Stav evropske košarkaške organizacije prema ABA ligi samo je jedan segment "talasanja" u popularnom sportu, koje je za sada rezultiralo promenama u međunarodnom kalendaru takmičenja (Eurobasket će se od 2017. igrati svake četvrte godine, Svetsko prvenstvo je iz godine održavanja fudbalskog Mundijala prebačeno u predolimpijsku godinu).
U okviru toga se koplja najviše lome oko termina za kvalifikacione utakmice, koje FIBA želi da organizuje u tzv. "prozorima" - novembarskom, februarskom, junskom i septembarskom, što znači da bi nacionalne lige i evropska klupska takmičenja morali da se prekidaju dva puta u jednoj sezoni, slično praksi koja decenijama vlada u fudbalu.
Njima to, naravno, ne odgovara i to je poslednjih meseci glavna tačka konflikta FIBA Evrope i Evrolige, iz koje je proistekla priča o vraćanju borbi za evropsku titulu pod okrilje krovne košarkaške organizacije, kojoj su ULEB (Unija evropskih košarkaških liga) i njena nekadašnja "udarna igla" Đordi Bertomeu, sada prvi čovek preduzeća "Euroleague Basketball", preoteli Evroligu 2000. i 2001. godine.
Plan FIBA Evrope je da predstojećeg vikenda, na sednici svog Borda u Minhenu, povuče priznanje ABA lige iz novembra 2009, što bi bio i prvi konkretan udarac Evroligi, u čijem sistemu se nalazi takmičenje ex-YU regiona i daje mu dva od 24 učesnika.
Stavljanje ABA lige "van zakona" ne bi formalno predstavljalo veliki problem, jer se ta liga igrala i pre nego što je dobila verifikaciju od strane FIBA Evrope, a i zato što Evroliga i Evrokup nisu pod kontrolom FIBA. Međutim, spekuliše se da bi evropska "kuća košarke" mogla da posegne za različitim vidovima pritiska, kako bi otežala funkcionisanje ABA lige, kao što je zabrana sudijama sa znakom FIBA da sude utakmice regionalnog takmičenja.
Isto bi "sutra" moglo da se desi i u sukobu FIBA Evrope sa Evroligom, pa bi se delioci pravde, praktično našli pred odlukom "ili-ili" (već godinama sede na "dve stolice").
Moguće je čak zapretiti zemljama čiji klubovi učestvuju u ABA ligi zabranom nastupa na prvenstvu Evrope, Olimpijskim igrama, što bi bilo najbolnije...
Ali, otom-potom.
"Narednih meseci očekuju nas promene u organizaciji takmičenja na nivou Evrope. Samim tim, videćemo i na koji način će se ABA liga definisati, da li će i dalje postojati i u kom obliku. Domaće lige će sve više dobijati na značaju, što je za nas dobro", kaže predsednik Košarkaškog saveza Srbije Dragan Đilas.
"Potpuno je u redu da naši najbolji klubovi na teritoriji bivše Jugoslavije - pošto u granicama samostalnih država nema dovoljno kvaliteta - igraju i jednu zajedničku ligu. Ali, ne da ta liga ima prioritet u odnosu na domaću", objašnjava Đilas.
Osim što postoji neskriveno nezadovoljstvo KSS, zbog toga što ABA ligom rukovodi privatno preduzeće "Sidro d.o.o", Đilas između redova stavlja do znanja da KSS želi da vrati nacionalnom prvenstvu prohodnost ka Evropi.
O tome se priča na sastancima čelnika nacionalnih Saveza iz regiona, od kojih je poslednji održan krajem februara u Beogradu, a sledeći će biti ubrzo nakon sednice Borda FIBA Evrope.
"Polazeći od interesa razvoja košarke u regionu, jedinstveni je zaljučak da je neophodno obezbediti postojanje adekvatnog regionalnog takmičenja, na način koji će poštovati interese i federacija i klubova učesnika, kao i njihovo nesmetano učešće u evropskim takmičenjima. Razmatrana je situacija na relaciji FIBA - Evroliga i ABA liga i iskazana podrška FIBA u naporima za poboljšanje organizacije klupskih takmičenja na nivou Evrope", glasi saopštenje od 27. februara, sa sastanka kome nisu prisustvovali samo lideri KS Hrvatske.
Svesni da se oko njih plete mreža, vodeći ljudi ABA lige su posredstvom Evrolige zatražili od svojih klubova da kažu šta misle i gde vide svoju budućnost.
Svi klubovi, uključujući četiri srpska - Partizan, Crvena zvezda Telekom, Mega Leks i Metalac - reagovali su pozitivno, svako navodeći svoje razloge "za" podršku regionalnoj ligi.
Čelnici KSS, pak, gledaju i interes "malih" sredina, za koje smatraju da kroz nekoliko sezona dužeg i intenzivnijeg takmičenja sa Zvezdom, Partizanom i ostalima - ne u Superligi, koja traje dva meseca i igra se ubitačnim tempom - uz pomoć lokalnih samouprava mogu da podignu nivo svog kvaliteta, pa samim tim i nivo košarke u Srbiji.
Iz citiranog saopštenja vidi se da nacionalni savezi regiona nameravaju da, u slučaju da uspe "udar" FIBA, održe regionalnu ligu, mada se postavlja pitanje kakva bi bila njena svrha i atraktivnost, ako više ne bi donosila plasman u Evropu?
Naravno, da bi evroligaše opet davali srpsko, hrvatsko i slovenačko prvenstvo, potrebno je da FIBA zaista vrati Evroligu pod svoje okrilje, što joj sigurno neće biti lako i pored svih mehanizama koje ima u svojim rukama.
Najznačajnije nacionalne lige su krajem januara u Barseloni potvrdile opredeljenje da sa Bertomeuom i njegovim saradnicima nastave da grade budućnost evropske klupske košarke, za šta je Evroliga uzvratila povlačenjem predloga o "piramidalnoj strukturi", koji bi podrazumevao da najveći klubovi tokom sezone ne igraju nacionalna prvenstva i da se u Evroligu ulazi isključivo iz Evrokupa, a u Evrokup iz domaćih liga.
Tu su i sponzorski ugovori, sa velikim kompanijama kao što je "Turkish Airlines", koji traju i do kraja sezone 2017/18.
Jedini pouzdan način da FIBA Evropa to poremeti su ozbiljna ulaganja, garancije da će klubovi u takmičenju pod njenom nadležnošću moći da računaju na milionske prihode (u evrima), o čemu se nezvanično takođe govori - sa jedne strane trijumfalno i sa mnogo samouverenosti, a sa druge uz izraženu skepsu i rezervu.
Zaključak je da su aduti u ovom trenutku još sakriveni u velikoj meri, da sigurno ima i blefiranja, ali bi posle sednice i odgovarajućih odluka Borda FIBA Evrope, klupko trebalo da počne da se odmotava.
Ostoja Mijailović se oglasio o krizi u Partizanu: Ostaje nam da verujemo treneru i igračima
Ima li Partizan lidera na terenu? Porazi se nižu u Evroligi, a nema ko da "povuče ručnu"
Mesec dana Partizanovih poraza: Evroligaška sezona već izmiče iz ruku crno-belima
Zamenio Srbiju Bosnom i Hercegovinom, pa doživeo debakl 7:0! Košmarni debi Baždara za novu reprezentaciju
FS "Kosova" se oglasio saopštenjem zbog skandiranja Srbiji: UEFA mora da reaguje zbog rasizma!