Radna grupa Saveta zadužena za proširenje i zemlje u procesu pristupnih pregovora ( COELA) na svom rednovnom sastanku u utorak ponovo će razmotriti mogućnost postizanja konsenzusa svih 28 zemalja članica kada je u pitanju nacrt zajedničke evropske pregovaračke pozicije za poglavlje 23.

Prema najavama iz Londona, očekuje se da će ovoga puta Velika Britanija dati svoju zvaničnu saglasnost na otvaranje poglavlja koje se odnosi na pravosuđe i osnovna prava.

Do ovoga trenutka Velika Britanija se, kako se navodilo u Briselu, zbog "tehničkih problema" oko održavanja referenduma i izlaska iz EU, nije izjašnjavala povodom zajedničke evropske pregovarčke pozicije u pregovorima sa Srbijom.

Prema informacijama Tanjuga, trenutno se vode i intenzivni razgovori sa Hrvatskom, kako bi se posle više od tri meseca blokade, na početku slovačkog predsedavanja Evropskim savetom, postigao konsenzus svih zemalja članica EU o otvaranju novih poglavlja u pristupnim pregovorima sa Srbijom.

Otvaranje Poglavlja 23 prolongira se već mesecima. Prvobitno je do toga došlo zbog Hrvatske, koja je kao članica Evorpske unije, blokirala put Srbije ka EU postavljajući nove uslove. Zbog hrvatskog stava, postizanje konsenzusa ambasadora EU propalo je više puta.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić je uoči odlska u Pariz rekao da će sa evropskim zvaničnicima razgovarati o tome zašto nisu otvorena poglavlja 23 i 24 jer je Srbija učinila sve da se ona otvore.

Inače, Srbija se nije odazvala pozivu da prisustvuje neformalnim sastancima koje će Slovačka, kao predsedavajuća EU, uskoro organizovati.

To je rekla ambasadorka Slovačke u Srbiji Dagmar Repčekova, uz napomenu da će se ti sastanci održati ovog meseca, kao i da su pozvane države kandidati.

U intervjuu za "Politiku" ona je objasnila da osim zvaničnih sastanaka ministara EU, Slovačka kao predsedavajuća zemlja Savetom EU ogranizuje i neformalne astanake, na koje je odlučila da pozove i predstavnike zemalja kandidata za članstvo.

"Jedan od sastanaka koje organizujemo u julu u Bratislavi je Savet EU za unutrašnje poslove i pravosuđe (JHA) , a drugi je Savet za zaštoti životne sredine (ENVI). I za jedan i za drugi poslali smo pozivnice nadležnim ministrstvima Srbije, ali nismo nažalost, do današnjeg dana dobili odgovore," rekla je ambasadorka.

Ona je povodom poziva šefa diplomatije Ivice Dačića na hitne konsultcije o spoljnopolitičkim potezima nakon odluke Brisela da ne budu otvorena poglavlja, rekla da ne vidi razlog za preispitivanje stava Vlade Srbije koji su u više navrata istakli zvaničnici Srbije, uključujući predsednika Nikolića - da je prioritet Srbije punopravno članstvo u EU.