Pripadnici generacija rođenih kasnih 60-ih, 70-ih i ranih 80-ih godina prošlog veka gotovo da su se "tukli" kada bi u igri pokušavali da odrede ko će da bude koji filmski junak.
Najčešće, Prle i Tihi koji su "kokali" Nemce u "Otpisanima" ili neki kauboj protiv Indijanaca (i obrnuto), pravili su se mačevi u domaćoj radinosti kakve je imao Luk Skajvoker iz "Ratova zvezda" a kada se pojavio Brus Li svi dečaci bi u školskim dvorištima ili ispred zgrada i u ulici pokušavali da demonstriraju znanje iz borilačkih veština.
Sada to više nije tako... Da li su scenariji "tanji", da li je film izgubio tu ulogu koju je nekada imao, ko su danas uzori mladima?
Učesnici tribine "Postoje li danas filmski idoli?" u beogradskom Domu omladine, u okviru pratećeg programa Festivala Muzičkog filma "Paralelne vizije", pokušali su da odgovore na ovo pitanje. Saglasili su se da se nekadašnja pop kultura transformisala u nešto što je kao dobar dasn, nešto što nas zapljuskuje čim dodirnemo pametne telefone...
A kad je nešto "na izvol'te" onda je teško odabrati ono što valja.
Jedan od autora istraživanja među mladima baš o tome ko su im današnji idoli, psiholog dr Ivana Stepanović Ilić navela je da su i za dečake i za devojčice to, uglavnom, inostrane zvezde, najvšie iz sveta filma, ali i sporta, poput Anđeline Džoli, Dženifer Lopez, Blejk Lajvli, Džoni Dep, Čarli Šin(!), Vin Dizel, Danijel Krejg...
U ispitivanju, koje je obuhvatilo oko 1.500 mladih ljudi, za devojčice je zajedničko to što su za idole birali devojke/žene koje su lepe, svestrane, koje se osim glumom bave i, recimo, pevanjem... Dečacima su kriterijumi bili: šmekerizam, snaga...
Programski urednik Doma omladine Dragan Ambrozić uporedio je vreme od pre 30 i više godina i danas, ukazujući na to da je nekada pop kultura mnogima bila "upijač" i model za formiranje osnovnog sistema vrednosti.
"Kada se pojavio Brus Li, recimo, on je bio neko ko je sa filmskom platna sišao u stvarnost i bio nam je kao ortak. Bilo je simpatično gledati sve te dečake koji vežbaju karate po ulicama i dvorištima", prisetio se Ambrozić.
Danas, međutim, primat su preuzele društvene mreže i video-igrice. Idoli više nisu na filmskom platnu ili na muzičkoj sceni, već su glumačke persone kao javne ličnosti preuzele primat nad likovima koje tumače u filmovima.
Glumac Gordan Kičić smatra da je pop kultura 80-ih bila brižljivo isplanirana, da se insistiralo na borbi dobra i zla i da je tadašnjim generacijama bilo mnogo lakše da naprave izbor, nego ovim današnjim koji su zapljusnuti raznim sadržajem.
Takođe, primetio je Kičić, serije su preuzele primat od filmova i zato ne čudi što je, na primer, Čarli Šin naveden kao jedan od klinačkih uzora.
Beogradski glumac je primetio i da su on i njegova generacija odrastali u zemlji koja je držala do kulture a kulturni radnici su bili priznati.
"Kada sam, recimo, ja upisao Fakultet dramskih umetnosti - odsek gluma bilo nas je 900 prijavljenih. A sada se tek 200, 250 dece prijavljuje za glumu, što pokazuje da taj poziv nije privlačan i ne žele njime da se bave", kaže on.
Reditelj Danilo Bećković ("Mali Budo", "Jesen samuraja") i Kičić su se saglasili da se "Montevideo, Bog te video" primakao onim nekadašnjim vrednostima i iznedrio, možda, filmske heroje, ali da je opšti trend u filmskoj industriji da više nema takvih junaka sa kojima bi se poistovećivalo milioni dece širom sveta...
MONDO TV o PAVLU VUISIĆU
MONDO INTERVJU - BRANKO CVEJIĆ
MONDO TV o VOJI BRAJOVIĆU
MONDO TV o "OTPISANIMA"
MONDO TV o DRAGOMIRU BOJANIĆU "GIDRI"
MONDO TV - KAKO SU SNIMANA "LEPA SELA, LEPO GORE"
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina