Diković je tužio Natašu Kandić zbog publikacije "Dosije Ljubiša Diković" u kojem se navodi da je odgovoran za zločine u Glogovcu i Srbici 1999. godine, dok je komandovao 37. motorizovanom brigadom.
Diković je tužbu kojom traži naknadu štete podneo u februaru 2013. godine, tvrdeći da su mu tim navodima povređeni ugled i čast.
Nataša Kandić je ispred zgrade Prvog osnovnog suda u Beogradu rekla novinarima da je sudija zabranila prisustvo javnosti zbog male sudnice i naglasila da je u pitanju direktna manifestacija suda da zaštiti Dikovića.
"Ona se prema njemu od početka ne ponaša kao prema tužiocu već kao prema instituciji i ova odluka sada treba da zaštiti načelnika Generalštaba od uznemiravanja", rekla je Nataša Kandić.
Njen advokat Vladimir Gajić rekao je da je sudija donela rešenje da isključi javnost i spreči novinare da prisustvuju parnici, za šta nema zakonskog osnova.
"Javnost je ustavni standard i nema zakonskog razloga zbog čega javnost ne može da prati ovo vrlo interesantno suđenje", rekao je Gajić i dodao da na ovaj način sud pokazuje da nema ravnopravnosti građana.
Nakon što je Nataša Kandić napustila sudnicu, suđenje je nastavljeno i ono je trajalo oko pola sata.
Posle ročišta, Diković nije želeo da daje izjave novinarima, dok je njegov advokat Đuro Čepić rekao da mu nije jasno zbog čega je Nataša Kandić napustila sudnicu, osim "ukoliko želi da opstruiše postupak".
"Ovo je pokušaj opstrukcije postupka koji ide u pravcu pobijanja navoda u Dosijeu", rekao je Čepić i dodao da bi njemu bila veliko zadovoljstvo da javnost prisustvuje suđenju.
On je istakao i da sudija nije donela rešenje o isključenju javnosti jer su u sudnicu ušle predstavnica ambasade Švajcarske i pravna zastupnica Fonda za humanitarno pravo, dodavši da je sudnica mala i da u njoj nema dovoljno mesta.
Govoreći o samom postupku, Nataša Kandić je istakla da je suđenje jako čudno, jer se "nijedan general u svetu ne bi branio parnicom kojom će doći do presude kojom bi iskazao svoju nevinost".
"Ima dovoljno dokaza i sada je trenutak da se manemo ove parnice i da državni organi započnu istragu o tome šta se dešavalo u zoni odgovornosti 37. motorizovane brigade, da se utvrdi odgovrnost komandanta i svih onih koji su učestvovali da dođe do tolikog broja žrtava civila u toku neke operacije - 300 civila je ubijeno, više desetina tela se sklonjeno. Mora da postoji odgovornost za to", istakla je Nataša Kandić.
Pravna zastupnica FHP-a Sandra Orlović podsetila je da posle objavljivanja Dosija "Ljubiša Diković" ujanuaru 2015. godine, objavljen i Dosije "Rudnica" u kojem se iznose podaci o učešću pripadnika 37. motorizovane brigade VJ i drugih jedinica vojske i policije u četiri zločina nad albanskim civilima na Kosovu, kao i uklanjanju njihovih tela 1999. godine, koja su pronađena 2014. godine u masovnoj grobnici u Rudnici.
"Nakon naših prvih zahteva Ministarstvu odbranu na osnovu pristupa informacijama od javnog značaja, ministar (Bratislav) Gašić je doneo odluku da celokupnu arhivu 37. motorizovane brigade označi kao državna tajna. Ovo danas što se desilo može samo da se pročita kao nastavak te državne zaštite generala Dikovića od istraživanja njegove uloge tokom sukoba na Kosovu. Šta je to tajno u delovanju 37. motorizovane, šta je to što Diković može da kaže, a da javnost u Srbiji ne može da sazna?", upitala je Sandra Orlović.
Nastavak suđenja zakazan je za 24. novembar u 11 sati.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina