"Posao na raseljavanju Centralne kule je završen i tokom nedelje su i poslednja dva umetnika dobila druge prostore, a grad je preuzeo Centralnu kulu, koja je inače njegovo vlasništvo, i ona je spremna za rekonstrukciju u novi centralni objekat budućeg kompleksa", rekao je Vesić, a danas saopštila Gradska uprava.

Vesić je, na sednici Komisije za utvrđivanje koncepcije programskih sadržaja i davanje predloga modela upravljanja memorijalnim kompleksom na Starom sajmištu, kazao i da je grad popisao sve koji se nalaze u dva paviljona, Čehoslovačkom i Italijanskom, te da će se početi sa iseljavanjem ljudi iz tih objekata i pronalaženja drugih lokacija za njih.

On je naveo i da je, u saradnji sa opštinom Novi Beograd počela procedura raseljavanja iz takozvanog Turskog paviljona, gde se nalazi restoran.

"Grad je za dve godine uradio što nije decenijama unazad i učinili smo ogroman korak na pripremi lokacije za izgradnju budućeg memorijalnog centra", podvukao je Vesić.

Episkop slavonski i predsednik komisije Jovan Ćulibrk istakao je da su u radu komisije učestvovali predstavnici diplomatskog kora, ambasador Izraela, predstavnik Muzeja holokausta u Vašingtonu, a da su ovog puta konsultacije održane i sa predstavnicima ambasade Rusije, koji su prikazali memorijal Poklona gora u Moskvi.

"To je od dragocene važnosti za naš memorijal, koji će biti mozaičkog tipa, jer postoji i čitav mozaik žrtava. Ne smemo zaboraviti da smo mi pobednici u Drugom svetskom ratu i da i ta pobednička dimenzija mora biti istaknuta", rekao je vladika Jovan Ćulibrk.

Staro sajmište je 1987. godine proglašeno za kulturno dobro pod nazivom "Staro sajmište - logor Gestapoa", a detaljnim urbanističkim planom iz 1992. godine stvoren je osnov da se taj prostor proglasi za javni i počne sa raseljavanjem.

Ceo prostor ima 20,2 hektara i obuhvata prostor između Ulice Vladimira Popovića, reke Save, Brankovog i Savskog mosta.