Ta granica nejednakosti "mogla bi razoriti naša društva", upozorila je uoči početka godišnjeg skupa u Davosu britanska humanitarna organizacija Oksfama.
Iz Oksfama su rekli da su podaci dobijeni iz pouzdanih izvora i da je razlika između bogatih i siromašnih puno veća nego što su strahovali, prenosi BBC.
Ben Sautvud, glavni istraživač na Institutu Adam Smit, rekao je kako nije važno bogatstvo koje određeni ljudi imaju, nego blagostanje siromašnih koje je sve gore svake godine.
Kako piše BBC, ovaj izveštaj se poklopio s početkom Svetskog Ekonomskog Foruma u Davosu u kom učestvuje vrh svetske političke i poslovne elite.
POPIS NAJBOGATIJIH LJUDI
Prema Forbsovoj listi milijardera iz marta 2016. godine na popisu najbogatijih nalazi se njih osam, a prvi je Bil Gejts.
Evo ko ga sledi:
1. Bil Gejts, suosnivač Majkrosofta - 75 milijardi $
2. Amansio Ortega, osnivač Zare i vlasnik Inditexa - 67 milijardi $
3. Woren Bafet, najveći deoničar Berkšir Hataveja - 60.8 milijardi $
4. Karlos Slim Helu, vlasnik Carsko grupe - 50 milijardi $
5. Džef Bezos, osnivač Amazona - 45.2 milijardi $
6. Mark Zakerberg, suosnivač Facebooka - 44.6 milijardi $
7. Lari Elison, suosnivač firme Orakl - 43.6 milijardi
8. Majkl Blumberg, vlasnik Blumberg LP-a - 40 milijardi $
PROBLEM NEJEDNAKOSTI
Oksfam je pozvao na humaniju ekonomiju i apelovao na vlade sveta da nametnu veći porez bogatijima i smanje plate i poreske olakšice direktorima.
Žele da poslovne vođe plaćaju pošten deo poreza i pozvali su kompanije da plate zaposlene dovoljno kako bi mogli pokriti sve životne troškove.
Oksfam već nekoliko godina objavljuje slične izveštaje. Prošle godine su izračunali da 62 najbogatije osobe na svetu imaju jednako bogatstvo kao i najsiromašnija polovina svetske populacije.
U novom izveštaju broj je pao na samo osam najbogatijih. Iz Oksfama napominju da su ih novi podaci o raspodeli bogatstva u zemljama poput Indije i Kine podstakli da preprave svoju računicu od pre godinu dana.