Bjelica se iz nekih naselja u Lučanima povuka ali u Dljinu je u podrumima a iz Opštinskog štaba poručuju da su problem jake podzemne vode, javlja dopisnik RTS-a.
U Novom Pazaru, Jošanica se povukla i ostavila je pustoš. Iz gradskog štaba kažu da danas mogu očekivato početak dezinsekcije i deratizacije. U naselju Jaklja poplavljeno je više od 100 domova. Štab je u stalnom zasedanju. Izlaze komisija za procenu štete.
Gradonačelnik Kraljeva Tomislav Ilić izjavio je danas da se voda povlači iz najugroženijeg dela tog grada, a da će pripadnici vojske i Žandarmerije početi sa ojačavanjem bedema kod Ade, u slučaju novih padavina koje su najavljene.
Ilić je agenciji Beta rekao da se voda povlači iz poplavljenih delova Grdice, koji je bio najugroženiji deo grada tokom izlivanja Zapadne Morave prethodnih dana.
"Voda se povukla i još se povlači iz dvorišta i sa oranica, ali zbog meteoroloških prognoza danas ojačavamo bedem kod Ade kako bismo spremno dočekali eventualni novi porast vodostaja Zapadne Morave", rekao je Ilić.
On je kazao da će na ojačavanju bedema u Grdici raditi 50 vojnika, 150 pripadnika Žandarmerije i meštani.
"Obezbedili smo mehanizaciju, pesak, džakove i podićićemo bedem kako bismo sprečili vodu ponovo da prodre u domaćinstva i oranice pokraj reke", izjavio je Ilić.
Gradonačelnik Kraljeva je naveo da će, ukoliko zbog najavljenih padavina dođe do nepredviđenih okolnosti i vodostaj Zapadne Morave ponovo poplavi Grdicu, za 400 evakuisanih meštana iz 270 domaćinstava biti obezbeđen hotelski smeštaj.
U Opštini Trstenik na snazi je vanredna situacija zbog izlivanja Zapadne Morave na teritoriji te opštine, a, kako je zaključeno na sastanku Štaba za vanredne situacije, prioriteti su podizanje odbrambenih bedema oko ugroženih stambenih objekata i odbrana bedema kod izvorišta Zvezdan.
Zbog najave obilnih padavina na terenu je sva raspoloživa mehanizacija, radnici javnih komunalnih preduzeća i volonteri rade na jačanju zaštitnog bedema kod Zapadne Morave kojim se brani izvorište "Staro korito" sa kog se snabdeva pijaćom vodom čitavo gradsko područje.
Iako povlačenje reka u korita u velikoj meri poboljšavaju prohodnost puteva na području Srbije, nabujale reke za sobom ostavljaju nanose zemlje i mulja na kolovozu, što dodatno otežava prohodnost puteva, saopštio je jutros AMSS.
Putari ulažu maksimalne napore da sa pojedinih deonica uklone zemlju i kamen sa puta i obezbede protok saobraćaja.
Nestabilne vremenske prilike uslovile su i povećan broj odrona koji predstavljaju veliku opasnost i mogu biti razlog prekida u saobraćaju.
Načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić kaže da je noć u Srbiji protekla mirno i da nije bilo novih padavina, ali da su sve nadležne službe u pripravnosti.
Ruska vremenska prognoza za Srbiju predviđa 80 do 100 litara padavina u periodu od 10. do 11. marta, ali su naše prognoze znatno niže, napominje Marić.
Dodaje da za predstojeće padavine treba posebno da se pripreme opštine koje su već pogođene poplavama.
Predrag Marić rekao je gostujući u Dnevniku RTS-a da se u ovom trenutku voda negde brže, a negde sporije povlači.
"Crpljenje vode u Lučanima ne može da se uradi bar još sedam do 10 dana. Ova noć je noć predaha, situacija je bila mirna i nije bilo padavina", kaže Marić i dodaje da je juče formiran Operativni štab Republičkog štaba za vanredne situacije.
"U toku dana ćemo sa strukom definisati krizne tačke i biće podignuta pripravnost svih snaga", ističe Marić.
Načelnik ovog sektora MUP-a kaže da ruska vremenska prognoza za Srbiju predviđa 80 do 100 litara padavina u periodu od 10. do 11. marta.
"Naše prognoze su znatno niže, ali ako imamo takvu projekciju moramo da uradimo nešto da zaštitimo građane, a to je manja šteta nego praviti se da opasnosti nema", napominje Marić.
Kaže da je nevolja u tome što je ogromna količina vode već pala.
"A tek smo na početku marta. Do kraja proleća moramo imati stanje potpune pripravnosti", ističe Predrag Marić.
Dodaje da će danas detaljnije biti definisane kritične tačke nakon što stignu još neki podaci.
"Imaćemo presek i ne treba kriti od građana. Neogovorno je praviti se da ne postoji mogućnost da dođe do ozbiljnijih dešavanja", kaže Marić.
Objašnjava da su opštine od petka obaveštene da sledi period velikih padavina, a i da posebno treba da se pripreme opštine koje su već pogođene poplavama.
"Kod njih je već vanredna situacija i u svih 15 opština biće upućene dodatne snage", poručuje Marić.
Premijer Aleksandar Vučić je najavio da će država pomoći građanima i šteta biti nadoknađena. Reč je o programu pomoći za sanaciju oštećenih i srušenih objekata, privrednih subjekata, kao i poljoprivrednih gazdinstava.
U Kancelariji za upravljanje javnim ulaganjima kažu da je napravljena gruba procena štete i da novca za pomoć ima.
Vlada Srbije proglasila je stanje elementarne nepogode na teritoriji 15 opština koje su pogođene poplavama. U tim mestima poplavljeno je 710 domaćinstava, evakuisano 118 ljudi i pričinjena je ogromna materijalna šteta. Vlada spremila program pomoći vredan 280 miliona dinara.
Partizan razbijen u Atini: Crno-beli nemoćni pred šampionom Evrope!
"Hoće li mi neko nešto reći, je l' ovako normalno?": Željko Obradović u čudu na konferenciji, Grk mu se izvinjavao
"To što Rusi rade je teror, zavrnuli slavinu": Najsiromašnija država Evrope je u energetskoj i humanitarnoj krizi
Studentski protesti u Beogradu: Blokirana Mostarska petlja, do 15 časova bez saobraćaja
U džepovima severnokorejskih vojnika pronađeno misteriozno pismo! Brutalno ih ubili, a na papiru je pisalo sve