Tako je na Londonskoj berzi akcija državne banke Rojal benk ov Skotland, pala za 35 odsto a Barkliza i Lojdsa za po 30 odsto.
Kako navode britanski mediji, gubitak londonskog indeksa FTSE 100, koji se odnosi na stotinu najjačih komaponija, iznosi čak 100 milijardi funti.
Velike gubitke, kako se predviđalo, beleže se i na ostalim tržištima kapitala.
Francuski CAC izgubio je 8,5 odsto u ranom trgovanju u Parizu, dok je nemački DAX odmah iza po gubicima koji na početku trgovanja iznose 8 odsto.
Potop je počeo sa azijskim berzama koje su bile otvorene u vreme prvih rezultata. Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 6 sati je bio u minusu više od šest odsto, dok su cene deonica u Singapuru, Južnoj Koreji, Šangaju, Australiji i Hong Kongu pale između 1,3 i 3,8 odsto.
Zbog toga je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 6 sati bio u minusu 3,3 odsto, što je njegov najveći pad u poslednjih 10 meseci.
Oštar pad cena deonica posledica je prvih rezultata jučerašnjeg referenduma koji pokazuju pobedu zagovornika izlaska Velike Britanije iz EU.
Na poremećaje na tržištima ukazuje i jutrošnji pad kursa funte prema dolaru za devet odsto, na 1,3550 dolara, što je veći pad britanske valute nego za vreme globalne finanijske krize.
U jednom je trenutku cena funte zaronila na 1,3459 dolara, najniži nivo od 1985. godine.
Ulagači se povlače iz rizičnijih investicija, kao što su dionice, i traže utočište u onima koje se smatraju sigurnijima u nesigurna vremena.
Očekuje se da indeksi britanski FTSE, nemački DAX i francuski CAC padnu između 6 i 7,5 odsto, a neki očekuju i znatno oštriji pad.
Osim britanske valute, pod pritiskom je i evro, pa je njegova cena jutros potonula više od tri odsto, u jednom trenutku čak ispod 1,1000 dolara.
Britanska centralna banka je saopštila da će Banka Engleske preduzeti "sve neophodne mere" da obezbedi monetarnu i finansijsku stabilnost posle odluke Britanije da napusti Evropsku uniju.
"Banka Engleske pomno prati razvoj situacije", navodi se u kratkom saopštenju, objavljenom posle jučerašnjeg glasanja Britanaca na referendumu o članstvu u EU, prenosi agencija AFP.
U saopštenju se dodaje da je BoE preduzela korake u smislu opsežnog planiranja za slučaj nepredviđenih okolnosti, a u tesnoj saradnji sa Ministarstvom finansija, drugim domaćim organima vlasti i stranim centralnim bankama.
"Banka Engleske će preduzeti sve potrebne u skladu sa svojim odgovornostima da obezbedi monetarnu i finansijsku stabilnost", poručila je centralna banka u saopštenju.
Prema konačnim rezultatim britanskog referenduma o izlasku iz Evropske unije za izlazak je glasalo 51,89 odsto građana a za ostanak u Uniji 48,11 odsto.
Na osnovu prebrojanih glasova u sva 382 lokalna izborna centra, za izlazak je glasalo 17,410,742 građana a za ostanak 16,141,241 glasača, javlja Rojters.
Janis nacrtao, četiri heroja donela pobedu: Kad je srce kao planina, a Deda na terenu - Barsa nema šanse!
Partizanov poziv za plej-of Evrolige! Željku se isplatilo čekanje, dobio je igrača za velika dela
Drama sezone u ABA ligi, Zvezda i Partizan pali sa vrha: Lider se u Železniku vratio iz mrtvih i pobedio!
"Kakva trica Dejana Davidovca": Hrvatski komentator u transu zbog Zvezdinog koša za pobedu protiv Barse
Ovaj menjač plaši i iskusne vozače, mnogi ne znaju koliko je moćan: DSG je hirurški precizan, smanjuje potrošnju goriva