Ivanov je naveo da mandat ne može da poveri Zaevu jer je iznenađen platformom albanskih partija koja krši nezavisnost i suverenost Makedonije.
"Platforma albanskih partija je pripremana u nekoj drugoj zemlji i uz posredovanje druge države. Sadržaj te platforme je suprotan Ustavu Makedonije", rekao je Ivanov istakavaši da je sa pozicija ove platforme Makedonija ugrožena, a jedinstvo i nezavisnost dovedeni u pitanje.
Prihvatanjem ove platforme albanskih partija, Ivanov kaže da se gubi jedinstvo makedonske države, te da je njena budućnost upitna.
Ivanov je upozorio da "prihvatanje stranih platformi" kažnjivo po Krivičnom zakonu.
Makedonski predsednik je rekao i da od međunarodne zajednice očekuje da osudi ovu platformu, jer predstavlja mešanje u unutrašnja pitanje Makedonije.
Davanje mandata za sastav nove vlade Zaevu, od Ivanova su tražili evropski komesar Johanes Han i Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg.
ZAEV: IVANOV IZVRŠIO DRŽAVNI UDAR
Lider makedonskih socijaldemokrata Zoran Zaev izjavio je da je predsednik Makedonije Đorđe Ivanov "izvršio državni udar" odlukom da mu ne dodeli mandat za sastav nove vlade.
Ivanov mora da povuče odluku i dodeli mandat za formiranje nove vlade, budući da ga ustav obavezuje na to da ne sme da negira većinsku volju građana pretočenu u 67 mandata poslanika, poručio je Zaev u obraćanju javnosti, javila je MIA.
"Ivanov je uvukao Makedoniju u duboku krizu sa nesagledivim posledicama po državu i građane", rekao je Zaev i dodao da šef države na taj način sprečava legalan i legitiman transfer vlasti.
Zaev, lider Socijaldemokratskog saveza Makedonije, pozvao je građane da ostanu mirni i na liniji demokratskih procesa koji vode ka formiranju nove reformske vlade u Makedoniji koja će se, kako je rekao, fokusirati na realne potrebe građana i države, kao i na vladavinu prava.
HAN: IVANOV MORA DA POŠTUJE ISHOD IZBORA
Visoki komesar EU za proširenje i dobrosusedsku politiku Johanes Han objavio je na Twitteru da "svi lideri, uključujući predsednika moraju da poštuju ishod nedavno održanih izbora".
U saopštenju objavljenom na sajtu Evropske komisije, Han je takođe naveo da "u demokratiji morate priznati parlamentarnu većinu čak iako vam se ne sviđa".
On je dodao da očekuje da svi politički lideri i institucije dozvole da demokratski proces teče svojim tokom a u interesu građana.
EVO ŠTA TRAŽE ALBANCI
Albanci su, naime, platformu za podršku novoj makedonskoj vladi doneli još u januaru uz podršku zvanične Tirane, pa se taj dokument u Skoplju još naziva "Tiranska platforma".
Reč je o platformi koju su usvojile tri albanske partije DUI, pokreta Besa i koalicije Alijansa za Albance, a kojom se, između ostalog, traži uvođenje albanskog kao službenog jezika, rešavanje spora oko imena Makedonija, otvaranje debate o zastavi, himni i grbu Makedonije, kao i ravnomerna zastupljenost Albanaca u državnim strukturama.
Poziva se i na usvajanje rezolucije o Sobranju kojom se, kako se tvrdi, osuđuje "genocid nad albanskim narodom u Makedoniji" u od 1912. do 1956. godine, prenela je makedonska televizija Telma.
Platforma podrazumeva sedam glavnih tačaka, među kojima se ističe da Albance treba smatrati konstitutivnim narodom Makedonije.
Zahteva se i upotreba albanskog jezika na svim državnim nivoima, kao i da u Ustavu treba da stoji da su zvanični jezici Makedonije "makedonski sa svojim ćiriličnim pismom i albanski sa svojim alfabetom".
Albanci zahtevaju i debatu o zastavi, himni i nacionalnim simbolima, "tako da oni odražavaju multietničnost društva i entičku jednakost".
Takođe, Albanci traže i stvaranje "integrisanog graničnog upravljanja" na granicama sa samoproglašenim Kosovom i Albanijom, što se može protumačiti kao pokušaj stvaranja "velike Albanije".
Eksperti su zahtev za dvojezičnost okarakterisali kao "nebulozan i antiustavan predlog", kao i da je ta platforma "ozbiljan udarac na jedinstvo Makedonije, uništavanje koncepta civilnog društva i restauraciju nacionalnih pozicija što dovodi do bujanja nacionalizma".
Pitanje "dvojezičnosti" je okarakterisano i kao prvi korak ka federalizaciji i rasparčavanju države, kao i da Makedonija nikada ne bi mogla da bude dvonacionalna država, pošto u njoj žive i građani drugih nacionalnosti.
Kevin Panter spreman za Željkove zamke! Intervju: Tek kad odeš shvatiš šta si ostavio
Monako - Crvena zvezda uživo: Drama u poslednjoj četvrtini!
Obrt u slučaju Zvezdine mete Motlija: FIBA zabranila raskid ugovora, poznato i zašto
"Real Madrid i Partizan su dva najveća razočaranja za sada": Litvanski novinar oštro o crno-belima u Evroligi
Željko Obradović prekinuo trening Partizana: Odmah objasnio o čemu se radi