Republika Srpska nikad nije bila odlučnija da brani svoja stečena prava i da u tom pogledu ni presude, bilo kome pa ni Karadžiću, neće moći da dotaknu ili umanje snagu Republike Srpske", poručio je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik u Varvarinu, na državnoj ceremoniji obeležavanja Dana sećanja na žrtve NATObombardovanja 1999..
"Teško je podneti činjenicu na su na ovom mestu stradali civili, među njima i deca, a da za to nema ni oprosta, ni presude ni istrage", rekao je Dodik.
Bilo slučajno ili ne, ali zaista boli da je baš na današnji dan neko odlučio da i presudu Radovanu Karadžiću saopšti u Hagu, baš na današnji dan kada se NATO savez odlučio da bombarduje Srbiju, na napravi toliku štetu i ubistva koja su katastrofalna, izjavio je Dodik.
On je rekao da mu je važno to što je danas u Varvarinu, sa ljudima u Srbiji, isto kao i što su i "oni sa nama u patnjama i tugama koje imamo”.
Dodik je istakao je da je svestan da današnju presudu u Hagu mnogi očekuju "na nekim stranama da bi ponovo pravili napad i harangu na RS”.
"Republika Srpska nikad nije bila svesnija sebe i odlučnija da brani svoja stečena prava i da u tom pogledu ni presude, bilo kome pa ni Karadžiću, neće moći da dotaknu ili umanje snagu Republike Srpske", poručio je Dodik.
Ćerka Radovana Karadića, Sonja Jovićević-Karadžić, izjavila je da presudom njenom ocu Republika Srpska definitivno nije proglašena genocidnom tvorevinom.
"Prvo poluvreme je završeno, videli smo kako. RS definitivno nije genocidna tvorevina i to je najveće dostignuće odbrane Radovana Karadžića u ovoj fazi", rekla je Sonja Jovićević-Karadžić za bijeljinsku BN TV.
Upravo zbog toga, istakla je ona, RS bi trebalo aktivno da učestvuje žalbenom postupku.
Ona nije želela da komentariše, kako je kazala, "političko obrazloženje presude, u kojem je nadrobljeno sve i svašta, što je sramota za Sudsko veće", navodeći da je "jasno da pravdi još nije dozvoljeno da vrati povez na oči nakon dve godine silovanja, koje se nad njim vrši u Haškom tribunalu".
Prvi predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Momčilo Krajišnik smatra da je današnja presuda samo "prvo poluvreme" i da će u "drugom poluvremenu", uz ozbiljnu aktivnost advokata, biti dokazano da su odredbe u današnjoj presudi pogrešne.
On kaže da je ohrabrujuće što ima izdvojenih mišljenja sudija i veruje da će presuda posle žalbe biti mnogo povoljnija.
"Karadžić sigurno nije kriv po ovoj optužnici. Mnoge stvari su u procesu zaključene na osnovu pretpostavki. Sudije su napravile grešku koju će Žalbeno vijeće da ispravi", rekao je Srni Krajišnik.
Prema njegovom mišljenju, ovakva presuda, za koju je rekao da je još jedno veliko iznenađenje koje je priredio Haški sud, niko nije očekivao, odnosno svi su prognozirali ili oslobađajuću presudu ili doživotni zatvor.
"Ne znam šta je bio cilj na kraju rada Haškog suda? Da se zadovolje neke političke potrebe? Ovakve presude ne dovode pomirenju u BiH nego do zaoštravanja situacija i produbljivanja krize. Manipuliše se narodom. Ovo je osveta od koje niko ne profitira", smatra Krajišnik.
Prema njegovom mišljenju, optužba za genocid u sedam opština BiH je manipulacija kojom se pokušala problematizovati Republika Srpska, a srpski narod okriviti.
Bivši predsednik Republike Srpske Dragan Čavić izjavio je da je presuda Radovanu Karadžiću individualna i da ne znači presudu Republici Srpskoj niti pretnju njenoj ustavnoj poziciji.
"Ne treba očekivati da RS ovom presudom može imati bilo kakve institucionalne posledice. Vrlo staloženo treba reagovati na sve provokacije koje će uslediti, jer će presuda sigurno izazvati nezadovoljstvo među Bošnjacima", rekao je Čavić za banjalučku ATV.
On je rekao da je smatrao da će presuda biti veća, odnosno da će Karadžić biti osuđen na doživotnu robiju.
Čavić je kazao da je sporan deo presude Karadžiću za genocid u Srebrenici, jer je ona zasnovana na "kratkom šifrovanom razgovoru" Karadžića sa civilnim poverenikom za Srebrenicu Miroslavom Deronjićem.
Dragomir Keserović, penzionisani general Vojske Republike Srpske i svedok Karadžićeve odbrane, izjavio je da presuda od 40 godina prvom predsedniku RS Radovanu Karadžiću na prvi pogled izgleda previsoka, ali da je jako bitno da on nije optužen za genocid u sedam opština u BiH.
Keserović je ocenio da je zanimljiv detalj da je Karadžić osuđen za genocid u Srebrenici na osnovu "jednog kratkog telefonskog razgovora" sa civilnim poverenikom za Srebrenicu Miroslavom Deronjićem, što, kako je kazao, ostavlja mogućnost Karadžićevoj odbrani da u žalbenom postupku osporava taj detalj.
Advokat Krstan Simić izjavio je da je ohrabrujuće to što Karadžić nije osuđen na doživotnu robiju, ističući da je ova presuda, kao i sve ostale koje se odnose na ratne zločina, treba da bude opomena svima u BiH da se ratne strahote na ovom području nikada ne ponove.
Simić je kazao da je zadovoljan delom presudom kojom je Karadžić oslobođen za genocid u sedam opština u BiH, ali da je iznenađen da je presuđen za genocide u Srebrenici po direktnoj, a ne komandnoj odgovornosti.
Sudsko veće Haškog tribunala danas je osudilo Karadžića na 40 godina zatvora po 11 tačaka optužnice, među kojima i za genocid u Srebrenici.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Crvena zvezda se hitno oglasila saopštenjem: Trener Sferopulos je često i neopravdano na meti kritika!