• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kosovo ulazi u UNESCO!

Izvor MONDO/Agencije

Većinom glasova Izvršnog saveta Kosovo predloženo za prijem u UNESCO. Za glasalo 27 članova tog tela, 14 protiv, a 14 je bilo uzdržano. Konačnu reč o prijemu Kosova daće Generalna konferencija UNESCO u novembru.

Predstavnici Rusije i Kube, uz podršku indonezije, pokušali da odlože izjašnjavanje.

Predsednik Izvršnog saveta odbio predlog za odlaganje sednice.

On je odbio inicijativu Kube i Rusije, navodeći da je zakasnela. Predstavnik Kube, potom je zatražio pauzu, jer je prema njegovom mišljenju, prekršena procedura. 

U Izvršnom savetu je 58 država od kojih su 32 priznale jednostrano proglašenu kosovsku nezavisnost, a oko 20 je podržalo zahtev Albanije.

Rusija, Kuba, Kina, Argentina, Španija i Brazil usprotivili su se ideji da tvorevina poput Kosova može da bude član Uneska i ranije su najavile da će obrazložiti svoje stavove na plenarnoj sednici.

Na Generalnoj konferenciji UNESKO-a u novembru se odlučuje dvotrećinskom većinom između 195 država članica od kojih je 111 priznalo Kosovo, a 84 nije.

Izvršni savet Uneska odlučivao je u Parizu o predlogu preporuke za prijem Kosova u članstvo u toj organizaciji. Predstavnici Rusije i Kube zatražili su odlaganje sednice, ali je taj predlog odbijen.

Na sednici se glasalo o predlogu Albanije i grupe država za prijem Kosova u tu organizaciju, dok je Srbija pozvala članice Uneska da taj zahtev odbiju i odbace. Rasprava je bila zatvorena za javnost, a odluka se donosi većinom glasova. 

Kosovo je na sednici Izvršnog saveta Uneska predstavljeno bez simbola, a u zgradi Uneska bio je i kosovski šef diplomatije Hašim Tači, koji je ušao na sednicu, ali ubrzo i napustio salu.

Ambasador Srbije pri Unesku Darko Tanasković izrazio je očekivanje da će se kroz tačku koja se odnosi na Kosovo brzo prođe jer Izvršni savet traži najjednostavniji put da se prevaziđe "jedna očigledno konfliktna situacija".

Nakon odluke biti objavljeni i saopštenje i najverovatnije tonski snimak tog dela sednice, navodi B92.

Podsetite se koje su sve srpske svetinje Albanci uništili na Kosovu. Fotografije nam je ustupio otac Sava Janjić, iguman manastira Visoki Dečani.

Izvršni savet ima 58 članica, od kojih su 32 priznale Kosovo, a dvadesetak od tih zemalja podržalo je i albanski zahtev za prijem Kosova u Unesko. Srbiju podržavaju Rusija, Kina, Kuba, Argentina, Španija i Brazil.

Ukoliko predlog preporuke o prijemu Kosova u Unesko dobije većinu glasova, konačnu odluku donosi Generalna konferencija Uneska, koja zaseda od 3. do 18. novembra.

Generalnu konferenciju čine predstavnici 195 zemalja članica. Svaka zemlja članica ima jedan glas, a za donošenje odluke potrebna je dvotrećinska većina.



Na predlog Albanije

Zahtev za prijem Kosova u UNESCO formalno je podnela Albanija, a podržalo ga je 45 zemalja. U obrazloženju dokumenta pripremljenog za Izvršni savet navodi se da je u ime Kosova zahtev za prijem u UNESCO podneo zamenik premijera i šef diplomatije Kosova Hašim Tači u pismu generalnom direktoru 4. avgusta. U predlogu odluke navodi se da Izvršni savet donosi preporuku da Generalna konferencija primi Kosovo u članstvo, imajući u vidu da "Kosovo prihvata ustav te organizacije i da je spremno da ispunjava obaveze koje proističu iz članstva i učestvuje u troškovima".

Ambasador Srbije pri UNESCO, rekao je uoči sednice da Srbija nije mogla da promeni taj nepovoljan odnos, ali je izrazio uverenje da će se na sednici pokazati da postoji znatan broj država koje su rezervisane ili se protive prijemu Kosova u Unesko.

"Ne mislim da smo uspeli i da je to uopšte bilo moguće, da taj nepovoljan odnos u Izvršnom savetu UNESCO radikalno promenimo u pogledu izjašnjavanja, ali očekujem da će se u svakom slučaju pokazati da postoji znatan broj država koje ili imaju ozbiljne rezerve prema ovom pitanju ili su negativno prema njemu opredeljene", rekao je Tanasković agenciji Beta.

Govoreći o proceduri Tanasković je naveo da će se danas svakako glasati o predlogu preporuke za prijem Kosova, ali da nije izvesno da li će biti i rasprave jer ima više mogućih scenarija.

"Put do glasanja ne znamo, jer ne znamo tačno kakva će biti taktika onih koji su predložili nacrt odluke, jer oni mogu ići na zatvaranje debate, tražiti da se ne raspravlja već da se odmah ide na izjašnjavanje. Države koje se sa tim ne slažu mogu učiniti neki drugi korak, tako da je neizvesno da li će se ići odmah na glasanje ili će pre toga biti otvorena debata", rekao ja ambasador Tanasković.

On je još kazao da ne zna kako će se koja delegacija izjasniti jer "većina delegacija čeka poslednji čas i saopštava da još nemaju konačne instrukcije".

"Srbija veruje da većina država zna kako će glasati, ali se taktizira do poslednjeg momenta jer traje intenzivna diplomatska aktivnost i u sedištu UNESCO i u svetu, gde ima i nagovaranja i pritisaka i ucenjivanja tako da je vrlo teško reći kako sada stvari stoje", rekao je Tanasković.

Komentari 308

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Cica Düsseldorf

Ako Kosovo nije naše, zašto od nas traže da im ga damo?Ako je njihovo,zašto nam ga otimaju?A ako već mogu da ga otmu,zašto se toliko ustručavaju.Kosovo je Srbija!!!

Capi

Bice rata u roku od pet godina,ja sam spreman ocekujem rat ,samo tako mozemo vratiti kosovo od dijalona nema nista.

dejan

@Capi nece biti rata. necemo vratiti kosovo

special image