To je saopšteno je danas nakon sastanka predstavnika Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i Grada Beograda.

Kako je saopštilo Ministarstvo, na sastanku su učestvovali državna sekretarka tog ministarstva Aleksandra Damnjanović, gradonačelnik Beograda Siniša Mali i gradski menadžer Goran Vesić.

Dogovoreili su se da učine sve da zaustave nelegalnu izgradnju i da krivično odgovoraju svi koji krše zakon, uključujući i predstavnike opština i građevinske inspektore.

Saopšteno je da je počela kontrola svih blizu 10.000 objekata čije je ozakonjenje zatraženo od datuma usvajanja zakona do danas.


"Ovi objekti biće upoređeni sa satelitskim snimkom koji je sada dostupan i Gradu Beogradu, kako bi se utrvrdilo da li su građeni posle donošenja zakona. Ako se utvrdi kršenje zakona, protiv investitora, ali i građevinskih inspektora i opštinskih službenika, biće pokrenuti krivični postupci, jer je nelegalna gradnja po stupanju na snagu Zakona o ozakonjenju krivično delo", navodi se u saopštenju.

Ministarstvo i Grad Beograd formiraće zajedničku Radnu grupu koja će nadzirati i pratiti rad svih institucija nadležnih za sprovođenje Zakona o ozakonjenju i Zakona o planiranju i izgradnji.

Radna grupa će svakodnevno kontrolisati primenu zakona na terenu i odmah reagovati na kršenje zakona.

"Svaka gradnja bez dozvole od dana usvajanja Zakona o ozakonjenju, odnosno 26. novembra 2015. godine, predstavlja krivično delo. Takvi objekti ne mogu biti predmet ozakonjenja, već se za njih odmah donosi rešenje o rušenju i zakazuje izvršenje. Svako ko ne postupa na ovaj način čini krivično delo i za to će odgovorati”, rekla je Damnjanović.

Dodala je da će Ministarstvo i Grad Beograd, zajedno s Ministarstvom unutrašnjih poslova i tužilaštvom, preduzeti sve mere da se zaustavi nova bespravna zgradnja i da se odgovorni kazne.