• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Beogradski Univerzitet skočio na Šangajskoj listi

Izvor Tanjug

Univerzitet u Beogradu ove godine popravio je plasman na prestižnoj Šangajskoj listi, koja je jutros objavljena, i nalazi se među 300 najboljih svetskih univerziteta, rangiran je između 201. i 300. mesta.

 Beogradski Univerzitet skočio na Šangajskoj listi Izvor: MONDO/Stefan Stojanović
Izvor: MONDO/Stefan Stojanović


Prošle godine Univerzitet u Beogradu našao se u grupi univerziteta koji zauzimaju pozicije izmedu 301. i 400. mesta.

Rektor Univerziteta u Beogradi Vladimir Bumbaširević rekao je Tanjugu da je očekivao da je univerzitet nađe na Šangajskoj listi i da je očekivao da zauzme poziciju kao i prošle godine.

"Iznenađen sam što smo popravili plasman na prestižnoj Šangajskoj listi. Međutim, imali smo naučnika koji je bio među najcitiraniji u svojoj oblasti - matematici", rekao je Bumbaširević.

Među prvih deset univerziteta, na Šangajskoj listi koja je jutros objavljena, tradicionalno nalaze se osam američkih i dva britanska univerziteta.

Prvi na listi je univerzitet Harvard, zatim slede Stanfors, Berkli, Kembridž, MIT, Prinston, Oksford, Kalifornijski tehnološki institut, Kolumnija univerzitet, Univerzitet u Čikagu.

Pojašnjenja radi, univerziteti se rangiraju od prvog do 100. mesta, a potom se ostali svrstavaju u rangove koji obuhvataju po 100 mesta.

Univerzitet u Ljubljani i Univerzitet u Zagrebu, osim Univerziteta u Beogradu, jedini su iz regiona plasirani na ovoj listi i nalaze se između 401. i 500 mesta.

Univerzitet u Beogradu se prvi put našao na listi 2012. godine, kada je svrstan u grupu univerziteta koji zauzimaju izmedu 401. i 500. mesta.

Šangajska lista koju svake godine objavljuje univerzitet Ciao Tong iz Šangaja jedna je od najuticajnijih u svetu.

Ključni kriterijumi za rangiranje univerziteta su broj objavljenih naučnih radova u međunarodnim časopisima, citriranost, broj dobitnika Nobelovih nagrada i Fildsovih medalja koji su pohadali univerzitet ili na njemu rade.

Mada je "Šangajska lista" neformalna, stvar je prestiža biti na njoj, jer obuhvata samo dva odsto svetskih univerziteta.

Komentari 12

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Dr Miggyy

Raduje me popravljanje stanja BU na “Šankajskoj listi“. Kao najzaslužniji za to se pominje prof. dr Stojan Radenović. Nedavno je sada popularni prof. dr Stojan Radenović izjavio da “mladima ne treba da predaju babe i dede”. Profa je sasvim upravu, ali interese nekih struktura su protiv toga. Čovek može da radi dok može, dok mu psuho-fizička i mentalna snaga to dozvoljavaju. Sama jedinka treba da bude svesna da može da radi, pogotovu da se bavi prosvetom i naukom dok je mlad bez preterane demencije. Kod nas još na univerzitetima predaju profesori sa ozbiljno narušenim zdravlje, oni ne mogu da dođu do učionice, a kamo li da održe visoku naučnu tenziju. U privredi takođe rade odavna zaslužni ljudi da odu u penziju. RTB Bor vodi (ne)čovek sa 68 godina, od rada toliko utrošen da ne zna niti šta je rekao ni kome je rekao. Izmišlja rad sa profitom (a zaboravio na gubitke do juče) obara rekorde, a zaboravio, ostvarene rekorde svoje firme. Za njega svaki dan se postižu neverovatni rekordi. U svemu tome ima veliku podršku premijera i vlade. Pre neki dan u Narodnoj skupštini premijer se ozbiljno naljutio narodnog poslaniku dr Branislavu Mihajloviću, koji je potsetio da je čelnik RTB Bor trošio novac na neracionalne investicije i promašio u sveri investiranja u izgradnji nove topionice i nabavke nefunkcionalne rudarske opreme, a nije pomenuo izmišljenog profita iz tekuće proizvodnje, ha, haaaa. Čelnik RTB Bor ne zaboravlja intrige, hvalospeve i prekomerne laži i manipulacije s ljudima, poltronima i klimoglavcima. Takvi zaboravni ne mogu da izvuku i onako “rastuću” privredu Srbije.

Sociolog

Sad ce vlast kao nagradu da jos smanji plate prosvetarima i smanji ulaganja u nauku. Svaka vlast u Srbiji, a najvise ova, se grozi znanja i strucnosti!

Kimi

Sada bi vlada Srbije trebala da ulozi protest na tu odluku,jer su nasa "bivsa braca" iz Zagreba i Ljubljane medju 401-500 mesta!? Kao "lideri" regiona i zbog dobrosusedskih odnosa ne smemo to dozvoliti,a Sarajevski,Podgoricki i Ptistinski univerziteti nisu cak ni spomenuti!? Sramota!!!

special image