Kako ta televizija saznaje, ova konačna verzija pogoršana je u odnosu na prethodne predloge.

Rezolucija je, naime, pooštrena u odnosu na prethodnu verziju u delu koji se odnosi na negiranje, kako su nazvali Britanci, genocida koji je počinjen u Srebrenici.

U rezoluciji se, navodi RTS, više ne pominju imena Ratka Mladića i Radovana Karadžića kao odgovornih za zločine u Srebrenici jer je sudski proces protiv njih u toku.

Savet bezbednosti UN bi na sednici u utorak trebalo da razmatra britanski predlog rezolucije o Srebrenici.

Radi se o dokumentu koji je "podigao" region i izazvao oštre reakcije Beograda i Banjaluke, ali i Moskve, koja je pripremila svoj predlog.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić ranije je ocenio da je britanska rezolucija, suprotno argumentima te zemlje da cilja na pomirenje, samo produbila razlike i probudila teške emocije u regionu.

Ukoliko taj dokument bude usvojen pred Savetom bezbednosti, a Rusija ne stavi veto, Republika Srpska će znati da ima samo Srbiju, a naša zemlja da u tešskim trenucima moze da se osloni samo na sebe, ocenio je Vučić.

Pored Britanije, svoj predlog, kao protivtežu, iznela je i Rusija. Nakon toga je britanski nacrt pretrpeo više izmena i uključio i neke elemente ruskog predloga, ali je za Srbiju dokument ostao - neprihvatljiv.

Predsednik Vlade Srbije ukazao je da će biti dobro ako SB ne izglasa rezoluciju, a ako to ipak učini - da je "dobro što ćemo znati da Republika Srpska uvek i jedino može da se osloni na Srbiju i da i mi imamo mnogo prijatelja, ali da u teškim situacijama možemo samo na sebe da računamo, na svoj narod i ni na koga više".



Srbija, kako je primetio, nije dobila poziv za učešće na sednici.

U međuvremenu je predsednik Srbije Tomislav Nikolić uputio pismo generalnom sekretaru UN Ban Ki Munu i svim šefovima država članica Saveta bezbednosti UN, a ruskog predsednika Vladimira Putina zamolio da Rusija uloži veto na taj dokument.

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik upozorio je da bi usvajanje Rezolucije o Srebrenici koju je predložila Velika Britanija SB UN predstavljalo raspad BiH.

Rusija svoj predlog vidi kao "uravnoteženiji i orijentisan na pomirenje strana, a ne na stvaranje dodatnih linija podela u BiH", kako je to rekao pres sekretar ruske misije pri UN.

Na veb-sajtu svetske organizacije danas popodne još nema agende sednice Saveta bezbednosti, ali je objavljeno da je za prepodnevne sate, po lokalnom vremenu, 7. jula, predviđeno održavanje brifinga o Bosni i Hercegovini.

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić ukazuje na nekoliko mogućih scenarija:

"Postoje tri scenarija. Može se dogoditi da SB UN potpuno odustane od rezolucije ili da stavi na glasanje samo verziju Velike Britanije. Treći scenario je da 15 zemalja članica glasa i o ruskoj i o britanskoj verziji."

U međuvremenu britanski nacrt pretrepeo je više izmena, a u ponedeljak uveče stigla je informacija da je dobio i ovu šestu verziju - najgoru do sada.