• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pogodite ko najviše zarađuje od ratova u svetu!

Izvor MONDO/Beta

Svetska trgovina oružjem je u velikom zamahu od 2001. godine, a SAD potiskuju Evropu i sada drže tačno trećinu globalnog tržišta, dok Rusi imaju tek dvadeseti deo krvavog kolača.

Američki proizvođači oružja ojačali su poslednjih godina svoju svetsku dominaciju na tržištu naoružanja i nalaze se ispred Rusije i Kine, dok Evropa gubi zamah, navodi danas Međunarodni institut za istraživanje mira iz Stokholma (Sipri).

Podaci ovog insituta, koji se odnose na petogodišnji period (2011-2015) da bi mogle da se vide glavne tendencije, pokazuju da obim svetske trgovine oružjem stalno raste od 2001, posle pada od oko dvadeset godina.

Prodaju lovačke avione kao da su bombone

Američki proizvođači oružja imaju i najraznolikiju klijentelu. "SAD su prodale ili dale veliko oružje za 96 zemalja u poslednjih pet godina, i američka industrija naoružanja priprema velike narudžbine za izvoz, od kojih ima ukupno 611 borbenih aviona 'F-35' za devet zemalja", rekla je Od Fleran, direktorka programa naoružanja i vojnih izdataka Instituta.

U oblasti isporuka SAD su daleko ispred drugih, naveo je Sipri u saopštenju. Njihov udeo u tržištu naoružanja ; porastao je na 33 odsto, u odnosu na 29 odsto u periodu 2006-2010.

Iza SAD takođe je napredovala Rusija, sa 5 odsto svetskog izvoza, iako je taj trend bio dosta lošiji 2014. i 2015. godine kada je Zapad uveo ekonomske sankcije Moskvi zbog uloge u ukrajinskom sukobu.

Rusi izvoze više od Amerikanca u Indiju, koja je najveći svetski uvoznik.

Kina koja je 2010-2014 postala treći svetski izvoznik oružja i prešla Nemačku i Francusku, ojačala je taj položaj sa oružanom industrijom koja je sve priznatija i koja pre svega snabdeva azijske zemlje (Pakistan, Bangladeš, Burmu/Mjanmar).

Evropski proizvođači oružja gube udeo u svetskom tržištu. U poslednjih pet godina izvoz Francuska (5,6 odsto tržišta) pao je za deset odsto u odnosu na pet godina pre toga, a izvoz Nemačke (4,7 odsto) pao je za pedeset odsto.

Te industrije snose posledice pada porudžbina od njihovih evropskih partnera (minus 41 odsto), koji su uveli budžetsku štednju.

Sa strane uvoznika, Indija ostaje broj jedan (14 odsto) i kupuje duplo više stranog oružja od drugog uvoznika na listi Saudijske Arabije, i tri puta više od Kine.

Srbija izvozi oružje u oko 60 zemalja, a 2015. godine trebalo je da ostvari izvoz od 750 miliona dolara, kako je najavio krajem godine tadašnji ministar odbrane Bratislav Gašić prilikom posete fabrici Zastava oružje.

Komentari 11

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Zoro od Srbiju

@ Нена 127 : Неће увек бити тако. Стање ће се поправити.

Zoro od Srbiju

@ Мишко : Само што је америма рачуница погрешна . Мисле да је њихова територија недоступна , и да ће ратовати на туђој територији .

Zoro od Srbiju

@ ФЈклас : Тачно . Зато их чека судбина Римског царства.

special image