Kako je u vezi s pandama saopštila Međunarodna unija za zaštitu prirode i prirodnih resursa (IUCN), one se sada klasifikuju kao "ranjiva", umesto "ugrožena" vrsta, kao i da sve veći broj ovih životinja živi u divljini na jugu Kine.
Broj pandi koje žive u divljini skočio je na 1.864 u 2014. godini, što je povećanje u odnosu na 2004. godinu kada je u divljini živelo 1.596 pandi.
Akcije kineskih agencija za zaštitu životinja o zabrani prilaska divljim pandama i proširenju šumskih rezervata, njihovog prirodnog staništa, urodile su plodom.
IUCN upozorava da, iako je zaštita šuma doprinela povećanju broja životinja u divljini, klimatske promene prete da unište više od 35 odsto staništa bambusa, njihove osnovne ishrane, u narednih 80 godina, što može biti drugi udar na pande.
Ipak, organizacije za zaštitu životinja pozdravljaju povećanje broja specifičnih crno-belih medveda i globalni pokret za njihovo očuvanje.
Broj džinovskih pandi u 80-im godinama prošlog veka dostigao istorijski minimum od manje od 1.000 jedinki u divljini. Glavni razlozi za njihovo istrebljenje bili su nekontrolisana seča šuma i krivolov.
Pande su, kao gest dobre volje kineske diplomatije, poslate u zoološke vrtove širom sveta, ali pod strogim uslovima.
Broj ovih divljih životinja u Kini počeo je da raste od kada su vlasti zaustavile trgovinu krznom i proširile zaštićena šumska područja na 1,5 miliona hektara.
Vlasti u Pekingu i međunarodne organizacije potrošile su ogromna finansijska sredstva za uzgoj pandi, što se našlo na meri kritičara koji smatraju da je deo novca trebalo usmeriti na zaštitu drugih ugroženih vrsta.
Oni su odbacili kritike, navodeći da su se investicije isplatile.
GORILE SU DRUGA PRIČA: OSTALA TEK ŠAČICA
Najveća vrsta gorila na svetu je kritično ugrožena rastom ilegalnog lova u Demokratskoj Republici Kongo, izjavili su zvaničnici zemlje u nedelju.
Na celoj Zemlji preostalo je samo 5.000 "istočnih gorila" (Gorilla beringei), i ta vrsta je sada pod rizikom da potpuno nestane, rekli su zvaničnici na globalnoj konferenciji IUCN u Honolulu.
Pesimistične prognoze su ne samo za "istočne gorile" već su "na korak od istrebljenja" četiri od šest veliki majmuna na Zemlji - uključujući i "istočnu gorilu", "orangutana s Borena" i "orangutana sa Sumatre", a ništa bolja situacija nije ni sa "šimpanzama" i "bonobos" majmunima.
"Danas je tužan dan jer Crvena lista (ugroženih vrsta) IUCN pokazuje da s lica Zemlje 'brišemo' neke od naših najbližih rođaka", kaže Inger Andersen, generalni direktor IUCN.
Rat, lov i gubitak zemlje koja je data izbeglicama u poslednjih 20 godina, doveli su do smanjenja populacije "istočnih gorila" za više od 70 odsto. Jedna od dve podvrste, "grejerova gorila" (G. b. graueri), je od 1994 spala sa 16.900 jedinki na samo 3.800 u 2015, dok druga "planinska gorila" (G. b. beringei) sada ima samo 880 jedinki.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti