Marfi je, gostujući u nemačkom Fondu "Maršal", potvrdio da su SAD prešle u napad na Rusiju na gotovo na svim područjima.

Senator iz redova Demokratske stranke, koji je bio u "političkoj inspekciji" na Balkanu, zadovoljan je zbog činjenice da zemlje regije žele u EU i NATO i da odbijaju ruske ponude.

 On kao pozitivan primjer navodi Crnu Goru, kojoj su Rusi, kako tvrdi, ponudili ugovor o vojno-pomorskoj bazi vrijedan nekoliko milijardi, ali je Podgorica, uprkos ekonomskih problema, odbila ponudu, jer želi biti deo EU i NATO-a.

"Bio sam u Bugarskoj sa senatorom MekKejnom onog dana kad je zamrznut Južni tok i želio sam da saopštim Vladi Srbije da mi je drago što se taj projekat ne razvija" - navodi Marfi.

On poručuje da će američki gas zamijeniti ruski, odnosno, da je alternativa potencijalni uvoz iz SAD, uz novi terminal u Hrvatskoj.

Marfi, koji se perdstavlja kao glavni američki stručnjak za Balkan, ističe da je ruski predsednik Vladimir Putin mislio da će od Srbije dobiti više u sferi vojne saradnje, računajući na Južni tok.

"Ali, zahvaljujući tome što su Srbija i druge zemlje u regiji odlučile da ostanu na evroatlantskom putu i potvrdile privrženost toj obavezi, sprečeno je proširenje saradnje sa Rusijom" - istakao je Marfi.

On kao "frapantan uspeh" navodi "činjenicu da postoji privremeni sporazum po kojem srpska vlada službeno ne priznaje Kosovo, ali je spremna da radi sa njim kao sa ravnopravnim partnerom" - prenose portali.

Govoreći o Makedoniji, senator iz savezne američke države Konektikat, najavljuje da SAD mogu da izvrše pritisak na Skoplje kako bi se vratilo na "pravi put".

Marfi smatra da se "vodeća uloga SAD mora aktivnije koristiti u rešavanju makedonskog spora sa Grčkom u vezi imena države".

"Želim da svi shvate: Rusija neće 'ispariti' - ona će nastaviti da vrši pritisak i sondira situaciju na Balkanu", rekao je Marfi.

On zaključuje da "polovičnost politike pojedinih vlada na Balkanu" osigurava "dobru startnu poziciju za povratak Vašingtona u regiju".