Naime, JKP “Zelenilo Beograd" u saradnji sa Sekretarijatom za zaštitu životne sredine Grada Beograda omogućilo je zainteresovanima da prate mladunce i njihove roditelje - kako se brinu o potomstvu, kako orliči rastu, a da ih pri tom ne uznemiravaju.

Kada odete na sajt “Zelenila” prvo što ćete ugledati je upravo putokaz ka snimku iz gnezda na Velikom ratnom ostrvu.

Inače, ovo gnezdo udaljeno 2,5 kilometara od centra grada predstavlja jedinstvenu atrakciju za evropske metropole, jer privilegiju da bude dom za ove ptice nema nijedna druga evropska prestonica.

Orao belorepan (Haliaeetus albicilla) je najveći orao Evrope i ima raspona krila od 2-2,4 m.

Naseljava centralnu i jugoistočnu Evropu i severne i umerene pojaseve Azije sve do Japana. Nastanjuje primorja, priobalja većih vodotokova, jezera i druga vodena staništa. Naseljava staništa galerijskih vodoplavnih šuma koja se nalaze u plavnim zonama u Panonskoj niziji uz velike ravničarske reke Dunav, Savu, Tisu i Tamiš. Najbrojnija populacije se gnezde u Gornjem Podunavlju i Bosutskim šumama na Savi. Okolinu Beograda naseljava čak pet gnezdećih parova.

Sa gnežđenjem započinju u drugoj polovini januara ili početkom februara. Gnezde se na starijim visokim stablima u lišćarskim šumama, najčešće na visini od 20 do 33 metra.

Gnezdo je impozantna građevina širine čak do dva i po metra. Ženka polaže 2-3 jaja i na njima leži 38 dana. Oba roditelja brinu o mladuncima.

Orao belorepan nema prirodne neprijatelje.

Ovaj orao je indikator zdrave sredine i prvi reaguje na povećanje zagađenja u staništu.

Negativan uticaj čoveka na staništa ove vrste uticao je na smanjenje evropske populacije belorepana. Strogo je zaštićena vrsta u Srbiji. Broj gnezdećih parova se kreće oko 90.