• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

ISTORIJA: Počela izgradnja Beograda na vodi

Izvor MONDO/Agencije

Vekovni san žitelja prestonice da se Beograd spusti na reke danas nastavlja da se ostvaruje. Položen je kamen temeljac za prve dve stambene kule u okviru projekta "Beograd na vodi", koje bi trebalo da budu sagrađene do 2018. godine.

Beogradska Savamala decenijama je predstavljala pravo ruglo grada. Zarasla u šiblje, naružena grobljem brodova, zapuštenim udžericama...Taj deo grada već je raščišćen, a od danas on i počinje da se gradi. Mašine koje su do sada odnosile tone smeća i šuta, već od sutra zameniće one druge - građevinske. 

Kamen temeljac za ovaj projekat od velikog ekonomskog značaja za Beograd i celu Srbiju položen je danas nešto posle 17 sati. Evo kako je sve izgledalo:

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

 19. 00 - Šetnjom premijera Aleksandra Vučića i direktora "Igl Hilsa" Muhameda Alabara danas je otvorena Savska promenada u prisustvu velikog broja građana i novinara, javlja Tanjug.

17. 13 - Kamen temeljac za Beograd na vodi zvanično položen. Direktor IGL Hilsa Muhamed Alabar i premijer Aleksandar Vučićnapisali su poruke koje su u "vremenskoj kapsuli" ubacili u temelj prve zgrade koja će biti podignuta.

17. 11 - Veliki broj građana sa mosta je pozdravio premijera Vučića i direktora IGL Hilsa dok su se kretali ka mestu na kom će biti položen kamen temeljac.

16. 51 - Čime garantujete da će projekat biti završen na vreme, pitaju novinari direktora IGL Hilsa. On kaže da su prethodni poslovi te kompanije i odlučnost Vlade Srbije garant za to. Uveren sam da ćemo iznenaditi građane i biti čak i bolji, odgovara Muhamed Alabar. Investitor koji će graditi "Beograd na vodi" nije vlasnik ni pedlja zemlje dok ne izgradi određeni objekat, kaže premijer Vučić. "Oni nemaju šta da odnesu iz Srbije... Oni nisu vlasnici ni pedlja zemlje dok ne izgrade određeni objekat. Oni nemaju šta da ukradu, nemaju šta da uzmu i odnesu. Tek kada izgrade objekat onda idemo u konverziju na površini tog objekta u proporciji 68-32, dakle opet izvlačimo profit iako nismo ni dinara za to dali", rekao je Vučić odgovarajući na pitanja novinara da li će investitor postati vlasnik zemljišta.

16. 44- Direktor IGL Hilsa Muhamed Alabar kaže da danas otrkivamo tek mali deo dragulja zvanog Beograd na vodi. Zahvalio se Vučiću na brzini delovanja. "Imamo iste planove i isti cilj - da napravimo nešto što će biti ponos građana Srbije", rekao je Alabar.  Ovaj projekat nije samo za one koji će tu živeti, već za sve ljude u Srbiji, u kom ćete moći da se zabavite i uživate, kaže direktor IGL Hilsa. On je rekao da će projektom biti otvorena nova radna mesta, a privućiće i turiste. Ovo je samo početak, sjajne stvari tek slede, obećao je on građanima Srbije.

16. 31 - Premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao je na svečanosti da je danas veliki dan za Srbiju. "Baš na ovom mestu ispisujemo nove stranice istorije naše zemlje i grada", rekao je Vučić. On je naglasio da je u taj projekat verovao mali broj ljudi, ali da on danas postaje stvarnost. On je podsetio na burnu istoriju Beograda i na činjenicu da je više puta rušen i obnavljan. “Danas smo ovde da vratimo svom gradu bar delić onog što je on nama dao”, rekao je Vučić. On je pozvao sve da koji sumnjaju u ovaj projekat, sumnje ostave po strani jer on od danas postaje stvarnost. "Poštujem sve koje su protiv Beograda na vodi", rekao je Vučić i naglasio da "to parče zemlje" nikoga nije zanimalo 70 godina i od kojeg je svako sklanjao pogled. "Naš posao je da to promenimo, da Beograd i Srbija budu bolji, a ne da se vlast obogati", rekao je premijer. Opširnije o obraćanju premijera pročitajte OVDE.

16. 29 - Milovan Savić menadžer prodaje projekta "Beograd na vodi", kaže da će izgradnja zgrade prve stambene kule trajati do 2018. godine. 

16.23 - Kreće nova stranica u istoriji Beograda, kaže gradonačenik Siniša Mali. Savski teatar potpuno je očišćen i spreman za gradnju.  Rok 2019. godina da se iseli Železnička stanica i potpuno očisti ceo Savski amfiteatar. U roku od tri godine imaćemo tri nova hotela od pet plus zvezdica, kaže Mali za RTS.

16 . 20 - Postavljanju kamena temeljca prisustvuju gradonačelnik Beograda Siniša Mali, predsednik RS Milorad Dodik, ministri u Vladi Srbije, ambasadori...

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Današnjom ceremonijom i zvanično je započet projekat "Beograd na vodi" koji bi trebalo da bude realizovan u roku od 30 godina. Postavljanjem kamena temeljca za dve stambene kule i otvaranjem Savske promenade zvanično je počela izgradnja projekta vrednog 3,5 milijardi evra.

Dve stambene kule imaće 296 stanova, odnosno oko 60.000 kvadratnih metara, a prodaja stanova po principu registracije zainteresovanih za kupovinu počeće 3. oktobra, kada će se znati cena kvadratnog metra i kvadratura.

Ugovorne strane u tom projektu su Vlada Srbije, preduzeće "Beograd na vodi" iz Beograda i "Belgrejd voterfront kapital investments" kao stratateški partner i "Al Mabar internešnel investment" iz Ujedinjenih Arapskih Emirata kao garant.

Kompanije iz UAE zastupa Mohamed Alabar.

Po ugovoru, potpisanim krajem aprila ove godine, Vlada Srbije ima 32 odsto, a strateški partner "Belgrejd voterfront kapital investments" ima 68 odsto vlasništva u preduzeću "Beograd na vodi", koje će formalno realizovati projekat.

Stambeno-poslovni kompleks u okviru "Beograda na vodi" trebalo bi da bude izgrađen na 98 hektara zemljišta na desnoj obali Save, blizu centra grada, a vrednost projekta je 3,5 milijardi evra.

U ugovoru je navedeno da će delovi zemljišta biti dati u zakup firmi Beograd na vodi na 99 godina, bez naknade.

Prednost pri izboru izvođača radova, po ugovoru, imaju kompanije iz Srbije, ako ponude isti uslove i kvalitet radova kao inostrane firme. Srbija i Grad Beograd imaju obavezu da izgrade neophodnu komunalnu i saobraćajnu infrastrukturu do granica projekta "Beograd na vodi". U ugovoru se navodi i da su se "članovi društva (Beograd na vodi) sporazumeli da nastoje da 50 odsto projetka bude realizovano u roku od 20 godina", a čitav projekat za 30 godina.

SRPSKI INŽENJERI PROJEKTOVALI PRVU ZGRADU

Projekat prve zgrade "Beograda na vodi" uradila je srpska projektantska kuća "Mašinoprojekt", a raščišćavanje Savskog amfiteatra i postavljanje betonskih šipova povereno je domaćoj građevinskoj operativi. Glavni izvođač "Energoprojekt."

 Da bi dozvola za gradnju stigla na vreme i počela gradnja prve stambene kule "Beograda na vodi", arapski investitor posao je poverio srpskoj firmi sa iskustvom u projektovanju od pedeset godina.

"Zadatak "Mašinoprojekta" je bio da od već preuzetog idejnog koncepta ovog objekta izradi kompletnu tehničku dokumentaciju shodno zakonu o planiranju i izgradnji što je podrazumevalo izradu idejnog rešenja za lokacijske uslove, idejnog projekta, projekta za građevinsku dozvolu i projekta za izvođenje radova", kaže za RTS komercijalni direktor "Mašinoprojekta" Srđan Mandić.

Na projektovanju prve zgrade "Beograda na vodi" šest meseci radilo je tridesetak arhitekata i inženjera. Kako kažu, bio je to za njih veliki izazov da sve što je arapski investitor zamislio stave u plansku dokumentaciju.

PROTEST PROTIVNIKA PROJEKTA

Protest građana koji je organizovala Inicijativa "Ne davimo Beograd" protiv početka realizacije projekta Beograd na vodi, završen je nakon tri i po sata. Skup je obezbeđivao veliki broj pripadnika policije, sa opremom za razbijanje demonstracije, koji nisu dozvolili prilaz zgradi Geozavoda, gde je prvobitno bio najavljen protest.

I Demokratska stranka i Nova stranka organizovale su danas protest protiv početka realizacije projekta Beograda na vodi.Kolona je krenula od Zelenog venca ka Geozavodu, ali ih je kordon policije zaustavio u Karađorđevoj ulici. Nekoliko građana pokušalo je da probije policijski kordon i da dođe do te zgrade, ali su ih pripadnici policije sprečili u tome.

Okupljeni građani vratili su se do Zelenog venca, gde su završili protestnu šetnju i razišli se.

"Mi smo se trudili da unapredimo i razvijemo projekat, da ga prilagodimo našim uslovima i mogućnostima izvođenja, mentalitetu ljudi koji će tu živeti", kaže vodeći projektant "Mašinoprojekta" Emina Savić.

Investitor potvrđuje da je sve spremno za polaganje  kamena temeljca "Beograda na vodi". Savska promenada je završena, a na obali Save napravljen je prvi objekat, restoran "Savanova".

"Ovaj prostor postaje mala oaza za sve ljude koji žele da uživaju u prostoru pored reke. Pruža mnoštvo sadržaja za sve uzraste, imamo dečje igralište, prelepo novo šetalište, imamo novu biciklističku stazu. Očekujemo da ovaj projekat otvori preko 20.000 radnih mesta i trenutno na projektu imamo angažovane tri srpske firme", navodi direktor projekta "Beograd na vodi" Nikola Nedeljković.

I proizvođači građevinskih materijala, koji sada rade sa 40 odsto kapaciteta, svoju šansu za izlazak iz krize vide u ovom projektu.

"Insistirali smo na tome da se primene naši građevinski materijali kroz projekte. Očekujemo da će i građevinske firme koje su već bile na listi za izvođenje radova 'Beograda na vodi' biti angažovane", kaže Viktor Kobjerski iz Odbora za građevinarstvo PKS-a.

Komentari 264

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Monter

Sve ti je jasno kad vidiš gde su + a gde -. Bitno da je minimalac 20tak hiljada....

aaaaaaaaaaaaa

Pocetak nove buducnosti za Srbiju

misa

Veliki dan za Beograd ,za Srbiju,za buducnost zemlje!!!!!

special image