Povodom Svetskog dana slobode medija, 3. maja, Udruženje novinara Srbije (UNS) pozvalo je medije da se priključe akciji "Pet minuta tišine" i tada objave Proglas u kome ukazuju na tešku materijalnu situaciju, kao i to da "političari koriste medije za političke obračune".
Udruženje novinara Srbije (UNS) je pozvalo na petominutni prekid programa u elektronskim medijima sutra u pet minuta do 12 sati.
"Zato i ove godine, na Svetski dan slobode medija, moramo ponoviti da nema slobodnog novinarstva u uslovima bede, korupcije i straha od vlasti", navodi se u proglasu UNS-a, uz podsećanje da se Svjetski dan medija održava akcijom "Pet minuta gromoglasne tišine".
U UNS-u navodi da pad Srbije na svetskim rang-listama medijskih sloboda nije samo posledica materijalnog položaja novinara, nego i nastavljanja prakse vlasti i političara da koriste medije za političke obračune.
NUNS ističe da sve dublje siromaštvo novinara i drugih medijskih profesionalaca najbolje govori stanju medijskih sloboda u Srbiji, da je u prošloj godini stotine medijskih radnika ostalo je bez radnog mesta i da se hiljadama njih, čak i u profitabilnim medijskim kompanijama, isplaćuju se ponižavajuće niske zarade.
NUNS je posebno ukazao na izveštaj organizacije Reporteri bez granica (RSF) za 2014. godinu, gde se na svetskoj listi po slobodi medija Srbija se nalazi na 67. mestu od ukupno 180 zemalja.
Vlast u Srbiji guši kritičko izveštavanje, dok se različitim, posebno finansijskim pritiscima, narušava nezavisnost uređivačke politika medija, ističe RSF i zaključuje da je potreban je stalni pritisak javnosti, ali i spremnost civilnog društva i novinara da se neprekidno bore za slobodu medija.
UNS zahteva da Vlada Srbije, zato što je predložila kraći rok za privatizaciju medija od ostalih preduzeća, obezbedi novac i Ministarstvu za rad naloži da prioritet imaju zahtevi za otpremnine u medijima koji treba da budu privatizovani.
Od Vlade se zahteva da, ukoliko ne provede privatizaciju medija do kraja juna, omogući zaposlenima da bez odlaganja postanu vlasnici svojih medija, u skladu sa Zakonom.
Iznet je zahtev da lokalne samouprave u budžetima za iduću godinu obezbede najmanje dva odsto za projektno sufinansiranje lokalnih medija, kao i da Vlada Srbije pokrene postupak za izmjene Zakona o javnom informisanju i medijima da bi funkcioneri i lokalne samouprave, pod pretnjom novčane kazne, bili obavezni da izdvoje novac za projektno sufinansiranje medija.
U proglasu se napominje da je protekla godina, između dva 3. maja, izbacila na medijsku površinu surovu činjenicu da slobodi medija ne preti opasnost samo od vlasti, nego i anonimnih čuvara privatnog kapitala.
U UNS-u podsećaju da je ugašena "kultna politička emisija 'Utisak nedelje', bez obzira na gledanost, apele građana, kolega i uglednih ličnosti", a da su vlade obećavale, a nisu održale reč da će istražiti sve sporne privatizacije, uključujući privatizaciju medija "Večernjih novosti" i "Politike".
"Vlast smatra da je rešila probleme u medijskoj sferi time što je usvojila medijske zakone. Iako je njima obezbeđeno povlačenje države iz medija i prozračnost državnog finansiranja medija, i dalje nije vidljiva novčana pomoć koju dobijaju od stranih i domaćih donatora, zbog čega, između ostalog, UNS nije podržao zakone", ističe se u proglasu.
U UNS-u navoda da Zakonom o javnom informisanju i medijima nije propisana obaveza finansiranja medija iz budžeta lokalnih samouprava, niti minimum izdvajanja za medije, pa četvrtina opština ove godine neće izdvojiti ni dinar za projektno sufinansiranje medija.
"Zakonom o javnom informisanju i medijima propisan je kraći rok za povlačenje države iz medija, odnosno njihovu privatizaciju, u odnosu na ostala preduzeća, čime se dovodi u pitanje mogućnost da zaposleni u medijima uopšte dobiju novac za otpremnine", navodi UNS.
UNS podržava i visoko ceni rad Komisije za istraživanje ubistava novinara i njene napore za pronalaženje ubice novinara Slavka Ćuruvije i Milana Pantića i rasvetljavanje okolnosti smrti Dade Vujasinović.
OMBUDSMAN: TABLOIDIZACIJA DRŽAVE
Zaštitnik građana Srbije Saša Janković ocenio je, povodom Svjetskog dana slobode medija da se Srbija ne može podičiti stanjem slobode medija, niti ekonomskim položajem novinara i da su novi medijski zakoni u senci tabloidizacije države.
"Svetski dan slobode medija, 3. maj, ove godine obeležavamo sa ugušenim osećajem zadovoljstva, jer je donošenje novih medijskih zakona ostalo u senci tabloidizacije države i nastavka pritisaka na nezavisne medije i novinare", smatra Janković.
On je naveo i da država treba da novinarima stvarno, a ne na papiru, osigura uslove za slobodan i nesmetan rad.
Janković je ukazao na "profesionalnu, društvenu i ustavnu obavezu novinara da, uprkos svemu, istinito, potpuno i objektivno izveštavaju građane".
"Set novih medijskih zakona, koji je ocenjen pozitivno i u zemlji i u inostranstvu, još nije doneo željeni napredak u praksi", naveo je Janković u saopštenju.
Poverenik Rodoljub Šabić poručio je uoči Svetskog dana slobode medija, da je uloga medija i novinara nužna i nezamenljiva u svakom stvarno demokratskom društvu i da je obaveza države da konstantno obezbeđuje i unapređuje uslove za ostvarivanje te uloge.
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti uputio je pisma predsednicima Udruženja novinara Srbije, Nezavisnog udruženja novinara Srbije i Nezavisnog društva novinara Vojvodine i svim novinarima u zemlji čestitao taj dan.
Uz želje za uspeh u radu, Šabić je istakao spremnost i obavezu da medijima i novinarima pomogne u ostvarivanju njihove važne društvene funkcije, navodeći da je veoma važno da napredak koji je država ostvarila u normativnoj sferi usvajanjem paketa medijskih zakona, bude što pre valorizovan u stvarnom životu.
Šabić smatra da je neophodno da država i društvo što pre pronađu odgovore na otvorena pitanja među kojima se, tvrdi, izdvajaju netransparentnost medijskog vlasništva i netransparentnost finansiranja i ostvarivanje uticaja na medije korišćenjem budžetskih sredstava, poreskim olakšicama...
Prema njegovim rečima, neophodno je baviti se i pitanjima kao što su "nedefinisan status javnog servisa", "autocenzura i fenomeni rata u elektronskoj sferi, odnosno česti i kontinuirani napadi na pojedine veb sajtove, uspostavljanje struktura takozvanih botova"..
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Obradović izašao pred Grobare, pa čuo šta mu skandiraju: Podigao prst i tražio samo jedno, pogledajte
Uspavana Zvezda nije došla na derbi: Protiv Partizana ovakav nemaš šta da tražiš na terenu