Advokat iz Novog Sada Kristijan Vencel, kome je Advokatska komora Vojvodine (AKV) privremeno zabranila rad, jer je zastupao klijente za vreme štrajka svojih kolega, podneo je zbog toga krivičnu prijavu protiv predsednika te komore, jer smatra da su mu ugrožena osnovna ljudska prava garantovana Ustavom.

"Rešenje AKV je kriminalni akt predsednika Srđana Sikimića, zbog čega je podneta i krivična prijava Osnovnom javnom tužiocu u Novom Sadu zbog krivicnog dela ometanje pravde. Ovim kriminalnim aktom Sikimić je postao nedostojan da dalje vrši funkciju predsenika AKV i ja predlažem da on podnese ostavku", rekao je Vencel za Tanjug.

Advokatska komora Vojvodine je 21. oktobra donela rešenje kojim je Vencelu izrekla privremenu zabranu obavljanja advokatske delatnosti, jer je, suprotno odluci Skupštine advokatske komore Srbije o obustavi rada advokature u celoj Srbiji od 13. septembra, pružao pravnu pomoć pred policijom i sudom od 25. septembra do dana izricanja zabrane.

Vencel smatra da je zabranom rada advokatima uskraćeno osnovno ljudsko pravo predviđeno Ustavom - pravo na rad, pa sasmim tim i pravo na život.

Novosadski advokat je podsetio da su advokati iz Evrospke unije prilikom nedavne posete Srbiji ukazali sprskoj advokaturi da ne sme da obustavlja rad u hitnim slučajevima i da koči funkcije pravne države.

"Kako se time krše ljudska prava svih advokata u Srbiji, smatram da EU takva dela neće dozvoliti", naveo je advokat.

On je napomenuo da, pored srpskog, ima i državljanstvo zemlje članice EU i da je zbog toga, kako je naveo, AKV na teritoriji Srbije urgozila osnovno ljudsko pravo državljaninu EU.

Zbog štrajka advokata, koji traje više od mesec dana, oštećen je i veliki broj građana Srbije, jer policija i tužilaštvo ne mogu da rade svoj posao, što dovodi do velikog broja krivičnih dela na teritoriji čitave Srbije.

"Smatram da je cela Srbija bezbednosno ugrožena kako u pogledu imovine, tako i u pogledu lične bezbednosti građana", rekao je Vencel.

On misli da čak 99 odsto advokata u Srbiji želi da nastavi da radi, jer, ako ne rade, nemaju od čega da žive.

Prema njegovim rečima, najveći broj advokata nema višemilionske rezerve u evrima, niti zastupaju klijente po tarifama od 300.000 evra i naviše po slučaju.

"To 90 odsto advokata nema, ti ljudi moraju da rade da bi mogli da se izdržavaju", ukazao je advokat, napominjući da mu se svakodnevno javljaju kolege iz cele Srbije i pružaju mu podršku, jer i sami imaju probleme sa predsednicima svojih komora.