• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Genetičar: Zojin zakon je neupotrebljiv

Izvor MONDO/Tanjug

Primena tog zakona mogla bi da zatvori gotovo sve genetičke laboratorije u Srbiji i zakon je u velikoj meri neupotrebljiv, upozorava stručnjak Oliver Stojković.

Reagujući na zakon, on je ukazao na njegovu "neusaglašenost sa realnošću".

Stojković je profesor na katedri za humanu genetiku Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

"Namere zakonodavca su očigledno plemenite, a neka od predloženih rešenja načelno dobra", ocenio je Stojković i dodao da, uprkos tome, "ovaj zakon umesto da uredi ovu oblast, unosi pravu pometnju u organizaciju službi za genetičke analize u okviru zdravstvenog sistema".

"Donetim zakonom većini mojih kolega - genetičara, stručnjacima koji su do sada obavljali genetičke analize u brojnim laboratorijama, uglavnom u većim zdravstvenim centrima, oduzeto je pravo na sprovođenje genetičkih analiza", naveo je prof. Stojković u saopštenju dostavljenom medijima.

Podsećajući da genetičke analize na koje se ovaj zakon odnosi u našoj zemlji, kao i svuda u svetu, u najvećem broju rade stručnjaci iz redova biologa i molekularnih biologa, on je ukazao da je novim zakonom izričito propisano da tu vrstu dijagnostike mogu da obavljaju samo lekari, i to u ustanovama tercijarne zdravstvene zaštite.

"Na prste jedne ruke mogu se u našoj zemlji nabrojati lekari koji su se opredelili da svoj profesionalni vek provedu u genetičkim laboratorijama umesto u lekarskim ordinacijama", istakao je prof. Stojković i dodao da je slična situacija i u svim drugim zemljama u svetu.

U zakon polagana velika nada

Za "Zojin zakon", odnosno Zakon o prevenciji i dijagnostici genetičkih bolesti, genetički uslovljenih anomalija i retkih bolesti, koji je u ponedeljak stupio na snagu, ocenjeno je da će dati novu nadu deci oboleloj od retkih bolesti i njihovim roditeljima jer je uveo mogućnost da se upućuju u inostrane centre, ili da se tamo šalju uzorci njihove krvi ili tkiva, ako se dijagnoza u zemlji ne postavi u roku od šest meseci.

On je naveo da veliki broj genetičkih analiza za retke bolesti u Srbiji, do stupanja ovog zakona, nije obavljan u ustanovama tercijarne zdravstvene zaštite, niti su ih obavljali lekari, kako to predviđa novi zakon, već u univerzitetskim laboratorijama.

Zbog toga bi genetičari, "nastavljanjem sa pružanjem usluga hiljadama pacijenata koje se svake godine testiraju u ovim laboratorijama, kršili zakon, kao što će ga kršiti i svi oni biolozi uključeni u dijagnostiku naslednih i retkih bolesti, koji su zaposleni u laboratorijama u zdravstvenim centrima", upozorio je Stojković.

On je izrazio nadu da će zakonodavac, koji je propustio da konsultuje genetičku struku, u najskorije vreme izmeniti odredbe "na način koji menja ne samo ovo fundamentalno pogrešno zakonsko rešenje, već i ispravlja druge nepreciznosti, kontradiktornosti i nedorečenosti koje čine zakon u značajnoj meri neupotrebljivim".

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

nele

Dokle će zakone da donose nestručni ljudi?Nije problem da se izglasa zakon,problem je da se osmisli zakon koji ima smisla i koji je primenjiv.Inače,koja je njegova svrha? Na primer,zakon o pušenju na radnim mestima je mrtvo slovo na papiru(osim ako je šef ogorčeni nepušač).A kada zakon,iako donet sa najboljom namerom,sprečava obavljanje neke delatnosti umesto da je unapređuje,to je glupost!

...

Kad nam sarlatani pisu zakone, ne moze drugacije da bude. Skandal. Budale sa plemenitim namerama. Nista gore.

special image