"Iako je SNS ovih dana puna hvalospeva o samoj sebi slaveći, navodno, prvu godinu svog mandata, činjenica je da ova stranka ulazi u četvrtu godinu svoje vlasti, a da je Srbiju dovela u toliko loše stanje da je nejasno šta tačno SNS slavi", navedeno je u saopštenju DS.

Demokrate su najavile da će njihova vlada u senci u narednih pet dana svaki dan objavljivati analizu pojedinih resora vlade, dok će celokupna analiza nakon toga biti dostupna na sajtu DS.

DS, u svom rezimeu trogodišnje vladavine SNS u oblastima privrede i finasija, navodi da su plate i penzije na najnižem nivou u regionu, a ljudi su zabrinuti za golu egzistenciju.



"U isto vreme vlada zapošljava partijsku armiju u javnim preduzećima i do 50.000 novozaposlenih od 2012. godine, a jasan i profesionalan plan reforme javnog sektora ne postoji", tvrdi DS i ističe da "nema novih radnih mesta ni novih investicija", a da je novi liberalni Zakon o radu olakšao otpuštanje onih sa dugim radnim stažom i dalje smanjivanje ionako preniskih plata.

"Povećana zaposlenost - nije ispunjena ni u naznaci", ocena je DS.

U toj stranci ističu da se privatni sektor i dalje guši u sporom, korumpiranom i nefunkcionalnom državnom zagrljaju, a parafiskalni nameti dodatno opterećuju poslovanje.

"Najavljena rešenja za ključna javna preduzeća (Železara, aerodrom Nikola Tesla), kao i infrastrukturne investicije ("Beograd na vodi") odišu netransparentnošću i manjkom stručnosti i kredibiliteta - otvarajući mnoga ozbiljna pitanja o krajnjim dometima tih poduhvata", navode u DS.

Srbija je 2014. godine pala za 14 mesta na tabeli kojom Svetska banka meri lakoću poslovanja u određenoj zemlji. Sada smo na nezavidnom 91. mestu, (daleko) iza svih zemalja regiona osim Bosne i Hercegovine, dodaju u DS.

Analizirajući stanje u oblasti finansija, DS navodi da su penzije, uprkos predizbornim obećanjima, nominalno smanjene za 20 odsto, uz opasku da premijer Aleksandar Vučić sprovodi “Superhik” ekonomsku politiku.

"Uzima od siromašnih radnika i penzionera (snižavanje plata i penzija), a daje subvencije bogatim bankama. U 2015. Vlada Srbije daje bankama tri milijarde dinara", piše u saopštenju DS, u kome se dodaje i da su u tri godine budžetski deficiti udvostručeni u odnosu na prethodni period.


U sve tri godine su najveći u Evropi, izuzimajući Ukrajinu, dodaje DS.
Javni dug i dalje raste i dostigao je 23,7 miliona evra na kraju februara 2015 godine.


"Za tri godine javni dug je povećan za sedam milijardi evra. Servisiranje rasipničke politike Vučića u poslednje tri godine košta Srbiju 137 milijardi dinara samo u 2015", naglašavaju u DS.


U toj stranci zaključuju da obećanja o povećanju plata i penzija samo dva meseca nakon što je potpisan ugovor sa MMF-om o njihovom zamrzavanju na tri godine, nisu realistična i već pokazuju odsustvo svake kredibilnosti.