Nema preživelih u nesreći aviona Erbas A 320 kompanije Džerman vings izjavio je danas novinarima ministar saobraćaja Francuske Alen Vidali.

"Poziv za pružanje pomoći snimljen je u 9.47 časova po srednjeevroskom vremenu.  Na osnovu tog signala je utvrđeno da se avion nalazio na visini od 5.000 stopa (1.600 metara) u nenormalnoj sitrauciji", rekao je Vidali i dodao da je avion ubrzo pao, prenosi Figaro.

Galerijaavion ožalošćeni

Francuski predsednik Fransoa Oland i premijer Manuel Valas su,  vrlo brzo nakon što je potvrđeno da je avion pao,  izjavili da se strahuje da su svi putnici mrtvi.

— Sputnik (@SputnikInt) March 24, 2015

Oland je izjavio saučešće porodicama stradalih.

U avionu je bilo 144 putnika i šest članova posade. Iako se prvobitno mislilo da su u avionu bila 142 putnika, kompanija Džerman vings" je saopštila da je bilo 144 putnika.  Špigl navodi da su u avionu bila dva pilota i četiri člana posade. Veruje se da su 45-oro putnika bili španski državljani, a stradale su i dve bebe.

U avionu se nalazilo i 16 tinejdžera i dve njihove nastavnice iz nemačke gimnazije, koji su se vraćali kući posle razmene đaka.

Fransoa Oland je rekao da su među žrtvama Nemci, Španci i "bez sumnje" Turci i dodao da u avionu najverovatnije nije bilo francuskih državljana.

"Među žrtvama ima Španaca.. i ljudi drugih nacionalnosti, pre svega Nemaca, i bez sumnje Turaka. Ne bi trebalo da ima francuskih žrtava,  ali to nije sasvim izvesna činjenica", rekao je Oland posle susreta sa španskim kraljem Felipeom VI koji je zbog nesreće zatim i
"otkazao" zvaničnu posetu koju je upravo bio počeo.


Predstavnici nemačke kompanije su održali konferenciju za novinare na aerodormu u Diseldorfu, gde je avion trebalo da sleti, na kojoj su zvanično potvrdili pad letelice i izjavili saučešće porodicama žrtava.

Oni su obećali da će sa nadležnim organima učiniti sve da se uzroci nesreće najbrže i sveobuhvatno rasvetle.

Imena putnika iz aviona nisu saopštena, a kako je rečeno novinarima, lista sa imenima putnika biće prvo podeljena članovima porodica.

Avion je poslednju rutinsku tehničku kontrolu imao juče, a poslednju veliku, regularnu u leto 2013. godine.

To je u skladu sa planom, rečeno je novinarima i naglašneo da je pilot već deset godina leteo za Lufthanzu i Džermanvings i imao iza sebe više od 6.000 sati leta.

Avion je poleteo u 8.55 časova, a sa radara je nestao oko 10 časova.

Mediji su objavili da je pilot samo minut pre pada uputio signal za pomoć, međutim francuska Uprava civilnog vazduhoplovstva  je to demantovala.


"Posada nije uputila 'mejdej'. Vazduhoplovna kontrola je odlučila da proglasi da je avion u opasnosti jer više nije imala nikakav kontakt sa posadom letelice", navela je ta uprava.

Portparol francuskog Ministarstva unutrašnjih poslova Pjer-Anri Brande izjavio  je danas da su ostaci aviona  nađeni na nadmorskoj visini od 2.000 metara.

On je za televiziju BFM rekao da predstoji "izuzetno dugo i teško" pretraživanja terena zbog nepristupačnosti.

Mediji preciziraju da su delovi pronađeni kod Barsenolete, 100 kilometara od Nice.

Rusko ministarstvo za vanredne situacije je spremno da se pridruži spasilačkoj operaciji na mestu pada aviona "erbas A-320" u francuskim Alpima, saopštio je danas portparol tog ministarstva.

Portparol je rekao da je tim od 50 iskusnih spasilaca spreman da ode u Francusku.
"Oni su učestvovali u operacijama potrage i spasavanja u slučaju malezijskog 'boinga' ('MH370', koji je nestao u martu 2014) u Javanskom moru i ruskog 'suhoj superdžeta' u planinama Indonezije", dodao je portparol, a preneo TAS S.

Videopad aviona


Na aerodromu u Diseldorfu, gde je avion trebalo da sleteti, rodbina nastradalih putnika smeštena je u jednu salu, van očiju javnosti, javljaju nemački mediji, koji navode da je u aerodromskim prostorijama uobičajena atmosfera.

Nemačka Savezna služba za kontrolu leta poslala je odmah svoj tim na mesto nesreće na jugu Francuske.

Avio-kompanija Er Berlin najavila je da će ona i dalje leteti svojim avionima tipa Erbas A320, kakav je bio i avion koji se srušio.

"Mi i dalje letimo normalno, po planu", rekao je jedan portparol, bez davanja detaljnih informacija.

.

Šef nemačke aviokompanije Lufthansa Karsten Špohr naveo je na Twitteru da ta kompanija još "ne zna šta se desilo" sa avionom.

"Još ne znamo šta se desilo s letom 4U 9525. Moje najdublje saučešće porodicama i prijateljima putnika i posade... Ako se naše sumnje ostvare, ovo će biti crni dan za Lufthansu, nadamo se da ćemo pronaći preživele", naveo je Špor.

Inače, kompanije Lufthansa i Džerman  vings su promenili svoj logo u crno -belo u znak žalosti.

— Sputnik (@SputnikInt) March 24, 2015

Nemačka, Francuska i Španija zajedno da traže uzrok

U avionu je bilo 67 Nemaca, saopštila je kompanija Džermanvings, navodeći da su to prve
informacije.

Nemačka kancelarka Angela Merkel najavila je da će sutra otići u francuske Alpe na mesto nesreće.

"Otići ću sutra tamo da proverim situaciju i razgovaram sa lokalnim zvaničnicima", rekla je Merkel u Berlinu, dodavši da su među žrtvama brojni nemački državljani.

"Ovo je šok koji nas je uveo duboku žalost, nas u Nemačkoj, Francuze i Špance", kazala je vidno potresena kancelarka, obučena u crno.

Ona je rekla da će ministri spoljnih poslova i saobraćaja Frank-Valter Stajnmajer i Aleksander Dobrint danas popodne otići u francuske Alpe na mesto nesreće.

Ona je navela da se dogovorila sa Francuskom i Španijom da tri zemlje pomognu jedna drugoj u utvrđivanju uzroka pada aviona.

Merkel je istakla da su Nemačka, Španija i Francuska u šoku i da duboko žale zbog nesreće, preneo je Rojters.


Kancelarka je ranije danas razgovarala telefonom sa francuskim predsednikom Fransoa Olandom i španskim premijerom Marijanom Rahojem, a njen portparol je rekao da je otkazala sve planirane sastanke, prenosi francuski list "Figaro".