove to nisu, jer nemaju dozvole za rad. Mogla bi da ih kontroliše Tržišna ili Poreska inspekcija", rekli su u Ministarstvu.

Nadležni u Ministarstvu prosvete rekli su da nemaju komentar na takav "vid izigravanja Zakona o visokom obrazovanju" i dodaju da je skoro sigurno da takvi instituti i tzv. škole obmanjuju građane.

"Ako imaju bilo kakvu akreditaciju u inostranstvu, pa samim tim i važeće diplome, nema nikakvog razloga zašto se ne bi akreditovali u Srbiji. Nažalost, i kod nas i u inostranstvu, ima puno nelegalnih ‘viskoškolskih’ ustanova", rekli su za MONDO u Ministarstvu prosvete.