• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Državne plate redovne, ostalima kako Bog da

Izvor MONDO/Tanjug

Gotovo 650.000 radnika u Srbiji zaradu prima sa zakašnjenjem od mesec, dva ili više, dok oko 50.000 zaposlenih uopšte ne prima platu, izjavila je predsednica ASNS Ranka Savić.

 Zaposlenima u državnoj službi plate redovne, ostalima kako Bog da Izvor: Petar Stojanović, MONDO

Ilustracija
Izvor: Petar Stojanović, MONDO

U pitanju su zaposleni u privatnom sektoru i preduzećima u restrukturiranju, rekla je Savić Tanjug.

Ona je istakla da tek 17 odsto zaposlenih u privatnom sektoru prima zarade na vreme u dan.

Redovnost isplate zarada u javnom sektoru je neuporedivo veća, navela je ona, ali i napomenula da državni organi nemaju nikakvu evidenciju o broju kompanija koje ne isplaćuju zarade ili ih neredovno isplaćuju.

"Država jedinu preciznu evidenciju ima za firme koje ne uplaćuju poreze i doprinose, jer je zainteresovana da puni budžet", rekla je Savić.

Prema njenim rečima, ni inspekcija rada nema precizne podatke, jer reaguje ili po prijavi sindikata ili zaposlenog, ili na osnovu redovne odnosno vanredne kontrole.

Kada je u pitanju neredovnost isplata zarada, najgora situacije je u tekstilnoj i prerađivačkoj industriji, u metalskom kompleksu, saobraćaju, trgovini i medijima.

Najčešći razlog za neisplaćivanje zarada je, i to čak u 90 odsto slučajeva, nelikvidnost firme, odnosno blokada računa, navela je ona.

U preostalih 10 odsto slučajeva radi o nesavesnim poslodavcima kojima računi nisu blokirani, ali koji, u želji za ostvarivanjem što većeg profita, znaju i mesecima da ne isplaćuju zarade zaposlenima, istakla je Savić.

Predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković saglasan je da u Srbiji postoje poslodavci koji neredovno isplaćuju zarade i smatra da bi takve trebalo sankcionisati.

Atanacković je mišljenja da su nesavesni poslodavci nelojalna konkurencija onom delu poslodavaca koji zakone poštuju, a poštuju i svoje zaposlene i redovno isplaćuju zarade.

"Unija poslodavaca Srbije se zalaže da plate zaposlenih budu onolike koliko je moguće da ih poslodavac isplati, ali da budu redovne i da se poštuje sve što je zakonom propisano", rekao je Atanacković Tanjugu.

Ključne probleme, zbog koji poslodavci dolaze u situaciju da neredovne isplaćuju zarade, on vidi u nelikvidnosti privrede, značajnom smanjenju plasmana roba, relativno slaboj zaštiti poverilaca.

Firma koja nema problema u poslovanju, nema ni problema sa isplatom zarada, ali država mora da sankcioniše one koji neredovno zarade isplaćuju, jer to nije u interesu ni zaposlenih ni savesnih poslodavaca, rekao je Atanacković.

Ministarstvo rada vodi računa o isplatama zarada koje su u njegovoj nadležnosti, a to su pre svega ustanove socijalne zaštite, Poreska uprava kontroliše uplatu poreza i doprinosa, ali nema bazu podataka o redovnosti isplate zarada, procentu ukupnog broja privrednih subjekata koji redovno isplaćuje plate kao i o procentu ukupnog broja zaposlenih koji redovno prima plate.

Inspekcija rada vrši kontrolu po ovom osnovu, ali samo na osnovu prijava ili u redovnoj ili vanrednoj kontrolu, tako da ti podaci nisu sveobuhvatni.

Komentari 26

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Милан

По закону о раду који је једнак за све запослене сваки послодавац (и држава и јавно предузеће и приватник) је дужан да исплати плату за претходни месец до краја текућег месеца - да појасним, плату за мај месец мора да исплати до 30 јуна. Па ми није јасно да има људи који подржавају "безакоње". Друга је ствар што има послодаваца који се богате на рачун запослених па би огорчење требало најпре управити према њима а онда и према држави уколико не реагује на пријаве радника (наравно, овде је највећи проблем што управо запослени не пријављују послодавце из разноразних разлога - страх од отказа, примање дела зараде "на црно" и сл.)

zonsa

Slavoljube,neces ti jos dugo,jer ko visoko leti on nisko padne.Ako tako nastavis,setices se mojih reci.Moja mama ne prima platu dva meseca,daju neke ugovore o usavrsavanju,kasnije ugase firmu a inspekcija NISTAAAAA.ZAKONI U SRBIJI NE POSTOJE DOK SE NE UKLJUCE NOVINARI ILI SE U TO NE UMESA GDIN vucic.Pozdrav

Glumac

Ja radim u zaječarskom pozorištu i plata mi kasni 6 meseci.

special image