Italijanski predsednik Serđo Matarela zamolio je večeras premijera Matea Rencija da odloži planiranu ostavku na tu funkciju dok parlament ne odobri budžet za 2017. godinu, što bi moglo da se dogodi u petak, javljaju agencije.
Renci, koji se sastao sa Matarelom, rekao mu je da više ne može da ostane na vlasti, ali ga je predsednik zamolio da ostane na toj poziciji dok budžet ne bude usvojen, kako bi se sprečilo da vanredni finansijski propisi stupe na snagu 1. januara, saopštio je kabinet italijanskog predsednika.
Čim budžet bude usvojen, premijer bi mogao da podnese ostavku, navodi se u saopštenju, prenosi Rojters.
Renci je najavio da će podneti ostavku na premijersku funkciju posle pretrpljenog poraza na jučerašnjem referendumu na kojem su Italijani glasno odbacili njegove predložene izmene Ustava, koji je imao za cilj jačanje centralne vlasti i radikalnu promenu parlamenta kroz smanjenje i ograničavanje moći Senata.
Italijanski premijer je na konferenciji za novinare u Rimu rekao da preuzima punu odgovornost za ubedljiv poraz na referendumu.
On se javnosti obratio nakon što su objavljeni preliminarni nezvanični rezultati, prema kojima je protiv ustavnih reformi koje je Renci predložio glasalo između 57 i 61 odsto glasača, dok je "za" bilo između 39 i 43 odsto.
Renci je, posle dve i po godine vladavine, večeras i zvanično nameravao da preda ostavku predsedniku Italije.
MOJA FUNKCIJA SE OVDE ZAVRŠAVA
"Moja funkcija šefa vlade ovde se završava", rekao je Renci posle poraza na referendumu i dodao da će ostavku podneti Matareliju posle sastanka vlade.
Prema delimičnim rezultatima glasanja, gotovo 60 odsto Italijana je glasalo protiv izmene Ustava.
Predložena reforma predviđala je drastično smanjenje ovlašćenja Senatu, gornjem domu parlamenta, koji se više ne bi izjašnjavao o poverenju vladi, ustavnim pitanjima, učešću Italije u EU ili zaštiti jezika manjina.
Sa sadašnjih 315 članova koji se biraju direktno na izborima, broj senatora bio bi smanjen na 100 koji bi bili imenovani.
Rencijeva ostavka otvara period političke i ekonomske neizvesnosti u Italiji i delimično i u Evropskoj uniji (EU) posle odluke Velike Britanije da izađe iz članstva EU.
PAO EVRO
Evro je pao u odnosu na američki dolar na 1,0550 sa 1,0625 dolara, odmah nakon prvih izlaznih anketa koje su pokazale da su građani Italije na referendumu odbacili ustavne promene premijera Matea Rencija, javlja Rojters.
Rojters ocenjuje da je odbacivanjem ustavnih reformi Rencijeva politička budućnost dovedena u pitanje i da se otvaraju vrata za novu političku nestabilnost u zemlji.
Projekcije pokazuju da bi razlika na glasanju mogla da bude i 20 odsto u korist protivnika reformi, a ako se to potvrdi, to će biti i udarac za Evropsku uniju, koja se bori da prevaziđe više kriza i koja je žarko želela da Renci nastavi sa reformama, konstatuje Rojters.
Dojče vele je ranije naveo da finansijska tržišta pokazuju nervozu uoči referenduma, a da se ako građani zaokruže "ne", strahuje da bi to mogao da bude kraj evrozone.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Fenerbahče otpustio Bobana Marjanovića? Povratak u Evropu pretvara se u katastrofu!
Mondo ukrštenica za 23. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Sve što treba da znate o Crvena zvezda - Partizan: Prvi derbi u ABA ligi, a već se odlučuje cela sezona!